مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان دلیل قیمت بالای مسکن در هرمزگان را قیمت بالای زمین دانست و گفت: اگر عرضه زمین بالا برود قیمت مسکن هم پائین می آید، از این رو تلاش ما بروی آماده سازی زمین و واگذاری آن به مردم آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، غلامحسین شیری در دومین همایش ملی بتن ضرورت ها و الزامات با اشاره به وضعیت واگذاری زمین در هرمزگان گفت: در استان هرمزگان چهار مدل حمل و نقل وجود دارد. در حوزه هوایی  13 فرودگاه دارد. در حوزه ریلی میزان باری که در حوزه ریل 16 درصد نسبت به سال گذشته رشد کرده است.

اجرای 330 کیلومتر آزاد راه از بندر رجایی تا سیرجان در دستور کار است

وی ادامه داد، در حوزه دریایی شاخص ترین بخش کشوری بندر رجایی است که بیش از 70 میلیون تن بار در آن جابجا می شود. با برنامه ریزی وزارت حوزه جاسک هم رونق بگیرد. در خصوص حمل و نقل زمینی راه های استان از این نظر موقعیت خوبی دارد. که آزاد راه از بندر رجایی تا سیرجان در دستور کار است و 330 کیلومتر اجرا می شود.

2 هزار و 70 کیلومتر راه روستایی باید ساخته شود

شیری با بیان اینکه در حوزه راه روستایی طی سال های گذشته وضعیت مناسبی نداشتیم به همین منظور سال قبل مطالعه ای انجام شد که طی آن می بایست 2 هزار و 70 کیلومتر راه روستایی احداث شود.

وی افزود: طبق روال باید سالانه 50 کیلومتر جاده ساخته می شد که با توجه به میزان راه روستایی 50 سال طول می کشید تا تمام روستاهای هرمزگان از راه آسفالته برخوردار شوند. از این رو با اجرای طرح عظیم راهسازی و استارت 1000 کیلومتر راه روستایی حرکت بزرگی آغاز شد که طبق آن باید ظرف مدت سه سال این میزان جاده آسفالت شود.

همایش بتن

ساخت 1000 کیلومتر راه روستایی در هرمزگان

به گفته مدیرکل راه و شهرسازی، با اجرای این طرح، رکورد تاریخی راه روستایی که 300 کیلومتر بود را شکستیم و با پیمانکار های خوبی که داشتیم همه پای کار آمدند. 1000 کیلومتر اول راه روستایی به اتمام رسیده و 1000 کیلومتر دوم هم شروع شده است.

وی در ادامه با اشاره به حوزه مسکن هرمزگان بیان داشت: قیمت مسکن در هرمزگان کاذب است و باید حباب آن ترکیده شود و توان خرید مردم بالا برود.

عرضه زمین بالا برود قیمت مسکن پائین می آید

شیری دلیل قیمت بالای مسکن در هرمزگان را قیمت بالای زمین دانست و گفت: اگر عرضه زمین بالا برود قیمت مسکن هم پائین می آید. از این رو تلاش ما بروی آماده سازی زمین و واگذاری آن به مردم آغاز شد. در مرحله اول زمین 350 هکتار برای آماده سازی آغاز شده که همه در یک طبقه و 500 متری ساخته می شود.دریافت این زمین برای همه آزاد است و نیازی به فرم ج ندارد.

وی خاطرنشان کرد، آماده سازی این زمین ها بطور کامل انجام و بعد واگذار می شود. از نکات مهم این واگذاری تجهیز این مناطق به شهر هوشمند خواهد بود.

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان به دیگر قطعات آماده سازی اشاره کرد و گفت: قطعه 164 هکتاری نیز آغاز و طوری طراحی شده که می توان حداکثر تا 4 طبقه خانه سازی انجام داد. در آماده سازی 164 هکتاری 1600 قطعه 300 متری در نظر گرفته شده است که کلنگ آن توسط وزیر راه و شهرسازی به زمین زده شد و ظرف شش ماه آینده آماده سازی آن به اتمام خواهد رسید.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج