جشنواره قرآنی تلاوت و آواها ازسری برنامه های هفته قرآن و عترت هرمزگان با معرفی برترین ها به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرگزاری موج، شیخ عبدالعزیز افراز در آیین پایانی جشنواره قرآنی تلاوت و آواها در مسجد چهارده معصوم روستای روتان سیریک با اشاره به رونق محافل قرآنی و توجه به یادگیری کتاب خدا در سطح جامعه را از برکات نظام اسلامی برشمرد و گفت:قرآن کتاب هدایت و برنامه زندگی کریمانه برای انسان ها است.

امام جمعه اهل سنت سیریک با بیان این که قرآن از دوجنبه تلاوت و تلاش برای فراگیری آن و همچنین عمل به فرامین و سفارش های آن در زندگی باید مورد توجه باشد، افزود:شکی نیست که کسانی که به جایگاه و منزلتی دست یافته اند در هر دو جنبه به شایستگی تلاش کرده اند.

افراز

وی همچنین با اشاره به قرار گرفتن قرآن، عترت و وحدت به عنوان محور جشنواره قرآنی، گفت:زمینه رسیدن به وحدت واقعی استقرار تقوای الهی در وجود انسان همراه با چنگ زدن به ریسمان الهی است.

برادر کشی و هرج و مرج میوه تفرقه است

امام جمعه اهل سنت سیریک در بخش دیگری از سخنان خود ضرر و زیان، برادر کشی و هرج و مرج را میوه تفرقه دانست و اظهار داشت:جای بسی خوشحالی است که در جنوب کشور و به ویژه استان هرمزگان شیعه و سنی با همدلی، صمیمت و یکپارچگی در کمال اتحاد در کنار یکدیگر زندگی می کنند و این به برکت قرآن، نظام اسلامی و اندیشه بلند مقام معظم رهبری است.

وی ضمن تقدیر از همه مسئولان و فعالان قرآنی در سطح کشور، اظهار داشت:علی رغم مجالس و محافل متعدد قرآنی ولی هنوز قرآن در جامعه مهجور است.

تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر تربیت حافظان قرآن در جامعه

وی همچنین با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر تربیت حافظان قرآن در جامعه، اظهار داشت:والدین وظیفه دارند برای تحقق منویات مقام معظم رهبری نسبت به آموزش و فراگیری قرآن توسط فرزندان تمام تلاش خود را به کار گیرند.

فرماندار سیریک: نظام جمهوری اسلامی برای ما برکات فراوانی به همراه داشته

میرمرسل ایزدی پور  هم در ادامه با بیان این که همه بر این واقعیت اتفاق نظر دارند که نظام جمهوری اسلامی برای ما برکات فراوانی به همراه داشته، افزود:با مقایسه اوضاع کشور قبل و بعد از پیروزی انقلاب به وضوح برکات نظام اسلامی قابل مشاهده است.

 فرماندار سیریک با توجه به نشاط قرآنی در جامعه را ستودنی دانست و گفت:متاسفانه علی رغم پیشرفت های چشمگیر در همه حوزه های علمی و فن آوری و تاکید فراوان رهبر معظم انقلاب مبنی بر آموزش و فراگیری علوم قرآنی، هنوز قرآن در جامعه ما مهجور واقع شده است

وی افزود:مسابقات و جشنواره های قرآنی می تواند علاوه بر گسترش فرهنگ قرآنی و کشف استعدادهای این حوزه به رفع مهجوریت قرآن کمک کند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد سیریک: برگزاری بخش تلاوت شامل صوت، ترتیل، حفظ کل

مصطفی کریمی  هم در ادامه گفت: بخش تلاوت شامل صوت، ترتیل، حفظ کل، حفظ 15جز ویژه برادران و حفظ15جز ویژه خواهران و حفظ جز30ویژه خواهران بود که طی دو روز برگزار شد.

وی اظهار داشت:روستای روتان برنامه های خوب و فاخر فرهنگی و قرآنی زیادی را طی سال های گذشته برگزار کرده که برگزاری محافل قرآنی، طرح فعالان فرهنگی، اجرای طرح مادر مربی قرآنی، میزبانی دوسال پیاپی جشنواره قرآنی مدهامتان روستایی ویژه کانون های فرهنگی هنری مساجد روستایی سراسر کشور تنها بخشی از همت مردم و فعالان فرهنگی در این منطقه است.

رئیس فرهنگ و ارشاد سیریک گفت:کانون فرهنگی وهنری موعود وموسسه فرهنگی قرآن وعترت نور دو مجموعه فرهنگی قرآنی است که زیر نظر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در روستای روتان فعالیت می کنند.

در پایان بر اساس رای هئیت داوران در رشته تحقیق به ترتیب وحید مهدی زاده، محمد دهش و مجید زارعی اول تا سوم شدند.

در رشته ترتیل اسماعیل ملاحی، ابراهیم زینلی و سعید مکی زاده نیز مقام های اول تا سوم را کسب کردند.

در رشته حفط کل قرآن کریم ویژه برادران مقام نخست را حسین درستکار و مقام دوم را سید مسلم درخوش کسب کرد.

در حفظ ۱۵ جز ویژه برادران ابراهیم طیبی شاهی، علی ملاحی و عیسی زارعی به ترتیب حائز رتبه های اول تا سوم شدند و در این رشته در بخش خواهران سعیده ماهرو رتبه نخست، فرزانه نارویی رتبه دوم و فاطمه بنگلی رتبه سوم را کسب کرد.

در حفظ جز ۳۰ هم خانم ها مرضیه ملاحی، عایشه ملاحی و صفیه ملاحی به ترتیب مقام های اول تا سوم را کسب کردند.

در رشته تواشیح هم گروه بلدالامین از شهرستان میناب موفقبه کسب رتبه برتر جشنواره شد و طی آئینی با حضور ائمه جمعه شیعه و اهل سنت، صلح جو کارشناس مجری برنامه های قرآنی، فرماندار سیریک، معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد هرمزگان، احمدی وفا از قاریان بین المللی و رئیس دارالقرآن هرمزگان از نفرات برتر تجلیل و قدردانی شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج