استاندار گیلان در جلسه مشترک شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی و کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان بر بازاریابی در کشورهای دیگر برای تولیدات صادرات محور استان تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، مصطفی سالاری بر بازاریابی در کشورهای دیگر برای تولیدات صادرات محور استان تاکید کرد.

  استاندار گیلان با اشاره به فراهم آمدن شرایط سیاسی مناسب برای تعاملات و مبادلات تجاری با کشورهای دیگر بویژه کشورهای سی آی اس افزود: باید از شرایط سیاسی مناسب بوجود آمده استفاده کنیم . 

وی در ادامه با بیان اینکه باید روی بحث تجارت تمرکز بیشتری داشته باشیم، گفت: دلیل اینکه باید تمرکز بیشتری روی بحث تجارت کنیم، ریشه دار بودن سابقه تجارت گیلان است که در مقاطعی افول کرده است.

سالاری اضافه  کرد: نقش تجارت این استان  نسبت به سایر نقاط کشور خیلی رو به رشد نبوده در صورتی که یکصد سال قبل، گیلان نقش جدی تری را در تجارت کشور داشته است. 

وی با بیان اینکه ما دلایلی داریم که فکر می کنیم می توانیم دوباره به عرصه تجارت بازگردیم، گفت: بهبود ارتباط و تعاملات با کشورهای سی آی اس و به طور خاص روسیه تاثیراتش ناشی از فضای سیاسی کشورهاست. 

سالاری ادامه داد: اگر روابط سیاسی بهبود پیدا کند، تعامل کشورها باهم تنگاتنگ تر و فضا برای بازرگانان ما بهتر می شود و این در حال شکل گیری است و در سنوات اخیر به ویژه دو سه سال گذشته رو به بهبود بوده است. 

ظرفیت بازرگانی استان خوب است

 سالاری با بیان اینکه ظرفیت بازرگانی استان خوب است، گفت: اگر بتوانیم موانع را برداریم وحتی فضایی بهتر از امروز فراهم کنیم، میزان تعاملات و مبادلات تجاری نیز بیشتر افزایش پیدا می کند. 

استاندار گیلان یادآورشد: اگر زیرساخت هایمان در بخش دولتی، ضوابط و مقررات، سازو کارها ،ا مکانات فیزیکی مستقر در بنادر و دستگاه های خدماتی فراهم بود و به ویژه بخش خصوصی در زمانی که روسیه و ترکیه روابطش به گونه ای شد که می توانست از ایران وارداتش را انجام دهد، آمادگی داشت، می توانستیم جهش قابل توجهی ایجاد کنیم. 

وی تصریح کرد: متاسفانه ساز و کارها فراهم نبود؛ چرا که بایستی دو مولفه ی استمرار در تامین و فرآیند بسته بندی مورد انتظار آنها در محصولات رعایت می شد که این امر فراهم نبود.

سالاری ادامه داد: وقتی آنها محصولی را می خواهند؛ انتظار استمرار تامین آن را دارند و نمی توان کالا را به اندازه نصف نیازشان داد. 

استاندار گیلان افزود: اگردو شرط مورد نظر آنها را داشتیم و به سرعت می توانستیم خود را هماهنگ کنیم، بخشی عمده ای از بازار آن ها را بدست می گرفتیم و بعداً رقیبی که موقعی کنار رفته، برگردد هم نمی تواند آن فضا را دوباره بدست بیاورد. 

وی گفت: انتظارم از اتاق بازرگانی در این بخش این است که وقتی شرایط حضور در بازار فراهم شد آمادگی داشته باشد تا اینکه چطور بخشی از بازار را بدست بگیریم و چطور سهم مان را در کشورهای سی آی اس به صورت ویژه بیشتر کنیم. 

 سالاری محورهای اصلی توسعه استان را کشاورزی، گردشگری و تجارت عنوان و بیان کرد: در استان 300 هزار واحد کشاورزی یا باغ داریم، بیش از یک میلون نفر از جمعیت دو و نیم میلیون نفری از کشاورزی ارتزاق می کنند و بخشی از محصولات ما در صورتی برای کشاورزی سود آور است که بتوانیم بازار صادرات پیدا کنیم. 

شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی

اگر زمینه را فراهم کنیم وضعیت کشاورزان ما بهتر می شود

وی خاطرنشان کرد: اگر زمینه را فراهم کنیم وضعیت کشاورزان ما بهتر می شود و بخش تجارت نیز رشد می کند و این پیوندیست که می توانیم بین تجارت و کشاورزی و تجارت و گردشگری ایجاد کنیم و این اجتناب ناپذیر است و شرایط استان با این سه محور سازگار است.

سالاری به مزیت های استان در این بخش ها نیز اشاره و تصریح کرد: ویژگی هایی همچون مرز خشکی و دریا، مواهب الهی و طبیعی و موقعیت جغرافیایی خوبی داریم و اگر زمانی شرایط سیاسی با نوساناتی همراه بوده امروز روابط سیاسی مناسبی با کشورهای حاشیه خزر داریم.

استاندار گیلان در ادامه با اشاره به آمار صادراتی استان گفت: این آمار جای خوشبینی دارد چرا که وزن کالای صادره کاهش اما از نظر ارزش ارزی دو درصد افزایش داشته است.

 وی تصریح کرد: در مجموع صادرات استان از نظر ریالی هم بین 20 تا 25 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است که بیانگر آنست که یاکالاهای ارزشمندتر را یا کالاها را با قیمت بهتری صادر کردیم. 

سالاری افزود: با وجود اینکه وزن کالاهای صادراتی کمتر بوده است، ارزش دلاری آن بیشتر است که این امر نشانه خوب و مثبتی است و این روند را باید با شیب و سرعت بیشتری ادامه بدهیم.

 سالاری درباره مدت زمان طولانی ترخیص کالا بابیان اینکه وقتی محموله ای می آید تا زمان ترخیص آن بوروکراسی زیادی ایجاد می‌شود گفت: کاهش زمان توقف حتی برای نیم تا یک روز هم تاثیر گذار است، چرا که این توقف ها هزینه های ناخواسته ای را بر بازرگانان تحمیل می کند.

وی با بیان اینکه نبایداز بنادر دیگر کشور عقب بیفتیم، تصریح کرد: سازمان ها بایستی با توجه به پیشرفت علمی دنیا، از امکانات و فناوری ها ی روز برای کاهش دادن زمان ترخیص کالا بهره بگیرند و با این حرکت موانع بخش خصوصی در این بخش نیز کمتر می شود.

 سالاری تصریح کرد: حتی یک روز و نیم روز هم بتوانیم، ترخیص کالا را کمتر کنیم، خیلی موثر است چرا که هزینه های ناخواسته زیادی بر بازرگانان تحمیل می شود.

وی با اشاره به اینکه بخشی از نارسایی مربوط به ما است و قسمتی به بخش خصوصی مربوط می شود، افزود: انتظار داریم بخش خصوصی گام هایش را بلند تر بردارد و باید مطالباتش از ما جدی تر باشد ، به مشکلات ما کمک کند و تمام قدرت و توان خود را افزایش دهد تا بتوانیم شرایط بهتری را فراهم کنیم.

 سالاری در ادامه با تاکید بر ضرورت ارائه خدمات شبانه روزی برای امر صادرات و واردات گفت: گمرک، مرزبانی، اتاق بازرگانی و دستگاه هایی که در مرز مستقرند خدمات شان را سریعتر و با کیفیت تر کنند چرا که نه تنها  کارکرد استانی بلکه این کارکرد ملی ماست. 

استاندار گیلان همچنین از اتاق بازرگانی استان خواست تا هیات های تجاری شان  متنوع تر باشد به این معنی که کشورهای دیگر را نیز در اهداف شان قرار دهند.

 سالاری گفت: انشاءالله بتوانیم سال آینده منسجم تر حرکت کنیم و بخش خصوصی هم با قوت قلب بیشتری حرکت کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج