چندیست موضوع ساخت و ساز در دامنه آبیدر که نماد شهر سنندج می باشد نگرانی هایی را دربین مردم بالاخص دوستداران مسائل زیست محیطی ایجاد کرده است هر چند که بسیاری از موضوعات مطرح شده در این مورد در حد گمانه زنی است اما ذکر چند نکته قابل تامل خالی از لطف نیست .

به گزارش خبرگزاری موج،چند روزی است که ساخت وساز در دامنه کوه بکروزیبای ((آبیدر))واقع درشهرسنندج نگرانی هایی را در بین اقشارمختلف مردم ایجاد کرده است لذا دراین خصوص به نکته هایی که قابل تامل هستند اشاره خواهم کرد.

نکته اول آنکه بر اساس قانون ، منابع ملی در هر جا هویتش ثابت شود امکان وقف وجود ندارد چرا که زمین یا ملکی وقف می‌شود که مالکیت شخصی داشته باشد نه اینکه جزو اراضی ملی یا منابع طبیعی محسوب شود .

آنچه از موقعیت زمین قابل استنباط است بافت و شیب زمین و نبود زراعت در گذشته در محدوده تحت تصرف حاکی از ملی بودن عرصه دارد .

در شرایطی که رعایت موضوعات زیست محیطی که از آن به نسل سوم حقوق بشر تعبیر می شود از اولویت های و تعهدات دولتها بر حفظ آن می باشد و باید به عنوان میراث برای نسل های آینده تحت حفاظت قرارگیرد  قطعا اقدامات عمرانی با عناوین مختلف خود زمینه ای برای تخریب و تعرض به اراضی ملی است که جای نگرانی و تامل دارد .

نکته دوم آنکه با فرض صحت وقف آیا  اقدام در واگذاری در قالب اجاره برای احداث روستوران یا مرکز تفریحی و گردشگری با هدف واقف یا واقفین همسو است یا خیر .

از منظر مقررات شرعی و فقهی هدف واقف باید تامین شود اگر وقف برای امور عامه همچون ساخت مدرسه و بیمارستان و غیره است استفاده غیر از آن نوعی منفعت طلبی و خروج از هدف واقف است که مسئولیت شرعی و قانونی دارد.

به نظر می رسد در این خصوص چند انتظار برای روشن شدن افکار عمومی شهروندان وجود دارد البته بهتر بگوییم حق شهروندی در جریان آزاد اطلاعات زیست محیطی .

وظیفه اداره کل منابع طبیعی

 نخست آنکه که اداره کل منابع طبیعی استان وضیت عرصه متنازع فیه را از لحاظ ملی بودن و یا زراعی بودن با توجه به سوابق ومستندات از جمله نقشه هوایی اعلام کند دوم آنکه با فرض زراعی بودن عرصه و صحت وقف اداره اوقاف مفاد وقف نامه را از باب هدف و جهت واقف اعلام نماید و سوم آنکه با فرض اقدام به ساخت و ساز در دامنه آبیدر با هدف واقف منافع اجرای طرح در ابعاد مختلف اطلاع رسانی گردد .

کوه آبیدر

باید بپذیریم که مردم از منتخبین و وکلای خود در شورای شهر به عنوان تصمیم گیرندگان انتظار دارند که در راستای منافع مردم اتخاذ تصمیم نمایند و با بهره گرفتن از صاحب نظران و تشکلهای مردم نهاد مرتبط در موضوعات مطروحه و استمداد از آنان در تصمیم گیری و تصمیم سازی های منطقی به تعهدات و شعارهای ایام رقابتی عمل نمایند در آن صورت است که شاهد  نهادینه شدن دموکراسی شهری و مقبولیت و مشروعیت منتخبین در اداره امور شهری خواهیم بود .

بهتر است همیشه با مردم و همراه مردم باشیم که بهترین پشتوانه اراده و حمایت مردم است ...

حسن بابایی دکتری حقوق بین الملل

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج