رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به هجمه های اخیر به بخش کشاورزی در سطح کشور، گفت: زراعت برنج تراریخته در یک میلیون هکتار از اراضی کشور کذب است.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، علیرضا شعبان نژاد در حاشیه آیین رونمایی از بذور گواهی شده ارقام بومی برنج استان که در موسسه تحقیقات برنج کشور برگزار شد در جمع خبرنگاران، به هجمه های اخیر وارد شده به بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: اجازه تولید برنج تراریخته داده نشده است و اخبار منتشر شده در این راستا مبنی بر اینکه در یک میلیون هکتار از اراضی کشور زراعت برنج تراریخته انجام می شود، کذب است.

 وی افزود: در حالی که کل مساحت برنجکاری کشور ۵۵۰ هزار هکتار است چگونه امکان زراعت یک میلیون هکتاری برنج تراریخته وجود خواهد داشت.

رئیس جهاد کشاورزی گیلان با تاکید بر اینکه در جهت حفظ اشتغال و افزایش درآمد شالیکاران تمام توان خود را به کار خواهیم بست خاطر نشان کرد: در حال حاضر امکان افزایش سطح شالیکاری وجود ندارد و باید با اتخاذ تدابیری از جمله حمایت های دولت از شالیکاران، تلاش محققان برای معرفی ارقام جدید کیفی با عملکرد بالا و مقاوم به تنش ها و همکاری های تنگاتنگ دستگاه های اجرایی و تحقیقاتی بخش کشاورزی، انگیزه کشاورزان برای تولید این محصول استراتژیک بالا برد.

برنجکاری گیلان

تجهیز و نوسازی ۹۰ هزار هکتار از اراضی شالیکاری گیلان

وی با اشاره به اقدامات جهاد کشاورزی در راستای کاهش صعوبت برنجکاری، کاهش هزینه های تولید کشاورزان و افزایش عملکرد محصول برنج تصریح کرد: تجهیز و نوسازی ۹۰ هزار هکتار از اراضی شالیکاری استان گیلان، ورود ۱۰ هزار دستگاه ماشین آلات کشاورزی به مزارع، توسعه مبارزه بیولوژیک با آفات، جمع آوری سموم غیراستاندارد از بازار و بهره گیری از کودهای زیستی از دیگر اقدامات انجام شده دراین زمینه است.

شعبان نژاد همچنین با تکذیب شایعه مصرف ۹۶ درصدی آب کشور در بخش کشاورزی، گفت: مصرف آب در این بخش به ۵۰ درصد هم نمی رسد.

وی ادامه داد: سه سال است در گیلان در راستای به زراعی برنج اقدام به تولید و توزیع بذور گواهی شده ارقام بومی نموده ایم که از تولید ۷۵ تنی در سال اول به تولید یک هزار و 500 تن در سال جاری به منظور توزیع در میان شالیکاران استان رسیده ایم.

این مسئول یادآور شد: کشاورزانی که بذور گواهی شده دریافت می دارند، با مدیریت خود باید نسبت به حفظ این ارقام به منظور کشاورزی برای سال های آتی مبادرت ورزند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج