معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان از شکوفه دادن درختان گازرخ در هرمزگان خبر دارد.

به گزارش خبرگزاری موج؛ حبیب الله حاتمی گفت: گونه گازرخ با نام علمی Moringa peregerina، درختی به ارتفاع 10-4 متر، با برگ‌های پراکنده، تنک و سبزرنگ با گل‌های صورتی مایل به سفید بسیار زیبا و میوه کپسولی است. این‌گونه در ایران محدود به هرمزگان و سیستان و بلوچستان، (حدفاصل بشاگرد تا مرز پاکستان) است و بین دو حد ارتفاعی 100 تا 1500 متر از سطح دریا در نواحی کوهستانی و تپه‌ماهور می‌روید.

وی افزود: گازرخ یک‌گونه همیشه‌سبز است که با آغاز بارش‌های پاییزی و کاهش شدت گرما، رشد رویشی خود را از سرشاخه آغاز و تا شروع گرما این رشد ادامه دارد.

 معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان ادامه داد: گل‌دهی گازرخ از اواخر سال گذشته تا فروردین‌ماه ادامه دارد و به اوج زیبایی می‌رسد.

به گزارش موج، برگ، شاخه، میوه و پوست و تفاله میوه‌ی این درخت علوفه خوبی برای دام‌هایی نظیر بز و گوسفند است.  میوهای گازرخ به‌عنوان آجیل، مصرف خوراکی دارد. گل‌های آن برای پرورش زنبورعسل  و تهیه عسل دارویی بسیار مناسب است. ساقه درخت صمغی ترشح می‌کند که سفیدرنگ بوده و در برابر هوازدگی به رنگ قرمز یا قهوه‌ای درمی‌آید و  برای نقش و نگار روی پارچه  پنبه‌ای و چیت مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج