مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه گفت: طی برنامه مدون و کارشناسی شده بهزیستی استان مبنی بر طرح غربالگری روانشناسی بیش 75 هزار زلزله‌زده کرمانشاه شامل این طرح شدند که از این تعداد حدود 5 هزار نفر نیازمند مداخله فوری روانشناسی هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، امید قادری از غربالگری روانشناسی ۷۵ هزار و ۳۴۲ نفر از مردم زلزله‌زده کرمانشاه خبر داد و گفت: طرح غربال‌گری‌ مناطق زلزله‌زده کرمانشاه از همان روزهای ابتدایی حادثه با حضور کارشناسان و روانشناسان بومی استان در شهرها و روستاهای آسیب‌دیده شروع و همچنان با حضور نیرو‌های متخصص بهزیستی در منطقه ادامه دارد.

وی طرح محب را پیشگام در امر غربالگری روانشناسی مناطق زلزله‌زده کرمانشاه عنوان کرد و افزود: بومی و بودن و همچنین آشنایی با اعتقادات و روحیات افراد آسیب در زلزله شدید کرمانشاه و از طرفی تخصص روانشناسانِ لازم در غربال‌گری افراد، رویکرد مهم سامان بهزیستی کرمانشاه در آسیب‌شناسی روحی زلزله‌زدگان بوده که در قالب طرح محب انجام می‌گیرد و این طرح تا خردادماه سال آینده با طی کلیه فرآیندهای درمانی ادامه دارد.

به گفته قادری، از تعداد افراد غربال‌گری شده در مناطق زلزله‌زده استان قریب به ۵ هزار نفر نیازمند مداخله فوری روانشناسی بودند که موارد حاد از طریق تیم‌های روانشناسی برای پیگیری و مداخلات بیشتر به اورژانس اجتماعی ارجاع می‌شوند و درنهایت مورد حمایت‌های تخصصی قرار می‌گیرند.

مدیرکل بهزیستی کرمانشاه اضافه کرد: غربال‌گری‌های روانشناسی مناطق زلزله‌زده کرمانشاه در سه سطح انجام می‌گیرد که ابتدا از فرد موردنظر چندین سؤال تخصصی پرسیده می‌شود، سپس مصاحبه‌های لازم انجام و در انتها در صورت لزوم به دیگر مراکز ارجاع داده خواهد شد و روند کامل درمانی از سوی بهزیستی استان انجام می‌گردد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج