رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: برای حمایت از نوزدان برای اولین بار در بیمارستان الزهراء (س) رشت حذف تغذیه نوزادان با شیشه شیر خشک به مرحله اجرا در آمده است.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، به همت دانشگاه علوم پزشکی گیلان و با همکاری پزشکان واحد نوزدان مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) رشت، برای نخستین بار برای حمایت از نوزدان، حذف تغذیه نوزادان با شیشه شیر خشک در بیمارستان الزهراء (س) رشت به مرحله اجرا در آمده است.

راه اندازی روش مراقبت آغوشی یا مراقبت کانگرویی

شاهرخ یوسف زاده چابک رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت : برای نخستین بار روش مراقبت آغوشی یا مراقبت کانگرویی، در بخش نوزادان این بیمارستان راه اندازی شد تا نوزادان نارس و کم وزن بتوانند در آغوش مادران خود و با تغذیه از شیر مادر به وزن طبیعی خود برگردند.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزود: این کار موجب ارتقای سلامت و بهبود وضعیت نوزدان از طریق کنترل موثرتر دمای بدن، تغذیه با شیر مادر، پیشگیری از عفونت و ایجاد ارتباط نزدیکتر مادر و نوزاد می شود و همچنین این روش می تواند به بهبود رابطه پزشک، پرستار و مادر منجر شود.

ارتقای سلامت و افزایش ایمنی بیمار که از اهداف برنامه استراتژیک دانشگاه علوم پزشکی گیلان است

وی افزود: این اقدامات در راستای ارتقای سلامت و افزایش ایمنی بیمار که از اهداف برنامه استراتژیک دانشگاه علوم پزشکی گیلان است به اجرا درآمده و با گسترش این اقدامات در بیمارستان هایی که دارای بخش زایمان هستند، می توان شاهد کاهش مرگ میر ناشی از کم وزنی نوزدان نارس بود.

مراقبت آغوشی

 یوسف زاده گفت: یکی از کارهای مهم و اساسی دیگری که برای حمایت از نوزدان، برای اولین بار در بیمارستان الزهراء (س) رشت به مرحله اجرا در آمده است، حذف تغذیه نوزادان با شیشه شیر خشک بود، که طی مراسمی با حضور جمعی از پرستاران و پزشکان مراسم تودیع با شیشه شیر خشک در بخش نوزدان این بیمارستان بر گزار شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان تصریح کرد: تغذیه با شیر مادر در کنار روش مراقبت آغوشی می تواند به ارتقای سلامت نوزاد و مادر که در راس برنامه های وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی گیلان است، منجر شود. همچنین این روش می تواند موجب تداوم تغذیه انحصاری با شیر مادر و افزایش تولید شیر مادر را به دنبال داشته باشد. 

وی تأثیرات روحی روانی مراقبت آغوشی را از مزایای بسیار خوب این روش نام برد که نه تنها به نوزاد بلکه به والدین نیز کمک می کند تا مادران در طی مراقبت آغوشی از استرس کمتری نسبت به مراقبت نوزاد با انکوباتور داشته باشند و خاطرنشان کرد: با اجرای این روش یک بخش خانواده محور (family center) که سرشار از ارتباطات علمی و انسانی است، جایگزین سیستم نگهداری ماشینی می شود.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج