مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: علی رغم شرایط ناپایداری دریایی و سرعت شدید باد جستجو برای یافتن دو مفقود بالگرد شرکت نفت ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری موج؛ عفیفی پور در خصوص سقوط یک فروند بالگرد تحت اجاره شرکت نفت فلات قاره در شامگاه سه‌شنبه 28 فروردین‌ماه جاری گفت : با اقدام سریع مرکز هماهنگی جستجو و نجات دریایی (MRCC) هرمزگان بلافاصله پس از اطلاع از سانحه، دو فروند شناور ناجی از کیش و بندرلنگه، یک فروند بالگرد از بندر عسلویه و تیم دو نفره غواصی به منطقه اعزام شدند.

وی در ادامه افزود: همچنین با ارسال پیام ناوتکس به شناورهای عبوری در منطقه اطلاع‌رسانی گسترده‌ای صورت گرفت تا از تمامی ظرفیت ناوگان دریایی برای همکاری در عملیات جستجو و نجات استفاده شود

گفتنی ست ناوتکس یک نوع خدمات مخابرات دریایی است که برای کمک به ایمنی کشتی‌ها در دریا و ارسال پیام‌های ایمنی، ناوبری و هواشناسی به آن‌ها در منطقه مشخص‌شده توسط ایستگاه‌های ساحلی انجام می‌شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان خاطر نشان ساخت: بالگرد سقوط کرده حامل پنج سرنشین بوده که پیکر دو سرنشین توسط قایق نجات سکوهای نفتی در همان ساعات نخست از دریاگرفته شد، یک نفر مصدوم نیز با بالگرد امدادی تحت اجاره بنادر و دریانوردی هرمزگان به کیش منتقل شد و از نخستین ساعات صبحگاهی امروز (چهارشنبه 29 فروردین) پایش هوایی و دریایی در شعاع پیرامونی سکوی رسالت برای یافتن مفقودین ادامه دارد

عفیفی پور گفت: موقعیت سقوط بالگرد در فاصله 53 مایلی جنوب غربی جزیره کیش و 51 مایلی جنوب جزیره لاوان اعلام‌شده است

وی با بیان اینکه عمق دریا در منطقه مدنظر بیش از 40 متر و سرعت باد در حال حاضر بیش از 18 نات(حدود 33 کیلومتر در ساعت) اعلام‌شده بیان داشت : این وضعیت اقلیمی و جغرافیایی، شرایط را برای عملیات جستجو و نجات دریایی تا حدودی زمان‌بر، مشکل و پیچیده کرده است.

به گزارش موج؛ شامگاه گذشته یکی از کارکنان حاضر در یکی از سکوهای نفتی، دچار حمله قلبی شده و این بالگرد برای انتقال وی به جزیره کیش به پرواز درآمد که در چهار مایلی سکویR1 نفت لاوان دچار حادثه شد و در دریا سقوط کرد.

شایان ذکر است که تاکنون فوت جواد کاراندیش (بیمار) و بهروز اشکان (پزشکیار) تایید و از سلامتی کاپیتان سهیلی اطمینان حاصل شده است و جستجو برای یافتن کمک خلبان(کاپیتان فتاحی) و همراه بیمار(طالب مرادی) ادامه دارد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج