مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۲ هزار و ۵۰۰ کودک سوءتغذیه تحت پوشش کمیته امداد استان کهگیلویه و بویراحمد هستند.

به گزارش خبرگزاری موج از یاسوج، فرید محبی ظهر امروز به مناسبت هفته احسان و نیکوکاری و سالروز تأسیس کمیته امداد امام خمینی (ره) در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: جشن نیکوکاری با شعار «جوانه لبخند» از روز چهارشنبه 16 اسفند در مدارس، روز پنجشنبه 17 اسفند در میدان‌های شهر و روز جمعه در پایگاه‌های نماز جمعه برگزار می‌شود که 513 پایگاه آماده جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیر نقدی است.

محبی بابیان اینکه توجه به مشکلات حاشیه‌نشینی شهر یاسوج و زمینه حضور خیرین خارج از استان یکی از اولویت‌های اصلی این سازمان است، افزود: شاخص و محور اصلی فعالیت کمیته امداد در سطح استان، توانمندسازی فکری و فرهنگی خانواده‌های تحت پوشش این سازمان است، و همچنین خودکفایی خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و حمایت از خانواده‌های نیازمند می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه برای احداث و بهسازی مسکن در مناطق محروم همچون دهستان زیلایی اعتبارات بسیاری لازم است، اظهار داشت: مسکن بیش از ۷۰ درصد خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد استان کهگیلویه و بویراحمد مناسب نیست، و مسکن مابقی مددجویان نیاز به بهسازی و نوسازی دارد.

وی با اشاره به طرح سند کاهش فقر در استان کهگیلویه و بویراحمد، گفت: کمیته امداد امام خمینی استان با ۲۰ دستگاه اجرایی استان تفاهم‌نامه اجرای طرح سند کاهش فقر در استان منعقد کرد، تا با استفاده از ظرفیت‌های دولتی و غیردولتی این دستگاه‌ها گام مؤثری برای کاهش فقر در استان برداریم.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان بیان داشت: درگذشته ۱۴ درصد جمعیت استان تحت حمایت امداد بودند، اما با اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی و توانمندسازی هم‌اکنون جمعیت تحت پوشش ۹ درصد است، و ۳۲ هزار خانوار با جمعیت ۷۸ هزار نفر تحت حمایت امداد هستند.

وی بابیان اینکه ۲ هزار خانوار در نوبت حمایت امداد هستند، گفت: بیشترین جمعیت تحت پوشش امداد در شهرستان بهمئی با ۱۸ درصد، و کمترین جمعیت مربوط به شهرستان گچساران با ۳ درصد است.

وی تصریح کرد: کمیته امداد از ۸ هزار و ۷۰۰ دانش‌آموز و بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ دانشجو و ۱۸۰ طلبه حمایت می‌کند.

این مسئول بابیان اینکه ۵۳ درصد جمعیت تحت پوشش امداد در مناطق محروم ساکن هستند، افزود: کمیته امداد هزینه درمانی هزار و ۲۰۰ بیمار صعب‌العلاج، خاص و زمین‌گیر را پرداخت می‌کند، و ۲ هزار و ۶۰۰ فرزند محسنین و ایتام تحت پوشش کمیته امداد است.

وی افزود: همچنین بیش از ۳ هزار و ۲۰۰ یتیم تحت پوشش امداد است، که ۴ هزار و ۴۰۰ نفر حامی از این ایتام حمایت می‌کنند.

محبی بابیان اینکه بیش از 4 میلیارد و 874 میلیون تومان در طرح ایتام و محسنین به مددجویان کمک شده است، گفت: 989 مورد جهیزیه بااعتبار 3 میلیارد تومان به نوعروس و داماد اهدا شد، و همچنین بیش از 2 میلیارد و 383 میلیون تومان از سوی صدقات برای خرید جهیزیه و مسکن پرداخت شد.

وی بابیان اینکه این سازمان با ۸۲ مرکز درمانی قرارداد منعقد کرده است، گفت: بیش از ۱۸ هزار و ۲۰۲ خانوار تحت پوشش کمیته امداد در ضریب محرومیت بالا زندگی می‌کنند، و همچنین ۲ هزار و ۵۰۰ کودک سوءتغذیه از خدمات کمیته امداد برخوردار هستند، که یک میلیارد و 114 میلیون تومان سبد غذایی برای این کودکان خریداری شد.

وی بابیان اینکه ۲۷۷ دانش‌آموز دختر و پسر مراکز محروم در ۵ واحد خوابگاه شبانه‌روزی مستقر هستند، اظهار داشت: بیش از 420 میلیون تومان برای شهریه دانشجویان و 830 میلیون تومان برای ثبت‌نام دانش‌آموزان هزینه شد.

وی بیان داشت: هزار و 730 مورد عملیات عمرانی بااعتبار 6 میلیارد و 700 میلیون تومان برای بهسازی، ساخت‌وساز، تعمیرات، احداث سرویس‌های بهداشتی و خرید مسکن هزینه شده است.

این مسئول بابیان اینکه بیش از ۱۸ میلیارد تومان مستمری به خانواده‌های تحت پوشش پرداخت شد، افزود: هزار و ۷۰۰ خانوار تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی هستند، و همچنین ۱۱ هزار و ۳۰۰ مددجو در شهرهای بالای ۲۰ هزار جمعیت از بیمه درمانی کمیته امداد برخوردار هستند.

IMG_2133

51 درصد جمعیت تحت پوشش کمیته امداد زنان سرپرست خانوار هستند

وی بابیان اینکه علل افزایش زنان سرپرست خانوار، فوت همسر، طلاق، ازکارافتادگی همسر، ترک همسر، حاشیه‌نشینی و سربازی است، گفت: ۵۱ درصد جمعیت تحت پوشش کمیته امداد را زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند.

محبی با اشاره به خودکفایی برخی از مددجویان کمیته امداد، اظهار داشت: بیش از ۳ هزار  و ۲۹۳ طرح اشتغال کشاورزی، دامداری، صنفی و صنعتی بااعتبار بالغ‌بر ۵۴ میلیارد و ۱۲۳ میلیون تومان از صندوق ولایت به مددجویان پرداخت شد، که امسال ۹۰۰ خانوار با وام اشتغال خودکفا شدند.

وی بابیان اینکه ۳ هزار و ۶۰۰ مددجو در برنامه‌های آموزشی و حرفه‌ای شرکت کردند، و 2 هزار و 371 مددجو بااعتبار 720 میلیون تومان در اردوهای سیاحتی زیارتی شرکت کردند، گفت: یک میلیارد و 583 میلیون تومان برای بیمه هزار و 707 مددجو  به سازمان تأمین اجتماعی استان پرداخت‌شده، و همچنین 963 میلیون تومان اعتبار در 10 ماهه سال جاری برای بیمه‌های درمانی مددجویان پرداخت‌شده است.

 وی تصریح کرد: 5 هزار و 396 مورد تسهیلات بااعتبار 15 میلیارد و 987 میلیون تومان از صندوق کمیته امداد و ولایت به مددجویان پرداخت شد.

وی اظهار داشت: بیش از یک میلیارد تومان از جشن عاطفه‌ها، بیش از 2 میلیارد و 400 میلیون تومان از زکات مردمی و بیش از 15 میلیارد و 500 میلیون تومان از بخش‌ کمک‌های مردمی به مددجویان کمیته امداد پرداخت شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج