معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد مقدس گفت: تا پایان سال جاری نیز 30 درصد بدهی پیمانکاران که از گذشته مانده یعنی 30 درصد از بدهی یک هزار و 70 میلیارد تومانی را تسویه می‌کنیم.

به گزارش  خبرگزاری موج ،محمدرضا کلایی دراولین نشست خبری  در باره میزان بدهی‌ های شهرداری مشهد گفت: شهرداری مشهد در حال حاضر 7 هزار و 500 میلیارد تومان بدهی دارد که یک هزار و 500 میلیارد تومان با پیمانکاران و طرف‌های شهرداری بوده و 6 هزار میلیارد تومان نیز ناشی از اوراق و به بانک‌ها است.

وی با بیان اینکه  در 10 ماهه نخست سال جاری 53 درصد از درآمدهای عمومی شهرداری مشهد تحقق پیدا کرده افزود:حدود 3 هزار میلیارد تومان طلب قطعی شهرداری مشهد از ستگاه‌های دولتی است اما تحقق آن نیازمند استقرار در نظام بودجه‌دولت می‌باشد. 

کلایی با اعلام این مطلب که در گذشته روند کسب درآمد مثبت نبوده و عملا کاسبی تخلف بوده،خاطرنشان کرد:حدود 60 تا 70 درصد تلاش مدیریت شهری در 4 سال آینده در وضعیت رکود موجود، صرف کسب درآمد می شود.

 وی در باره برنامه‌های مدیریت شهری برای افزایش درآمدهای پایدار گفت: در حوزه شهرسازی با سر و سامان گرفتن طرح‌های بالادستی، اوضاع مطلوب‌ترمی شود و در سایر حوزه‌ها نیز با انتفاع از فناوری‌های نوین، آی تی و رونق بخشی به اقتصاد شهری می‌توان انتظار درآمدزایی داشته باشیم.

معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد افزود: یکی از اقدامات مثبت در این راستا، ساماندهی شهرداری‌ها به سمت خزانه واحد با حکم وزارت کشور بوده که به جهت شفاف‌سازی اقدام مناسبی است زیرا در شهرداری تهران نبود خزانه واحد باعث فسادها شده است.

کلایی گفت: ما به سمت این رویکرد حرکت کردیم  و مشکلاتی در این دوره گذار وجود خواهد داشت که ناشی از عادت کردن سیستم به یک ساختار مالی است که با بستن حساب‌ها در اردیبهشت ماه سال آینده، این مسئله نیز رفع می‌شود.

وی افزود: در سال 95 زیر 10 درصد درآمدهای شهرداری پایدار بوده که هدف‌گذاری 25 درصد برای سال 97 را داریم که البته یک هدف‌گذاری پرریسک است و رساندن 10 درصد به این 25 درصد کمی سخت و زمانبر می‌باشد.

معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد مقدس بیان کرد: بنا داریم بر روی ریلی منطقی حرکت کنیم لذا به همین جهت لایحه‌ای تقدیم شورای شهر شده که با تصویب آن تخفیف به صورت پلکانی از بهمن ماه جاری تا خرداد سال آینده از 26 به 18 درصد ماهیانه 2 درصد کاهش  داشته  و روی 18 درصد ثابت می‌شود.

کلایی تاکید کرد: بررسی ابتدایی ما نشان داد مردم در پرداخت مشکل داشتند که با تقسیط این مشکل را حل کرده‌ایم که فردا در شورای شهر بررسی می‌شود. شاید به علت کاهش تخفیف در این چند ماه شهروندان بیشتری به‌دنبال گرفتن پروانه و پایانکار ساختمانی باشند. 

تحقق ۵۳ درصدی درآمدهای شهرداری

کلایی با اشاره به تحقق 53 درصدی درآمدهای عمومی شهرداری مشهد طی 10 ماهه نخست سال جاری، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری شاهد تحقق 75 درصدی درآمدهای عمومی شهرداری مشهد باشیم که رقم قابل قبولی در میان کلان‌شهرهای کشور است. 

معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد مقدس گفت: میزان تحقق روز شمار درآمدهای نقدی واریزی روزانه 43 درصد بوده و این رقم در ردیف صدور پروانه‌های ساختمانی نیز 27 درصد می‌باشد. برای سال آینده نیز در آلبوم بودجه سال 97 میزان 3 هزار میلیارد تومان درآمدهای عمومی در نظر گرفته شده است..

وی تاکید کرد: در فرایند آتی نیرویی وارد شهرداری نخواهیم کرد مگر موارد نادر و می‌خواهیم از همین سرمایه موجود استفاده  می کنیم ولی جذب سازمان یافته نخواهیم داشت. 

کلایی گفت : در حال حاضر نیروهای رسمی، پیمانی و کارمعین شهرداری 7 هزار نفر باید باشند که این تعداد با نیروهای حجمی شاغل در شهرداری به 11 هزار و 500 نفر می‌رسد. 11 هزار نفر هم در استخدام پیمانکارانمان خدمات شهری هستند که در مجموع حدود 22 هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در شهرداری مشهد اشتغال دارند.

معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد مقدس گفت: بودجه سال 97 شهرداری مشهد با اعداد سال گذشته ولی با تغییر رویکرد، توسط شهردار مشهد تقدیم شورای شهر می‌شود.

کلایی افزود: ما بایستی وارد رقابت با کلان شهرهای کشور شویم و در این رقابت می‌توان از مزیت زائران نیز استفاده کنیم. چشم اندازمان برای شهر مشهد مخصوصا سال 97 رونق است لذا باید برای این رونق خودمان را آماده کنیم.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج