معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: بسیاری از بیماری‌های غیر واگیر خصوصاً سرطان با مصرف کالاهای سلامت‌محور و خصوصاً غذا در ارتباط است و متأسفانه مردم به این نکته توجه ندارند و هنوز در عطاری‌ها و بازارچه‌های مرزی از مواد غذایی قاچاق و غیر معتبر استفاده می‌کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، دکتر قباد محمدی ضمن تأکید بر نحوه عرضه و مصرف کالاهای سلامت‌محور در کرمانشاه و رسیدن کالای سالم به دست مردم، ابراز داشت: مصرف کالاهای سلامت‌محور ازجمله غذا، مواد آرایشی و بهداشتی، دارو و تجهیزات پزشکی به‌طور مستقیم با سلامت مردم در ارتباط است.

وی ادامه داد: با صنعتی شدن جوامع مصرف کالاهای سلامت‌محور نیز تحت تأثیر قرارگرفته و امروزه استفاده مردم از برخی کالاهای ناسالم یکی از عوامل اصلی گسترش بسیاری از بیماری‌ها است و واقع امر این است که کالاهای قاچاق در مراکز غیرمجاز، عطاری‌ها، بازارچه‌های مرزی و ... به فروش می‌رسد و حتی برخی از آن‌ها در مراکز غیرمجاز داخل کشور تولیدشده و برچسب تولید خارج می‌خورد.

دکتر محمدی خاطرنشان ساخت: محصولات آرایشی و بهداشتی قاچاق نیز از دیگر عوامل اصلی تهدیدکننده سلامت مردم است که متأسفانه در بازارچه‌های مرزی به فروش می‌رسد و افراد بدون اطلاع کافی نسبت به عوارض، از آن‌ها استفاده می‌کنند و در کنار آن مصرف مکمل‌های ورزشی غیرمجاز نیز از دیگر تهدیدکننده‌های سلامت است که متأسفانه قشر مخاطب آن نیز نسل جوان هستند.

مصرف سالانه 400 میلیارد تومان دارو و تجهیزات پزشکی در کرمانشاه

مصرف سالانه 400 میلیارد تومان دارو و تجهیزات پزشکی در کرمانشاه

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ضمن بیان تهدید افزایش مصرف انواع دارو در کرمانشاه، گفت: سالانه 400 میلیارد تومان دارو و تجهیزات پزشکی توسط مردم کرمانشاه مصرف می‌شود.

محمدی میزان هزینه‌ای که مردم کرمانشاه در یک سال برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی می‌کنند را 400 میلیارد تومان اعلام کرد که هرسال در حال افزایش است و افزود: اگر مردم به سمت مصرف کالاهای سالم بروند، حجم زیادی از این بار مالی کاسته خواهد شد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه بابیان اینکه برخورد و جمع‌آوری با توزیع کنندگان مصرف کالاهای سلامت‌محور و یا همان کالاهای قاچاق به‌تنهایی کافی نیست، اضافه کرد: باید در درجه اول مردم را نسبت به مخاطرات مصرف این کالاها آگاه کنیم تا مصرف آن در جامعه کاهش پیدا کند همچنان که مصرف و انباشت بیش‌ازحد دارو در خانه‌ها نیز نه‌تنها خطرساز بلکه بخش اعظمی از بودجه بهداشتی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج