تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه جاهلیت مدرن در تلاش است "دین ساختگی" را در میان مسلمین ترویج کند، گفت: آمریکایی‌ها خواستار چالش در سوریه هستند.

به گزارش خبرگزاری موج از مشهد، تولیت آستان قدس رضوی اظهار داشت: آمریکایی‌ها به دنبال ایجاد چالش در سوریه هستند.

حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی ظهر امروز در همایش بزرگ سفیران هدایت که در تالار ابن هیثم دانشگاه فرهنگیان مشهد برگزار شد، بیان کرد: بعثت نبی مکرم اسلام از مهم‌ترین جلوه‌های حضرت حق است؛ «اقرا بسم ربک الذی خلق»، سخن از توحید خالقی نیست، سخن از توحید ربوبی است.

وی ادامه داد: تربیت یعنی احیای تمایلات عالی نفسانی انسانی، این احیای تمایلات عالی در انسان به‌وسیله اهداف، غایات و احکام شریعت صورت می‌گیرد.

تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: تعلیم غایت شریعت است، در جامعه‌ای مبتنی بر ترکیه، تشکیل نظامی بر اساس دین که نظام تربیتی اسلام را دنبال کند، نظامی که غایات شریعت را تحقق بخشد، جایگاه ویژه‌ای دارد.

وی با اشاره به نقش عالمان دینی در جهت‌دهی به جامعه، گفت: عالمان، وارثان انبیا در تحقق جامعه‌ای مبتنی بر دین هستند که رسالت سنگینی است.

سکولاریسم اجتماعی حوزه‌ها را تهدید می‌کند

رئیسی با بیان اینکه امروزه سکولاریسم الحادی عاملی تهدیدکننده برای حوزه نیست، تاکید کرد: حوزه‌ها و دانشمندان ما هیچ زمانی با سکولاریسم الحادی تهدید نمی‌شوند، زیرا اساسشان بر توحید بوده و دارای غنای ارزشمندی است، در دعای عرفه ابا عبدالله الحسین اوج عرفان و ارتباط با خدا وجود دارد، کدامین سخن در عرفان ایتالیایی و بودایی می‌تواند مانند این نگاه باشد؟ 

تولیت آستان قدس رضوی سکولاریسم اجتماعی را عاملی تهدید کننده دانست و گفت: نگاه این قسم از سکولاریسم آن است که دین فردی و خصوصی است و نمی‌تواند در انسان معاصر نقش آفرینی کند. 

وی ادامه داد‌: این تهدیدی است برای کارآمدی دین، حتی برخی نسبت به کثرت روحانی قلم میزنند با این مضمون که آیا دین می‌تواند پاسخگوی انسان معاصر باشد و ظرفیت این را دارد که به تمام سوالات اقتصادی و فرهنگی و لایه‌های زندگی انسان امروز پاسخ دهد یا خیر. 

رئیسی خاطر نشان کرد: پاسخ آن است که بعثت پیامبر نیاز انسان معاصر است، همین امروز سخن پیامبر(ص) برای تهدیدات اخلاقی و فکری وجود دارد، نه اینکه بعثت مربوط به دیروز باشد و ما امروز فقط آن را گرامی بداریم. 

تولیت آستان قدس رضوی با تاکید بر اینکه بعثت هر سال اتفاق می‌افتد، بیان کرد: دعوت برای جامعه بشری زنده است و مثالش برانگیخته شدن انسان هایی است که جوامع را به عدالت و خدا پرستی و ضدیت با استکبار، الحاد و فساد دعوت می‌کنند. 

وی افزود: جامعه اسلامی بیش از هر زمانی نیاز به علما و دانشمندان بصیر و عالم و همراه با معنویت و عقلانیت برای دعوت جامعه به اخلاق، کار جهادی و حرکت در گره‌گشایی در زندگی مسلمانان دارد. 

رئیسی با بیان اینکه دشمنان همان طور که در مقابل نبی مکرم اسلام صف‌آرایی کردند و نگذاشتند، پیام حیات بخش ایشان به جامعه بشری برسد، امروز هم صف آرایی می‌کنند، تصریح کرد: نقشی که مستکبران امروز دارند، تفکرها و دین‌های ساختگی و ایجاد اختلاف در صفوف مسلمانان و جو سازی است و ما شاهد جاهلیت از نوع مدرن هستیم که دچار پیچیدگی شده است. 

تولیت آستان قدس رضوی اتحاد و بصیرت آفرینی را مهم‌ترین نیاز جهان اسلام در این شرایط دانست و اضافه کرد: همچنان که مقام معظم رهبری گوشزد می‌کنند، نسبت به بصیرت و تنبه می‌دهند، نسبت به اینکه دشمن نمی‌گذارد، اهداف شریعت شکل بگیرد. 

آمریکایی‌ها نمی‌خواهند هنوز آب خوش از گلوی سوریه پائین برود

وی با بیان اینکه هدف دشمن ایجاد گروه‌های تکفیری و تفرقه افکنی است، خاطرنشان کرد: چرا بعد این مدت با وجود اینکه امت اسلامی مانند ید واحده گروه‌های تکفیری را به خاک نشاند، آمریکایی‌ها نمی‌گذارند، آب خوش از گلوی سوریه پایین رود؟ موضوع شیمیایی را بهانه کردند، چون در مقابل جبهه واحد مقابلشان مستاصل هستند. 

رئیسی با اشاره به گروه‌های تفکری، اظهار داشت: این‌ها مدل کارشان شبیه یک مسلمان معتقد به دین نیست، این اسرائیلی‌ها هستند که این‌گونه بی‌رحمانه نسبت به مسلمانان جنایت می‌کنند و جنس کار این‌ها اسراییلی است. 

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: آمریکایی‌ها دیدند، جبهه متحدی مقابلشان است که اقلیم، شیعه و سنی و گویش و این حرکت جدید آمریکا نشان‌دهنده استیصال آنها است.

وی تاکید کرد: امید داریم این نشست‌ها که بسیار مبارک است، صفوف متحد مسلمانان و علمای مسلمین که وظیفه مهم رسیدن به غایت شریعت را به عهده دارند، تحکیم بخشد و هر سال این صفوف متحدتر باشند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج