مدیرکل زندان‌های کهگیلویه و بویراحمد گفت: 600 زندانی غیرعمد در زندان‌های کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری موج از یاسوج، اسماعیل جمیاری ظهر امروز در جمع خبرنگاران با تبریک دهه فجر و گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی به عملکرد اداره‌‌کل زندان‌ها پرداخت و اظهار کرد: 97 درصد از زندانیان استان کهگیلویه و بویراحمد را مردان و کمتر از 3 درصد از آنها را زنان تشکیل می‌دهند.

مدیرکل زندان‌های کهگیلویه و بویراحمد در ادامه با بیان اینکه  600 زندانی غیرعمد در زندان‌های استان کهگیلویه و بویراحمد حضور دارند، که با باعث افزایش جمعیت کیفری زندانیان و هزینه‌های نگهداری می‌شوند، بیان کرد: 89/5 درصد زندانیان در هنگام ورود به زندان فاقد سابقه کیفری هستند و 5 درصد زندانیان بیش از یک سابقه دارند.

آزادی 35 زندانی غیرعمد از محل کمک‌های برنامه ماه عسل

وی افزود: در یک سال گذشته 173 زندانی غیر عمد توسط ستاد دیه، 16 نفر از طرف ستاد حمایت و 35 نفر از محل کمک‌های برنامه ماه عسل آزاد شدند. با این وجود آمار جرائم غیرعمد نسبت به جمعیت استان و سایر استان‌ها بالا است که بیشترین جرائم مربوط به محکومین مالی هستند، و به همین دلیل مجبور شدیم که اماکن آموزشی را به خوابگاه تبدیل کنیم.

جمیاری گفت: از این تعداد زندانی در زندان‌های استان کهگیلویه و بویراحمد، 55 درصد زندانیان زیر دیپلم، 29/5 درصد دیپلم، و 16/5 درصد بالاتر از دیپلم هستند که 58 درصد زندانیان متأهل و مابقی مجرد هستند.

این مسوول به اقدامات فرهنگی، علمی، حرفه‌آموزی و ورزشی اداره‌کل زندان‌ها گریزی زد و گفت: باسواد کردن زندانیان بی‌سواد اجباری است و طبق تفاهم‌نامه‌ای که با اداره‌کل آموزش و پرورش صورت گرفته، زندانیان تا مقطع دیپلم تحصیل می‌کنند.

زندانی غیرعمد

وی افزود: تفاهم‌نامه‌ای را با مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای منعقد کرده‌ایم که بر اساس این تفاهم‌نامه به زندانیان در رشته‌های مختلف حرفه‌آموزی انجام می‌گیرد.

شرکت 200 نفر از زندانیان در مسابقات سراسری قرآن

جمیاری ادامه داد: ارائه خدمات بهداشتی، ورزشی، دینی و مذهبی به زندانیان از جمله اقدامات این اداره‌کل است.

مدیرکل زندان‌های کهگیلویه و بویراحمد افزود: ۵۹۰ نفر از زندانیان اشتغال باز هستند، ۲۳۵ نفر از زندانیان در رشته‌های صنایع دستی گواهی مربوطه را با طی دورهای لازم دریافت کردند و ۵۷۰ نفر نیز در یک سال گذشته گواهی حرفه‌آموزی را در رشته‌های مختلف به دست آوردند.

وی در ادامه گفت: 200 نفر از زندانیان در مسابقات سراسری قرآن استان شرکت می‌کنند، و المپیاد ورزشی زندانیان با حضور ۳۰۰ زندانی برای اولین بار برگزار شد و دومین المپیاد ورزشی زندانی‌ها به مناسبت دهه فجر برگزار خواهد شد.

جمیاری از اعزام 85 نفر از زندانیان به مشهد مقدس برای اولین بار خبر داد و گفت: تا قبل از پایان سال 96، ۲۰۰ نفر از زندانیان به مناطق عملیاتی (راهیان‌نور) اعزام می‌شوند.

مدیرکل زندان‌های کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به سووالی مبنی بر جابه‌جایی زندان، اظهار کرد: مشکلی برای جابه‌جایی زندان نداریم، اگر زمین و اعتبارات لازم در اختیار این اداره‌کل گذاشته شود، این جابه‌جایی و انتقال زندان انجام می‌گیرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج