معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: آذربایجان شرقی در صنعت فولاد رتبه سوم کشور را در اختیار داشته و توانسته نقش مطلوبی در تامین نیازهای این صنعت ایفا کند .

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج در تبریز،مهرانگیز رحمانی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه معدن مس سونگون  به عنوان یکی از مجموعه های بزرگ معدنی استان است، گفت: این مجموعه با استخراج سالانه 14 میلیون تن کانسنگ و تولید سالانه 300 هزار تن کنسانتره، تولید ناخالصی نزدیک به 1300 میلیارد ریال در سال داشته و با اشتغال زایی سه هزار و 600 نفر یکی از بنگاه‌های اقتصادی توانمند استان و کشور محسوب می شود . 

یکی از ظرفیت های معدنی آذربایجان شرقی، وجود فلزات با ارزش در استان است

وی با بیان این‌که یکی از ظرفیت های معدنی آذربایجان شرقی، وجود فلزات با ارزش در استان است، گفت: یک واحد فرآوری طلا در استان جهت ارتقای عیار کانسنگ از 0.5 درصد به محصول با عیار 60 درصد با سرمایه‌گذاری اولیه 20 میلیون دلار در حال احداث است که تولید ناخالصی به ارزش 50 میلیون دلار در سال داشته و اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم آن در مرحله اول نزدیک به هزار نفر خواهد بود . 
 
معدن سنگ
 
وی با اشاره به وجود منابع سرشار آهک در استان به عنوان ظرفیت قابل توجهی برای ورود به عرصه تولید کربنات کلسیم، خاطرنشان کرد: گستره کاربرد این فراورده معدنی بسیار بالا و همگام با تکنولوژی‌های نوین جهانی است . 

رحمانی اضافه کرد: با تولید این محصول، زمینه برای تولید محصولات بعدی به خصوص تولید کاغذ سنگی که انقلابی در صنعت تولید کاغذهای سازگار با محیط زیست در سطح جهانی است، فراهم می شود و در این راستا تکنولوژی ساخت کاغذ سنگی منحصر به 4 کشور از جمله ایران و استان آذربایجان شرقی است . 

 وی علاوه بر معادن طلا، مس، منیزیم و مولیبدن در استان به وجود سنگ تزئینی، نفلین سینیت، مصالح ساختمانی و برخی مواد معدنی نایاب اشاره کرد و گفت: این استان به عنوان معدنی ترین استان ایران از نظر میزان ذخیره انواع مواد معدنی به شمار می رود . 
 
معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی در خاتمه سخنان خودعنوان کرد:  آذربایجان شرقی به دلیل ساختارهای ویژه زمین شناسی شانس بالایی در اکتشاف انواع مواد معدنی دارد و همواره بستر جذابی برای محققان و سرمایه گذاران در این حوزه بوده است. 

 

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج