رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به آغاز طرح بسیج سلامت نوروزی گفت: ۴۰ اکیپ سیار و ۳۰ اکیپ ثابت نظارت و بازرسی بر اماکن عمومی، مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و مخازن آب آشامیدنی را بر عهده دارند.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، طاهره چنگیز در حاشیه مانور برنامه بسیج سلامت نوروزی اظهار داشت: طرح برنامه بسیج سلامت نوروزی امروز با مانور آغاز شده و برنامه اصلی آن از 15 اسفند تا 15 فروردین ادامه دارد.

وی افزود: جمعاً 40 اکیپ سیار و 30 اکیپ ثابت نظارت و بازرسی بر اماکن عمومی، مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و مخازن آب آشامیدنی را بر عهده دارند و هدف این است که در این ایام که حجم مسافرت‌ها بیشتر می‌شود مطمئن باشیم که ایمنی، سلامت و معیارهای اساسی بهداشتی به شکل مطلوب در حال اجرا است.

مراکز بین راهی در ایام نوروز حداقل 2 بار مورد بازدید قرار می‌گیرند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: بازرسانی که مراجعه می‌کنند ضابط قضایی هستند البته این بازرسی‌ها به طور مستمر در طول سال توسط بهداشت محیط انجام می‌شود اما به طور مثال در ایام نوروز مراکز بین راهی در ایام نوروز حداقل 2 بار مورد بازدید قرار می‌گیرد.

طرح سلامت نوروزی

وی با بیان اینکه مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی با فاصله نزدیک تری مورد بازدید قرار می‌گیرد، افزود: هدف این است که اگر تخلفی مشاهده شد در همان زمان مورد برخورد قرار بگیرد و مطمئن باشیم تخلفی استمرار پیدا نمی‌کند؛ البته حضور بازرسان و مراجعات مکرر نقش بازدارنده دارد تا کسی تخلف نکند.

چنگیز تصریح کرد: به تدریج حجم تخلفات مواد غذایی به‌ویژه در ایام نوروز در حال کم شدن است و در سال گذشته شاهد همه گیری در اثر مسمومیت مواد غذایی در رستورانها نبودیم؛ بازرسان رأساً نسبت به پلمب کردن، بستن، ضبط کردن مواد غذایی فاسد و تاریخ گذشته اقدام می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: در استان اصفهان 800 محل بین راهی داریم که هر محل در این طرح 2 بار مورد بازدید قرار می‌گیرد، همچنین تلفن 190 در اختیار همه هم استانی‌ها و میهمانان هست تا اگر شکایتی دارند به سامانه 190اطلاع دهند تا اکیپ‌های سیار بلافاصله به محل مراجعه کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: در بعضی از موارد این نگرانی وجود دارد که تخلف با مجازات تناسب نداشته باشد و شخص تخلفی مرتکب شود که سلامتی مردم را به خطر بیندازد و با مبلغی جریمه قضیه تمام شود؛ اما قضاوت در این موضوع باید به اهل فن واگذار شود هر چند ما موارد را منعکس می‌کنیم و در خواست روزآمد کردن مقررات به‌ویژه در مواردی که جریمه نقدی است را داریم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج