مدیر کل آموزش و پرورش لرستان در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر مدارس سما، بر اهمیت تحقیق و پژوهش در جامعه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، مدیر کل آموزش و پرورش لرستان در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر مدارس سما، بر اهمیت تحقیق و پژوهش در جامعه تاکید کرد و گفت: اگر آموزش و پرورش، دانش‌آموزان را به سمت سوال؛ تحقیق و پژوهش سوق دهد، آنان لذت دانایی، سوال و کشف کردن را درک خواهند کرد.

خدانظر دریکوند در این مراسم که صبح امروز با حضور معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی خرم‌آباد، جمعی از پژوهشگران، فرهنگیان، مدیر و کارکنان ستادی آموزش و پرورش ناحیه یک و مسئولین آموزشگاه‌های سما در دبستان دخترانه سما خرم‌آباد برگزارشد؛ افزود: بر خلاف دیدگاه سنتی گذشته که نگاه به معلم خوب با مولفه‌هایی مانند خوب حرف زدن، درس دادن و متکلم وحده بودن و انتقال دانش همراه بود؛ امروزه معتقدند که معلم خوب کسی است که در دانش‌آموزان ایجاد سوال کند و آنها را برای یافتن پاسخ و راه‌های کشف دانایی ترغیب کند.

وی خاطر نشان کرد: اگر دانش آموزی به کشف مسائل برسد؛ قطعاً لذت دانایی و کشف کردن را درک خواهد کرد و  به مطالعه و پژوهش علاقمند خواهد شد.

ایجاد شک، مقدمه‌ای برای رسیدن به یقین است

خدانظر دریکوند، به سخنی از دکتر علی شریعتی و علامه مرتضی مطهری اشاره کرد و ادامه داد: چون شک مقدمه یقین است، مقدس است و باید در دانش آموزان ایجاد شک و پرسش کرد تا خود به جستجوی یافتن مسائل بشتابند و دانایی را بیابند.

مدیر کل آموزش و پرورش لرستان با اشاره به ضرورت کاربردی شدن یافته های پژوهشی در جامعه تاکید کرد: یافته های پژوهشی در صورتی سودمند است که اثر و نتیجه آن از مرحله دانش به بینش و از بینش به رفتار تبدیل شود.

نگاه محققان باید تحلیلی و تخصصی باشد

دریکوند تصریح کرد: اگر در برخورد با مسائل و رویدادهای مختلف افراد تحصیل کرده و محقق تحلیلی همچون مردم عادی داشته باشند و نوع نگاه آنها به مسائل همچون مردم عادی باشد؛ در امر پژوهش و تحقیق موفق عمل نشده و باید در این مسیر تجدید نظر کرد.

دریکوند، در ادامه با حضور در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دانش آموزان مدارس سما، از این نمایشگاه بازدید و برای توسعه همکاری‌های پژوهشی در این مدارس اعلام آمادگی کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج