موج
کدخبر : ۲۲۳۶۸۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-223688

مبعث پیامبر

امروز روز بزرگی ست برای انسان و انسانیت ،امروز روزی ست که عشق از "چپ و راست"، از بالا و پایین، از هر سوی و بی سوی این عرش، این افلاک بی انتها، بر فرش و فرشیان همچو باران بهاری می بارد.

" تا نشانی یافت جان ِ من ز ِ تو

بی نشانی شد، نشان من ز ِ تو "

محمد حسن چمیده فر-خبرگزاری موج، امروز روز بزرگی ست برای انسان و انسانیت ،امروز روزی ست که عشق از "چپ و راست"، از بالا و پایین، از هر سوی و بی سوی این عرش، این افلاک بی انتها، بر فرش و فرشیان همچو باران بهاری  می بارد، باران عشق است که می تراود و بارش رحمت و مهربانی و معرفت.

امروز روز بعثت است، و بعثت بمعنی" برانگیختن" و واداشتن است، و بی شک تا آن زمان که ما خفتگان این زمین برانگیخته نشویم و پیام ِ رسای این بعثت آخرین را به گوش جان نشنویم، هر روز و هر ساعت و هر سال این بعثت تکرار خواهد شد...!

امروز سالروز سخن گفتن خداست با آدمی، با آدمی از جنس من و تو، اما پاک تر و برگزیده تر و خودساخته تر و شاید کمی مهربان تر و لطیف تر. مردی که ماه در برابر جمالش، به هیچ نمی ارزد و حتی سرو نیز به اعتدال همچو اویی نمی ماند.

"ماه فرو ماند از جمال محمد 

سرو نباشد به اعتدال محمد 

قدر فلک را کمال و منزلتى نیست

در نظر قدر با کمال محمد"

هرچند خدا همیشه و همه جا بی آنکه در قید بُعد زمان و مکان باشد، با زیباترین و احسن ترین مخلوقش که پس از آفرینش او به خویش آفرین ها گفت، ( فَتبارکَ الله اَحسنُ الْخالِقین) به گفتگو نشسته است و نجوا، چه در دیر و چه در صومعه و چه در خرابات و مسجد و ... اما امروز آشکارا تر و روشن تر و بی پرده تر از همیشه با بنده خوش خُلق ِخویش، محمد مصطفی سخن می گوید. 

امروز خدا بر بنده اش محمد ص و بر ما که عاشق و شیفته خصائل محمود اوییم، نعمت خویش تمام می کند و از او می خواهد که بخواند،  عجب!  یعنی چیزی مهمتر و والاتر از خواندن برای شروع این رسالت تاریخی آخرین پیام آور خویش، نیافته است؟! 

"اقرأ بِاسم ِ رَبّکَ الَّذی خَلَق ... " خواندن، اندیشیدن و فهمیدن، معجزه  و درسی ست که خداوندگار عالم برای محمد ص و پیروانش تجویز می کند، از او می خواهد که پیام بر ِ مهربانی و عشق و دوستی و اخلاق باشد.  همان چیزهایی که انسان جاهل ِ صحرانشین بدور از فرهنگ و اخلاق ِ آن روز و عجیب تر آنکه، انسانِ مدعیِ فرهنگ و دانایی و متمدن ِ عصر جاهلیتِ مدرنِ امروز، بدان سخت محتاج و نیازمند است.

 

چه کسی می گوید که دیگر پیامبری مبعوث نمی شود و عصر بعثت پایان پذیرفته است؟! 

چه کسی می گوید که دیگر پیامبری مبعوث نمی شود و عصر بعثت پایان پذیرفته است؟! چه کسی این طامات را  می بافد که خدا ما را بحال خویش رها کرده است؟!  پس این صدای بلند ِ آسمانی جبرائیل که ما را، همه مارا - چه مسلمان، چه یهودی و ترسا، چه گبر و صوفی و بودا ، چه ناامید و امیدوار، همه ما و همه انسانها را که تعقل می کنند ، بی تفاوت رنگ و نژاد و ملیت و مذهب -  به "خواندن" و فهمیدن فرا می خواند، چیست؟ 

نکند همان "اِقرأ" صدها سال پیش است که همچنان در جهان طنین انداز است؟!  و صدایی که بدنبال آن ما را به اخلاق و مهربانی و دین انسانیت فرا می خواند...  " اِنّی بُعِثتُ لِاُتَمّم مَکارم الاَخلاق ". 

چقدر این روزها صدای دهشتناک طبل جنگ و خونریزی و تعصّب، بلندتر و پر مشتری تر و جذاب تر از آواز دوستی و مهربانی و مداراست!!!  -  دوستی کی آخر آمد دوست‌داران را چه شد ... - حیف که این صدای روحانی را نشنیده ایم هنوز... 

چقدر حسرت و غبطه کسانی را می خورم که عاشقانه و عارفانه، این مرد امین و پاک سیرت  - محمد - را که از پس ِ قرن ها جهالت و نادانی و تاریک فهمی و دگم اندیشی ِ دیندارانی که دین را ابزار معیشت و زراندوزی و زور مندی و تزویر خویش کرده اند و می کنند، همچنان مظلومانه ما را به اخلاق و انسانیت و آزادگی فرا  می خواند و فلسفه بعثت ش را اتمام مکارم اخلاق برای بشریت عنوان می نماید. 

بزرگداشت عطار

درود بر روان پاک شیخ فریدالدین عطار - که امروز روز بزرگداشت او نیز هست - او همواره محمد(ص) را عارفانه و خالصانه می ستود، امروز روز بزرگداشتش مقارن با بعثت اشرف آدمیان و عالمیان است. عطار در کتاب گران سنگ اسرارنامه خویش که حقیقتاً نامه اسرار الهی ست، شب معراج پیامبر رحمت را چنان وصف می کند که کلامی برای توصیفش نمی توان یافت.  او حضرت آدم را دبیر پیشگاه محمد و ادریس را ستاره شناس و نوح نبی را کشتیبان و صالح را شتربان و ابراهیم حنیف را بنّا و اسماعیل را قربانی شب معراج و مراسم پیشواز محمد می شمارد و یعقوب نبی را مشتاق بوی پیراهن پیامبر و.... بعد شمردن صفات تمامی انبیا و اولیا و اوصیا، سرانجام حضرت عیسی روح الله را مژده دهنده قدوم مبارک او می داند... آنچه من در کتاب های چندگانه این عارف والا در توصیف و تکریم پیامبر یافته ام، بی گمان بی نظیرترین و شگفت آورترین ِ تعبیراتی است که میشود بیان نمود :

" ای برون هر دو عالم جای تو 

هر دو عالم چیست؟ خاک پای تو"

اما بازهم با همه این اوصاف شگرف، عطار آن بزرگمرد عرصه عرفان و ادب و صاحب تذکرة الأولیاء، منطق الطیر، الهی نامه، اسرارنامه و مصیبت نامه و ده ها رساله و مکتوب بی نظیر دیگر، خود بی تکلف و ریا، معترف است که توان وصف محمد را ندارد، که این نشانگر عمق احساس، عشق و دلدادگی او به حضرتش می باشد :

" وصف او در گفت چون آید مرا 

چون عرق از شرم خون آید مرا

او فصیح عالم و من لال ِ او

کی توانم داد شرح حال او

وصف او کی لایق این ناکس است؟ 

واصف او خالق عالم بس است "

عطار که تحولی عظیم در سرنوشت مولانای بزرگ را  هم پیشگویی و هم رقم زده است، و در همان دوران طفولیت حضرت مولانا، با اهدای کتاب اسرارنامه خویش به وی، پیش بینی می کند که " دیر زمانی نباشد که این کودک آتش در خرمن دل سوختگان عالم زند"، در بیان اندیشه های عرفانی خویش،" نور محمدی " را نخستین ظهور حق می داند، نوری که عرش و کرسی و لوح و قلم و ملائک و... از آن پدید آمده اند، که موضوعی شگرف و عظیم در حوزه عرفان اسلامی ست که بحثش در این مقال نمی گنجد.

" آنچه اول شد پدید از غیب ِ غیب

بود نوری پاک، او بی هیچ ریب

بعد از آن، آن نور عالی زد عَلَم

گشت عرش و کرسی و لوح و قلم... "

درود و سلام و تحیّت بر روان پیامبر خوبی ها و مهربانی ها حضرت محمد مصطفی، و سلام و عرض ادب و احترام به محضر اولیاء خدا و واصلان حضرتش، حضرت فریدالدین عطار نیشابوری و حضرت خداوندگار مولانا که بیش از خلفش عطار، صید و عاشق و شیفته و واله محمد بود و بدین سخنش ایمانی داشت از جنس یقین که ، 

"از درمها نام شاهان برکَنَند

نام احمد تا ابد بر می‌زنند

نام احمد نام جملهٔ انبیاست

چونک صد آمد نود هم پیش ماست"

این عشق توأم با معرفت و شناخت وی، در جای جای بزرگترین اثر عرفانی ما یعنی مثنوی معنوی و دیوان شمس او متبلور است...

 آغاز سخن با عطار بود و پایانش با جلال الدین محمد مولانا :

" هر نفس آواز عشق می‌رسد از چپ و راست

ما به فلک می‌رویم عزم تماشا که راست

ما به فلک بوده‌ایم یار ملک بوده‌ایم

باز همان جا رویم، جمله که آن شهر ماست

خود ز فلک برتریم وز ملک افزونتریم

زین دو چرا نگذریم، منزل ما کبریاست

گوهر پاک از کجا، عالم خاک از کجا

بر چه فرود آمدیت بار کنید این چه جاست

بخت جوان یار ما دادن جان کار ما

قافله سالار ما فخر جهان مصطفاست ... "

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها