مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: حجم آب سد زاینده رود به کمترین میزان از زمان احداث رسید.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، میرمحمد صادقی درحاشیه برگزاری چهارمین جلسه شورای راهبری فناوری اطلاعات ،در ایستگاه چلگرد که میزان بارش آن نسبت مستقیم با حجم سد زاینده رود دارد، بارش ها کاهش چشمگیری داشته است، به طوری که تا 22 بهمن 193 میلی متر بارش را نشان می دهد.

وی افزود: با اعلام اینکه بارش ها ی اصفهان از ابتدای سال آبی تا 22 بهمن، 4.5 میلی متر بوده افزود: این رقم در سال گذشته 26میلی متر و درمتوسط بلند مدت 60 میلی متر بوده است. 

photo_2018-02-17_15-51-12

وی گفت: این میزان بارش  در سال گذشته 818 میلی متر و در متوسط بلند مدت 773 میلی متر بوده که حاکی از کاهش 75 درصدی در سال جاری است.

میرمحمدصادقی در ادامه بیان داشت: طی سی سال گذشته در منطقه کوهرنگ حدود 4 درجه افزایش دما ثبت شده که این موضوع  سبب کاهش چشمگیر ذخیره برف منطقه شده است بطوری که درسال جاری فقط سه سانتی متر برف به ثبت رسیده است ، این مقدار در سال گذشته 79 سانتی متر و در میانگین بلند مدت عدد 100 سانتی متر را نشان میدهد .

وی گفت: حجم ذخیره سد زاینده رود هم اکنون به پایین تر از 130 میلیون متر مکعب رسیده است که با مقدار قابل توجه  رسوب در مخزن سد، حاکی ازشرایط بحرانی شدیدی می باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اصفهان بیان کرد : حجم سد زاینده رود از سال 1350 تا 1397 یک سیر نزولی را نشان می دهد که سال جاری با کمترین حجم، بحرانی ترین شرایط را رقم زده است و آمارها حاکی از آن است که بقیه سدهای استان نیز شرایط مطلوبی ندارند و وضعیت مشابهی را دارند و این به منزله  هشدار جدی به تمام مشترکین و دستگاه های اجرائی در سال آبی جاری ( ابتدای مهر 96 تا پایان شهریور97) می باشد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج