مدیر‌عامل جمعیت هلال‌احمر خراسان‌ رضوی گفت: طرح امداد و نجات نوروزی یکی از طرح‌های گسترده جمعیت هلال احمر است که از ۲۵ اسفند اجرا خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری موج از مشهد، مدیر‌عامل جمعیت هلال‌احمر خراسان‌ رضوی از اجرای طرح امداد و نجات نوروزی از ۲۵ اسفند ماه در این استان خبر داد.

سیدمجتبی احمدی بعد از ظهر امروز در نشست خبری طرح نوروزی هلال‌احمر که در ساختمان جمعیت هلال احمر مشهد برگزار‌ شد، اظهار‌ داشت: طرح نوروزی جمعیت هلال‌احمر خراسان‌ رضوی با عنوان هلال بهشت همه ساله در ایام نوروز در خراسان‌ رضوی به عنوان استان پذیرنده زائران امام رضا(ع) فعالیت‌هایی برای میزبانی بهتر و ارائه خدمات مرتبط با وظایف جمعیت انجام می‌دهد. 

وی‌ افزود: 22 شعبه و یک نمایندگی در سطح خراسان رضوی با حضور نجات‌گران، امداد‌گران، جوانان، داوطلبان و اعضاء در محورهای خدمت‌رسانی فعالیت می‌کنند و نخستین موضوع امداد و نجات است که در همین رابطه امسال در سراسر کشور نزدیک به یک هزار و 375 پایگاه ثابت موقت و سیار با حضور روزانه 7 هزار و 500 نفر در روز نجات‌گر و امداد‌گر در سراسر کشور انجام وظیفه می‌کند. 

اجرای طرح امداد و نجات نوروزی در خراسان رضوی

اجرای طرح امداد و نجات نوروزی از ۲۵ اسفند در استان

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خراسان‌ رضوی با اشاره به پیش‌بینی معاونت زیارت استان، امسال بیش از 8 میلیون و 200 هزار نفر از راه‌های مختلف به مشهد سفر می‌کنند، بیان‌ کرد: جمعیت هلال‌احمر خراسان‌ رضوی با توجه به این حجم مسافر طرح امداد و نجات نوروز 97 را از 25 اسفند تا 15 فروردین با حضور نجات‌گران، امداد‌گران و داوطلبان انجام می‌دهد که در همین رابطه 25 پایگاه ثابت بین شهری، 19 پایگاه موقت نوروزی و 2 پایگاه امداد و نجات کوهستان در منطقه اخلمد و بینالود ایجاد شده‌است و آمادگی کامل برای مواجه با هر اتفاقی را دارند.

خدمت رسانی ویژه هلال احمر به زائران نوروزی امام هشتم(ع)

احمدی اضافه‌ کرد: یک دستگاه اتوبوس و آمبولانس و یک بالگرد در راه‌های مواصلاتی مستقر می‌شوند و در حال تلاش هستیم تا یک بالگرد 412 نیز از تهران به تجهیزات هلال‌احمر استان اضافه شود، همچنین روزانه 201 نفر نجات‌گر در پایگاه‌های امداد و نجات جاده‌ای با حضور 45 دستگاه آمبولانس، 23 خودرو نجات، 34 خودرو سبک کمک‌دار، 2 دستگاه خودروی ارتباطات سیار و حضور 88 نفر پرسنل در راه‌های مواصلاتی و جاده ها در مراکز پرخطر با کمک اورژانس 115 حضور دارند و در گروه‌های پروازی 5 نفره به همراه 2 نفر امداد‌گر در بالگرد برای امداد‌رسانی مستقر هستند. 

وی در خصوص برنامه‌های هلال‌احمر در زمان تحویل سال و سخنرانی مقام معظم رهبری در حرم‌مطهر‌ گفت: در برنامه ویژه زمان تحویل سال‌نو و مراسم سخنرانی مقام معظم رهبری امدادگران و نجات‌گران هلال‌احمر آماده خدمت‌رسانی به مجاوران و زائران هستند، 300 نفر در حرم مستقر می‌شوند که از این تعداد 200 نفر نجات‌گر خانم و آقا در حرم و 100 نفر نیرو نیز از جوانان در اطراف حرم مستقر هستند، همچنین یک دستگاه اتوبوس و 3 دستگاه آمبولانس نیز آماده خدمت‌رسانی است. 

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خراسان‌رضوی درباره استقرار هلی‌برد هوایی در حرم رضوی بیان کرد: با پیگیری‌های آستان قدس رضوی در سال گذشته و امسال نگرانی برای هلی‌برد هوایی در حرم رفع شد و امسال نیز با هماهنگی‌های انجام شده با تولیت آستان قدس رضوی حضور بالگرد را در آستان قدس رضوی داریم و آمادگی و هماهنگی لازم برای مواقع لزوم در رواق‌ها و صحن‌ها برای استقرار بالگردهای هلال‌احمر و اورژانس انجام شده است.  

اجرای طرح ملی ایمنی مسافران نوروزی در استان

احمدی درباره طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی‌افزود: طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی در هجدهمین سال خود قرار دارد که یکی از بزرگترین طرح‌های اجرایی سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر است، این طرح با شعار تلاش همگانی برای بهبود رفتارهای ترافیکی انجام می‌شود و از 28 اسفند 96 تا 14 فروردین 97 به مدت 16 روز توسط اعضای جوان سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر خراسان رضوی در 14 پست 12 ساعته و 10 پست 24 ساعته انجام می‌شود که در مجموع یک هزار و 736 نفر روز از اعضای جوان در سراسر استان در پایگاه‌ها در قالب 14 شعبه  با رویکرد ایمنی و فرهنگ‌سازی در زمینه سلامت و کاهش تلافات جاده‌ای ناشی از تصادفات و سلامت سفر انجام وظیفه می‌کنند.

وی تصریح‌ کرد: در چهارشنبه آخر سال از تاریخ 19 تا 22 اسفندماه طرح مروجین سلامت توسط سازمان داوطلب جمعیت در سراسر کشور انجام می‌شود و اصلی‌ترین کار جمعیت هلال‌احمر درآموزش همگانی طرح خادم است و در آموزش عمومی نیز کارگاه‌های برای کارمندان دولت وجود دارد.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خراسان‌ رضوی یادآور شد: با ابلاغ بودجه توسط مجلس و بر اساس نظر مجمع در سال 97، 500 میلیارد تومان برای توسعه خدمات امداد و نجات تصویب شده‌است.

خراسان رضوی جزو 5 استان نخست کشور در میزان بروز حوادث است

احمدی با بیان اینکه خراسان‌ رضوی در مجموع حوادث جزو 5 استان اول کشور است‌، گفت: نقص بزرگ کشور ما این است که مدیریت بحران بر دوش شهرداری‌ها نیست، اگر شهرداری‌ها، شوراها و دهیاری‌ها متولی امر شوند رویکرد آگاهی مردم نسبت به حوادث و سوانح موفق‌تر انجام می‌شود، در قانون کشور جای شهرداری‌ها در مدیریت حوادث خالی است. 

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج