با گذشت 13 سال از شکل گیری پدیده مخرب و ویرانگر "گرد و خاک" یا به اصطلاحی ریزگردها ، همچنان شهروندان خوزستانی غرق در خاک و گرفتار برهوت بی برنامه گی و سرگردانی مسئولان بخش های مختلف حاکمیت دچار هستند.

نعیم حمیدی - خبرگزاری موج؛ با گذشت 13 سال از شکل گیری پدیده مخرب و ویرانگر "گرد و خاک" یا به اصطلاحی ریزگردها ، همچنان شهروندان خوزستانی غرق در خاک و گرفتار برهوت بی برنامه گی و سرگردانی مسئولان بخش های مختلف حاکمیت دچار هستند.

تداوم این پدیده همراه با گسترش انواع بیماریهای سرطانی ، تنفسی و پوستی 5 میلیون خوزستانی را دچار "مرگ تدریجی" کرده و انواع آسیب های اجتماعی از مهاجرت منفی به سایر نقاط کشور و فرار مغزها تا افزایش آستانه فقر بدلیل سنگینی سبد هزینه ها در حوزه درمان  را به ارمغان آورده است.

گردوخاک در اهواز

پیرامون سرچشمه و علت این پدیده شاید تاکنون کارشناسان بخش محیط زیست صدها مقاله و مصاحبه ارایه کرده و دلایل این سونامی قرن را بیان نموده اند اما در یک جمله می توان بصراحت گفت؛ ریشه سونامی ریزگردها در مدیریت غلط منابع آبی و یکسونگری سطوح کلان تصمیم سازی اعم از نهادهای بالادستی و همچنین مجلس و دولت دارد که امروز در قالب این پدیده رخ نموده است.

بسیاری از مدیران دیروز و امروز چه در سطح ملی چه استانی که خود بخشی از کانون خلق چالش ها و بحران زیست محیطی خوزستان بوده برای فرار از محکمه افکار عمومی و وجدان تاریخ سعی می کنند تا با رنگ پاشی سیاسی توپ را در زمین رقیب بپندارند و با ساختن حاشیه امن شانه از زیر بار مسئولیت خالی کنند؛ بی آنکه بدانند که مردم هیچ کس و هیچ مدیری طی 38 سال اخیر را بابت شکل گیری این بحران تطهیر و تبرئه نخواهند کرد.

 امروز چه باید کرد و چه تصمیمی گرفت؟

پیشنهاد می شود تا در راستای مطالعه ، پیگیری و عملیاتی شدن راهکارهای اورژانسی مقابله با سونامی ریزگردها ، "شورای هماهنگی حفاظت از محیط زیست و منابع آبی خوزستان" با ترکیبی از شخصیت های حقوقی و حقیقی استان تشکیل و راه اندازی گردد که متاسفانه از باب غرور و خودبرتربینی صاحب منصبان و اشتغال آنان به راهبردهای انتخاباتی مغفول ماند که بار دیگر همه آنان را به عملیاتی ساختن پیشنهاد مذکور فرا می خوانیم تا در قالب شورای هماهنگی تصمیمات زیر را اتخاذ و عملیاتی شود.

  1. اتخاذ هرگونه تصمیم برای منابع آبی حوزه آبریز کارون و کرخه منوط به اذن شورای عالی امنیت ملی و در چارچوب همفکری با "شورای هماهنگی حفاظت از محیط زیست و منابع آبی خوزستان " باشد.
  2. نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی با ارائه طرح دو فوریتی "الزام دولت به توقف اجرای طرح های انتقال آب و سدسازی در حوضه آبریز کارون و کرخه به مدت 5 سال" زمینه توانمندسازی منابع آبی و احیای محیط زیست در قالب یک برنامه 5 ساله را فراهم سازند.
  3. جهت مقابله با کانون های بحرانی شرق اهواز از باوی تا شادگان تصمیمات زیر در قالب شورای هماهنگی و به تصویب شورای تامین استان اتخاذ و ابلاغ گردد:

الف - شرکت نفت سالانه 2 میلیون متر مکعب از آب ورودی نهر کوپال در شرق اهواز را برای مصارف صنعتی خود برداشت می کند این در حالی است که زمین های حاصلخیز محدوده غیزانیه و کریت کمپ با این میزان آب قابل احیا هستند و از سویی می توان بخشی از نیاز آبی طرح نهال کاری و مرطوب سازی شرق اهواز را تامین کرد.

ب - کانال آبرسانی به طرح نهالکاری شرق اهواز که توسط موسسه جهاد نصر به امتداد 45 کیلومتر از محل کانال امیر حفر شده تا 15 دیگر نیز ادامه یابد و در منصوره به "گرگر" در شمال شادگان متصل و 13 میلیون متر مکعب آب موضوع مجوز درخواست نماینده این شهرستان به این کانال هدایت تا ضمن مرطوب سازی اراضی از رهگذر احیای هور آب مورد نیاز نخیلات و بخش کشاورزی شادگان تامین شود.

ج- حقابه کارون از سد شهید عباسپور و دز تا 120 میلیون متر مکعب در ساعت علاوه بر دبی کنونی افزایش تا آب مورد نیاز محیط زیست و بخش کشاورزی پایین دست و همچنین طرح نهالکاری و مرطوب سازی شرق اهواز تامین گردد.

4. حدود 10 درصد عایدات طرح خط لوله گاز شرق اهواز به بصره بدلیل آسیب رسانی به خاک و اکوسیستم و تشدید کانون های بحرانی گرد و خاک،  به طرح های مقابله با محیط زیست اهواز تخصیص یابد . این تصمیم باید در شورای تامین استان اتخاذ گردد.

 5. کلیه صنایع بزرگ استان بویژه پتروشیمی ها ، نفت ، فولاد و نیشکر در یک بازه زمانی حداکثر دو ساله موظف به ایجاد و راه اندازی تصفیه خانه پساب و زهاب شوند و آب تصفیه حاصل را طبق برنامه تنظیمی جهاد کشاورزی و مصوب "شورای هماهنگی حفاظت از محیط زیست و منابع آبی"  در اختیار بخش کشاورزی یا محیط زیست قرار دهند .

6. شرکت آب و فاضلاب اهواز و استان با هماهنگی نمایندگان مجلس موظف به احداث تصفیه خانه مرکزی فاضلاب در اهواز و همچنین خرمشهر ، آبادان و ماهشهر با همکاری صنایع بزرگ شوند.

7. رسانه ها از درج و انتشار خطابه های بی سرانجام ، انتخاباتی و با جهت گیری های سیاسی و بدون راهکار پرهیز و بیشتر به تبلیغ طرحهای قانونی و کاربردی  و برنامه های اجرایی و عملیاتی نمایندگان و سایر مسئولان استان بپردازند تا از نمایش های پوپولیستی و شوهای رسانه ای جلوگیری شود.

متاسفانه عده ای چهره ها ، نمایندگان و مدیران سابق و لاحق بدنبال ماهیگیری سیاسی و انتخاباتی از دردهای مردم هستند که باید رسانه ها این راه بر آنان سد کنند.  تسیس و جناحی کردن بحران زیست محیطی و ریزگردها بزرگترین خدمت به موافقان انتقال آب است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج