مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به اینکه جشنواره فرهنگی و هنری فجر شهرستان رشت ساختارمند شده است، افزود: هنر زمانی که به مردم سپرده شود شکل یافته و به سرانجام مطلوب می رسد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، فیروز فاضلی، در مراسم اختتامیه سومین جشنواره فرهنگی و هنری فجر شهرستان رشت که در مجتمع فرهنگی و هنری خاتم الانبیاء(ص) رشت برگزار شد با بیان اینکه شهر رشت به فرهنگ و هنر شهره است، گفت: باید هر کسی که درباره این شهر سخن می گوید، به گزینی سخن و کلمه داشته باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه فرهنگ یک کلیت است، افزود: برخی ها تلاش دارند تا قسمت هایی از فرهنگ را در جامعه نهادینه کرده و مابقی را حذف کنند در حالیکه فرهنگ ابعاد مختلفی دارد و فرهنگ زمانی موفق است که به کل آن توجه شود.

وی تاکید کرد: هرگاه توانستیم نیازهای یک جامعه اسلامی را از لحاظ فرهنگی و هنری برآورده کنیم در ایجاد گفتمان موفق خواهیم بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به اینکه جشنواره فرهنگی و هنری فجر شهرستان رشت ساختارمند شده است افزود: هنر زمانیکه به مردم سپرده شود شکل یافته و به سرانجام مطلوب می رسد.

اختتامیه جشنواره فرهنگی و هنری فجر رشت

محدودیت فرهنگی پاسخگوی نیازهای جامعه نیست

وی با تاکید بر جنبه مردمی بودن هنر تصریح کرد: هنر دستوری راه به جایی نبرده و شکست می خورد و تا زمانی که جشنواره های فرهنگی و هنری برای مردم نباشد پاسخگو هم نخواهد بود.

فاضلی ادامه داد: نباید فرهنگ را قسمت بندی کنیم زیرا تکه برداری از فرهنگ و محدود کردن آن، پاسخگوی نیازهای روز انسان نبوده و به گفتمان جامعه تبدیل نمی شود.

فاضلی با بیان اینکه هنرمندان همواره در صحنه حضور دارند اذعان کرد: هنر در خلا ایجاد نمی شود و مخاطبان بسیاری دارد که باید به شکل مطلوب جذب شوند.

وی نهادینه شدن فرهنگ و هنر را اصل توسعه پایدار شهری دانست و خاطرنشان کرد: برای توسعه پایدار شهرستان رشت نیازمند همکاری همه دستگاه ها در جذب مخاطب هستیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با تاکید بر اینکه فعالیت های هنری مبتنی بر گفتمان انقلاب است افزود: در جامعه امروزی هنرمندان دارای آزادی مسئولانه در چارچوب قانون هستند نه آزادی سلیقه ایی و در محیط سالم مبتنی بر تعامل فعالیت می کنند.

وی تاکید کرد: زمانی که راه هنر هموار و به یک فرهنگ تبدیل شد همه باید در این مسیر حرکت کنند تا موفق باشیم.

در ادامه این مراسم از نفرات برگزیده جشنواره با اهدا لوح تقدیر و تندیس جشنواره تجلیل شد.

گفتنی است، سومین جشنواره فرهنگی، هنری فجر از ۳۰ دی تا ۱۰ بهمن در مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیاء(ص) رشت برگزار شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج