نماینده مردم رشت در مجلس، گفت: مجلس در بررسی درآمدهای بودجه ای یک هزار میلیارد تومان از محل اعتبارات عوارض آلایندگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای ساماندهی پسماند با اولویت استان های شمالی در نظر گرفت.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، جبار کوچکی نژاد ارم ساداتی، امروز با بیان اینکه دولت 7 هزار میلیارد تومان در بودجه 97 برای مدیریت پسماند و ریزگرد از محل صندوق ذخیره ارزی پیش بینی کرده بود، گفت: مجلس بر اساس سیاست های کلی و قانون برنامه ششم این بودجه را به دلیل منافات با قانون رد کرد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ساماندهی پسماند اولویت مهم استان های شمالی است، گفت: مجلس در بررسی درآمدهای بودجه ای 1000 میلیارد تومان از محل اعتبارات عوارض الایندگی برای ساماندهی پسماند با اولویت استان های شمالی در نظر گرفت و اگر این مبلغ به صورت دقیق مدیریت و هزینه شود می توان با آن بخشی از معضل جدی پسماند در استان های شمالی را حل کرد.

ساماندهی پسماند در استان های شمالی

وی با انتقاد از اینکه وضعیت پسماند در استان های شمالی بحرانی است، تصریح کرد: متاسفانه شیرابه های حاصل از پسماندها با نفوذ به خاک زمینه آلودگی آب شرب، تالاب ها و دریای خزر را فراهم و همچنین خطر ورود شیرابه ها نسل آبزیان را نیز در معرض تهدید قرار داده است

وی ادامه داد: متاسفانه در برخی موارد دیده شده که شیرابه های ناشی از پسماندها به زمین های کشاورزی نفوذ و با تغییراتی در عناصر محصولی مانند برنج سلامت مردم در معرض تهدید قرار گرفته است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با هشدار نسبت به اینکه برخی از استان های شمالی بیشترین میانگین شیوع سرطان دستگاه گوارشی در کشور را دارا هستند، گفت: نفوذ شیرابه ها به محصولات کشاورزی، آب های زیرزمینی و آب شرب  از عوامل موثر در شیوع سرطان است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: متاسفانه معضل پسماند در شمال تهدیدی جدی و غیرقابل جبران برای سلامت انسان، پرندگان و آبزیان محسوب شده و به طور مستقیم و غیرمستقیم آسیب هایی را متوجه انسان می کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج