رئیس سازمان صنعت و معدن خوزستان گفت: شهرک ها ی صنعتی نقش اساسی در رونق اقتصادی و کسب و کار دارند زیرا بیش از یک هزار واحد در شهرک های صنعتی مستقر بوده اما در بعضی شهرها به دلیل عدم وجود متقاضی، شهرک احداث نشده است.

نوراله حسن زاده در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج خوزستان با بیان اینکه جلسه شورای برنامه ریزی استان با ارائه چند مصوبه در رابطه با وضعیت شهرک های صنعتی همراه بود، عنوان کرد: این مصوبات در مورد موقعیت، مسائل و مشکلاتی که شرکت شهرک های صنعتی با آن مواجه بوده و یکی از معضلات ما در برخی شهرها از جمله اهواز که متقاضی برای احداث واحدهای صنعتی دارد عدم وجود زمین مناسب جهت ایجاد شهرک بوده به دلیل شرایطی که از دوران جنگ باقی مانده است.

وی با اشاره به اینکه چند شهرک در اطراف اهواز با مساحت کم به میزان ۱۰۰ الی ۱۵۰ هکتار وجود دارد ، بیان داشت: با توجه به اینکه زمین به مساحت ۲ الی ۳ هزار هکتار وجود ندارد نمی‌توان امکانات آب، برق و گاز را آنجا برده تا ۲۰ الی ۳۰ سال دیگر نیاز به شهرک نباشد در صورتی که اهواز و برخی شهرها دارای متقاضی برای احداث واحدهای صنعتی است.

حسن زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شهرک های صنعتی چه میزان رونق اقتصادی ایجاد کرده اند، اظهار کرد: شهرک ها صنعتی نقش اساسی در رونق اقتصادی و کسب و کار دارند زیرا بیش از یک هزار واحد در شهرک های صنعتی مستقر بوده اما در بعضی شهرها به دلیل عدم وجود متقاضی، شهرک احداث نشده است.

رئیس سازمان صنعت و معدن خوزستان با تأکید بر اینکه ایجاد واحدهای صنعتی باعث کاهش آلودگی و مشکلات زیست محیطی در اطراف شهرها شده است، اظهار کرد: مستقر شدن واحدها در یک منطقه علاوه بر ایجاد اشتغال ، تولید و مشکلات واحدهای بزرگ را حل کرده ، باعث متمرکز شدن برق ، آب و گاز شده و محیط زیست را کمتر آلوده کرده و نقش مهمی در توسعه پایدار دارند.

وی با بیان اینکه برای جذب سرمایه گذار ابتدا باید فضای کسب و کار اصلاح و بهبود پیدا کند ، یادآور شد: فضای کسب و کار ما در بین کشورها در رتبه ۱۲۰ قرار داشته و به هیچ وجه شایسته کشور نبوده و تا زمانی که فضای کسب کار حل نشده و سرمایه گذاری داخلی و خارجی صورت نگیرد نمی توان به آینده نگاه خوبی داشت.

حسن زاده  با تأکید بر اینکه در همه محصولاتی که توانایی رقابت وجود دارد می توانیم صادرات داشته باشیم، اظهار کرد: محصولات متعددی از جمله سیمان، محصولات لبنی و آبزیان و بسیاری از محصولات دیگر در سطح استان و کشور صادر می شوند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج