فرزاد یاراحمدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری موج، اظهار داشت: لازم است تا سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات استانداری لرستان را به مردم معرفی کنیم.

سرپرست روابط عمومی استانداری لرستان در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری موج، اظهار داشت: باید تلاش کنیم تا سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات استانداری لرستان به مردم معرفی شود.

فرزاد یاراحمدی، با اعلام این نکته که سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات استانداری لرستان در نیمه دوم سال گذشته راه‌اندازی شده، افزود: در این مدت درخواست‌های مردمی فراوانی در سامانه ثبت شده که هر یک جهت پاسخگویی مدیران دستگاه‌های اجرایی به ادارات مربوطه ارسال شده است.

مدیر سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات استانداری لرستان، تصریح کرد: سال95  قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات باعنوان لایحه آزادی اطلاعات توسط رییس دولت به مجلس تقدیم و با تایید مجمع تشخیص مصلحت نظام از سوی رییس جمهوری برای اجرا به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ شد. لذا در همین راستا وزارت کشور جلسه‌ای با مدیران روابط عمومی تعدادی از استانداری‌ها در سطح کشور و البته لرستان به صورت ارتباط ویدئو کنفرانس برگزار و ابعاد مختلف جهت بهتر اجرایی شدن این موضوع بررسی شد.

دانستن حق مردم است

یاراحمدی با بیان اینکه دانستن حق مردم است و تمامی مدیران باید در اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به صورت جدی اقدام کنند، بیان داشت: بی شک این مهم گام موثر و مفیدی در جهت شفاف سازی فضای عمومی و پاسخگویی دولتمردان در هر سطحی، برابر مردم و مطالبات به حق آنان است.

پاسخگویی به درخواست‌های مردمی، وظیفه استانداری لرستان است

وی با اشاره به اینکه استانداری لرستان ملزم به پاسخگویی درخواست‌هایی است که فاقد اطلاعات شخصی و طبقه بندی باشد، بیان داشت: هر شخص ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد مگر آنکه قانون منع کرده باشد. همچنین استفاده از اطلاعات عمومی یا انتشار آنها تابع قوانین و مقررات عمومی خواهد بود.

خواست مدیران لرستان، تحقق حقوق شهروندی است

سرپرست روابط عمومی استانداری لرستان با بیان اینکه بنای مدیریت استان نیز بر تحقق بحث مهم حقوق شهروندی است، گفت: در این خصوص امیدواریم با برنامه‌ریزی و توجیه تمامی مدیران استان و با کمک خداوند متعال بتوانیم نتایج مطلوبی از این رهگذر به دست آوریم تا بخش کوچکی از مطالبات به‌حق مردم در این زمینه را محقق سازیم.

وی در ادامه افزود: بزودی مدیران و دستگاههای اجرایی استان عضو این سامانه خواهند شد و از طریق همین سامانه با هماهنگی استانداری ملزم به پاسخگویی به درخواست‌های عموم مردم و سوالات و ابهامات آنان خواهند شد.

سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات استانداری لرستان

مردم لرستان درخواست‌های خود را در سامانه ثبت کنند

مدیر سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات استانداری لرستان تاکید کرد: سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به آدرس اینترنتی: Http://foia.iran.gov.ir در دسترس عموم  شهروندان است و آحاد مختلف مردم لرستان می توانند با ثبت نام در این سامانه، درخواست خود را درج و ثبت کرده و در اسرع وقت، پاسخ خود را دریافت کنند.

قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات چیست؟

گفتنی است، قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مصوب سال ۸۸ مجلس شورای اسلامی، سامانه‌ای برای اجرای این قانون در جلسه مورخ ۱۷ تیر ۹۶ با حضور وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و ارتباطات و فناوری اطلاعات راه اندازی شد تا همه قوا، سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها با عضویت در این سامانه پاسخگوی سؤالات مردمی باشند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج