پنجمین همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه، فعالان اقتصادی منطقه آزاد اروند با حضور معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران و مسوولین این منطقه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج خوزستان، محمدرضا مودودی معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران، در پنجمین همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه، فعالان اقتصادی و خادمان صادرات منطقه آزاد اروند در سالن همایش های اتاق بازرگانی خرمشهر که امروز (4 بهمن) برگزار شد، اظهار کرد: منطقه آزاد اروند با توجه به ظرفیت های خوبی که دارد می تواند در عرصه تولید و تجارت به پیشرفت قابل توجهی برسد.

همایش تجلیل از صادر کنندگان برتر اروند

افزایش 50 درصدی صادرات غیر نفتی بعد از برجام

وی تصریح کرد: از نیم قرن گذشته که ایران به سمت صنعتی شدن حرکت کرده است به تدریج صادرات غیر نفتی افزایش پیدا کرد و بعد از برجام به ۵۰ درصد رسیده است.

مودودی خاطر نشان کرد: بعنوان مسوولین دولتی موظف به تولید ثروت، ایجاد اشتغال و روان سازی فعالیت های اقتصادی هستیم، ایران در تمامی حوزه های اقلیمی، فرهنگی، تاریخی،  ذخایر و منابع طبیعی و همچنین منابع انسانی جایگاه بالایی در جهان دارد.

وی ادامه داد: مهم ترین مسئله ای که تا امروز به آن بی توجه بوده ایم ضعف ما در بحث برندینگ بوده است و باید بتوانیم نهضت برند را در ایران به کمک سازمان توسعه وتجارت ایجاد کنیم.

اسماعیل زمانی- منطقه آزاد اروند

رونق اقتصادی منطقه آزاد اروند با برگزاری جشنواره های اقتصادی و لغو روادید

همچنین در این مراسم اسمعیل زمانی مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند، بیان داشت:  منطقه آزاد اروند راهبرد خود را در توسعه منطقه بر پایه توسعه تجارت بنا نهاده است که لایروبی اروند و خروج مغروقه ها بزودی انجام خواهد شد و در رونق تجارت و توسعه پایدار منطقه مفید خواهد بود.

زمانی با اشاره به حاصل جشنواره خریدی که اخیرا در منطقه آزاد اروند برگزار شد، اذعان داشت: ۲۴۰ میلیارد دلار فروش در بازارهای منطقه ما در ظرف دو هفته بود که در بخش اقتصاد تکیه صرف به صادرات توجه ما را از مزیت های دیگر منحرف می کند و ممکن است این مزیت ها را تلف کند.

وی بیان اینکه توسعه صنایع تبدیلی و مصالح ساختمانی  برای بازار مصرف عراق بسیار موثر است، عنوان کرد: .سازمان منطقه آزاد اروند بعنوان متولی وظیفه ایجاد زیر ساخت ها را دارد و وظیفه سرمایه گذاری بر عهده  بخش خصوصی است.

زمانی افزود: اقتصاد بازار محور یکی از اصلی ترین راهکارها برای رشد اقتصادی منطقه خواهد بود که از بنگاه های اقتصادی کلان برای سرمایه گذاری در صنایع سنگین و بالا دستی اروند دعوت می کنیم و از بخش خصوصی نیز برای رشد صنایع کوچک حمایت که با بانک ها برای تسهیل گردش مالی و کمک به ایجادکنندگان کسب و کار توافقات خوبی صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد یک مقوله کلان است  و نمی شود با نگاه کوته بینانه به آن پرداخت، عنوان کرد: برگزاری جشنواره های اقتصادی و لغو روادید به رونق کسب و کار و بهبود فضای اقتصادی کمک خواهد کرد.

صادرات غیرنفتی

منطقه آزاد اروند خواهان رفع موانع صادارت غیرنفتی به کشور عراق است

سید علی موسوی معاون سرمایه گذاری و توسعه کسب و کار های سازمان منطقه آزاد اروند:، بیان داشت:تمامی صادرکنندگان ما با مشکلات متعددی برای صادرات با عراق مواجه هستند که از همین جا از سازمان توسعه و تجارت ایران می خواهیم تا برای رفع این  مسئله تلاش کنند.

وی گفت: ما خواهان حل مشکلات پیشرو برای توسعه صادرات غیرنفتی به کشور عراق به عنوان مهم ترین شریک تجاری ایران و رسیدن به هدف رئیس جمهور در بحث صادرات هستیم.

هانی فیصلی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر گفت: ما به پشتوانه فرمایشات مقام معظم رهبری پیرامون اقتصاد مقاومتی تکیه کرده و امروز در بخش اقتصادی مسیر توسعه را می پیماییم.

وی گفت: بهبود شرایط فعلی صادرات کالای غیر نفتی جز با همت مسوولین و بخش خصوصی میسر نخواهد  بود و منطقه آزاد اروند با توجه به ظرفیت ها و فرصت های موجود توانایی تبدیل شدن به پایلوت تجاری خاورمیانه را دارد.

منطقه آزاد اروند

در پایان پنجمین همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه از 12 صادر کننده برتر، 12 فعال اقتصادی و 12 نفر از خادمین اقتصادی تقدیر شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج