رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی گفت: بخش کشاورزی باید یک تنه پاسخگوی بخش امنیت غذایی جامعه باشد و نباید موجب فشار بر بخش کشاورزی و کشاورزی هراسی بشویم.

به گزارش خبرگزاری موج از مشهد، اسکندر زند در سی‌وسومین جشن انتخاب و معرفی تولیدکنندگان و بهره‌وران برتر بخش کشاورزی، با بیان اینکه امروز ۱۰ هزار متخصص و مروج در پهنه‌ها و بخش‌های مختلف بخش کشاورزی در سطح کشور داریم که موجب افتخار و سربلندی این بخش شده است، اظهار کرد: خراسان رضوی امسال ۱۷ برگزیده ملی در بخش کشاورزی دارد و این استان کشاورزانی خلاق، نوپا و با دانش دارد که با حمایت مسئولان استانی در ۱۷ رشته در سطح ملی درخشیده‌اند.

وی با اشاره به نقش کلیدی کشاورزان در سلامت و پایداری جامعه، گفت: به گفته رئیس جمهور کشاورزی ستون اصلی امنیت سبد غذایی خانوار است و امنیت برای هر کشوری مهم بوده که یکی از مهمترین ارکان امنیت در بخش غذایی است.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: در سال‌های قبل توقعات زیادی در رکن اصلی بخش امنیت غذایی که حوزه کشاورزی بود و تلاش‌های زیادی هم شده است، اما معتقدم که هر نهادی باید به سهم خودش در حوزه امنیت غذایی نقش‌آفرین باشد، اما به‌واقع بیشترین بار بر روی دوش بخش کشاورزی بوده است.
زند با بیان اینکه امنیت غذایی در سه راه تولید، کاهش ضایعات و تصحیح الگوی مصرف بوده است، گفت: نباید همه را در تولید دید و به اندازه غذای ۱۵ میلیون نفر ضایعات داریم که دور از انصاف است و روی موضوع الگوی مصرف هم باید کار شود تا ضایعات به‌ حداقل ممکن برسد.
وی با تاکید بر اینکه در سال ۵۹ جمعیت ۶۰ میلیون و مصرف سرانه شکر ۲۵ کیلوگرم و در سال ۹۴، جمعیت ۷۸ میلیون و سرانه مصرف شکر ۳۰ کیلوگرم بوده است، بیان کرد: بخش کشاورزی باید یک تنه پاسخگوی بخش امنیت غذایی جامعه باشد و نباید موجب فشار بر بخش کشاورزی و کشاورزی هراسی بشویم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی رمز موفقیت کشاورزان نمونه را در افزایش سرمایه، تکنولوژی و دانش، کاهش ضایعات و اصلاح الگوی مصرف دانست و خاطرنشان کرد: کشاورز باغدار تا ۱۰ برابر و کشاورز زراعی تا ۴ برابر سهم معین شده تولید محصول داشته است و معتقدیم که توسعه دانش، گسترش ترویج و رشد در حوزه مکانیزاسیون از جمله اقدامات قابل توجه کشاورزان نمونه بوده است و بخش کشاورزی به‌واقع نجات‌دهنده مشکلات اقتصادی جامعه بوده است.
رشد کشاورزی، از بین بردن آفت بیکاری را به همراه دارد
محمدعلی طهماسبی معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی، گفت: نرخ رشد محصولات کشاورزی ۶۸ درصد بوده و ۸۰ درصد کشاورزی دنیا از طریق دیم و ۲۰ صنعتی بوده است و در ایران ۹۰ درصد از طریق دیم و ۱۰ درصد صنعتی بوده است.
وی با بیان اینکه از مجموع بارندگی‌‌های ایران شاهد تبخیر ۷۰ درصدی هستیم که یکی از بالاترین آمارها در سطح جهان بوده است، خاطرنشان کرد: متاسفانه دچار خشکسالی‌های زیادی هستیم و در چنین وضعیتی کسری کشاورزی از ۸.۱ میلیارد دلار و ۳.۱ میلارد دلار رسیده و خوشبختانه ۵ میلیارد دلار صرفه‌جویی در این بخش داشته‌ایم.
معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد:دولت ۱۸ هزار میلیارد تومان در بحث آبیاری تحت‌فشار هزینه کرده و به کشاورزانی که از این سیستم استفاده کنند طبق تبصره محلس شورای اسلامی شامل ۸۵ درصد بخشودگی‌ها و دریافت یارانه ویژه می‌شوند.
طهماسبی با بیان اینکه ارزش ریالی میزان آب ضایع شده در بخش کشاورزی بالغ بر ۹ میلیارد تومان بوده است، اضافه کرد: این وضعیت در شرایط کم‌آبی و بی‌آبی نگران‌کننده است و باید صنایع تبدیلی را گسترش دهیم و اکنون از ۳۲ میلیون تن به ۵۰ میلیون تن رسیده است و هیچ نگرانی‌ای بابت اختصاص تسهیلات این بخش وجود ندارد.
وی ادامه داد: در بحث مکانیزاسیون اختصاص تسهیلات ۵۰ هزار میلیارد ریالی را داشتیم تا ماشین‌آلات کشاورزی فرسوده و غیرقابل کاربرد با ماشین‌آلات نو متناسب با امکانات و نیازهای روز تعویض شدند.
معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تولید هر کیلو گوجه‌فرهنگی در فضای باز ۱۰۰ هزار لیتر آب مصرف می‌کند، خاطرنشان کرد: اگر این کار به شکل گلخانه‌ای انجام شود بیش از ۳ میلیارد تومان کاهش مصرف آب را خواهیم داشت.
طهماسبی گفت: خراسان رضوی استعدادهای زیادی در بخش کشاورزی دارد و باید از دانش و تخصص فعالان این بخش در سطح ملی و بین‌المللی بیش از پیش استفاده کرد.
علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی، اظهار کرد: سال ۹۶، سال اقتصاد مقاومتی، تولید-اشتغال بود و باوجود مشکلات اقتصادی، بی‌آبی و غیره کشاورزان استان افتخار آفریدند و حضور ۱۷ برگزیده ملی از خراسان رضوی حاکی از زحمات کشیده شده در این استان است.
وی با بیان اینکه کشاورزان نمونه نشان دادند که تولیداتشان می‌تواند نه تنها در سطح ملی بلکه بین‌المللی قابل صادر باشد، خاطرنشان کرد: کشاورزان خراسان رضوی در عرضه داخلی و صادرات خارجی جزو نمونه‌های کشور بود و در ۴ سال اخیر با وجود مشکلات کم‌آبی استان رشد قابل توجهی در بخش کشاورزی داشتیم و خراسانی‌ها نشان دادند که ظرفیت غلبه بر مشکلات را دارند و با کمک پژوهشگران، متخصصان، نخبگان و دانشگاهیان این موانع را از سر راه خود برداشتند.
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: در حوزه‌های کشاورزی، باغداری، دامداری و غیره بیش از ۳۶ میلیارد تومان تسهیلات به روستائیان اختصاص می‌یابد و طرح‌های ۵۰ میلیارد تومانی بانک سینا و ۲۰۰ میلیارد تومانی فعالان این بخش هم افزوده شده است.
رشیدیان با بیان اینکه روستاها کانون تولیدات کشاورزی و دامی هستند، بیان کرد: متوسط سن کشاورزان در استان رو به کاهش بوده و خوشبختانه بیش از پیش شاهد حضور جوانان نخبه و متخصص در بخش‌های مختلف کشاورزی هستیم و امیدواریم که شاهد گسترش تولید و کیفیت و کاهش ضایعات محصولات کشاورزی باشیم.
کشاورزی
مجتبی مزروعی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، اظهار کرد: بخش کشاورزی یک خانواده بزرگ است که در بخش‌های مختلف جامعه از جمله سلامت، اقتصاد و امنیت نقش آفرین است و امروزه شاهد آن هستیم که ۴۶ درصد نمونه‌های بخش کشاورزی کشور مدارک لیسانس تا دکتری دارند و حضور دانش و علم در بخش کشاورزی قابل توجه است و ۸۱ درصد بالای دیپلم و ۱۸ درصد زیر دیپلم هستند که البته به لحاظ تجربه دارای تجربه لازم هستند.
وی با بیان اینکه در جهت ارتقاء بهره‌وری نیازمند افزایش دانش تخصصی هستیم، گفت: باید در جهت استفاده از بهره‌وری مناسب اعم از منابع و هزینه‌های مصرفی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی تلاش کنیم و شرط اول ارتقاء بهره‌وری دانش است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه قطعاً منابع آب و خاک مشهد، تربت حیدریه، نیشابور، قوچان و دیگر نقاط استان به مراتب بهتر مناطق جنوبی و نمکی کشور است، اضافه کرد: هنر ما این است که تمام سرمایه‌ها را در اختیار تولید‌کنندگان قرار داده و دانش را به‌صورت متمرکز تقسیم کنیم و تنها به مرکز استان محدود نشویم.
مزروعی ادامه داد: ۱۷ برگزیده ملی خراسان رضوی در سال ۹۶ از ۹ شهرستان این استان هستند و به لطف الهی و عنایات امام رضا(ع) شاهد آن بودیم که خراسان رضوی برای سومین سال پیاپی به عنوان برترین استان کشور در بخش کشاورزی معرفی شد.
وی با اشاره به اینکه در حوزه استانی ۱۱۰ برگزیده را از ۲۵ شهرستان خراسان رضوی داشتیم تا شاهد رشد تمامی شهرهای استان باشیم، افزود: در سال ۹۶، جذب سرمایه و تسهیلات رشدی ۲۰ برابری داشته و میزان تسهیلات دریافت شده کشوری ۱۵ درصد بوده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه اگر در ۵ سال قبل این استان بالاترین رشد مهاجرت از روستا به شهر را داشته، اما امسال بیشترین میزان و ثبات ماندگاری در روستاها را داشتیم، اضافه کرد: در بحث مهاجرت معکوس رشد قابل توجهی داشتیم و مدیریت خوبی هم در جذب سرمایه و منابع روستاها داشته‌ایم.
مزروعی خاطرنشان کرد: ر سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴، ۶۹۷ هزار تن افزایش تولید و ۱۲۲۳ میلیارد تومان افزایش درآمد داشته‌ایم و امیدواریم که شاهد یک رشد همه‌جانبه در بخش کشاورزی باشیم.
خراسان رضوی تنها استانی بوده که تسهیلات ۱۰ درصدی در بخش گلخانه‌ای دریافت کرده و در بخش‌های دام سبک و سنگین، شیر، گوشت، لبنیات و غیره جزو برترین‌های کشوری بوده‌ایم و از استاندار خراسان رضوی و نمایندگان استان در مجلس درخواست استمهال تسهیلات و تامین منابع مورد نیاز بخش کشاورزی بوده است.
محمدرضا قدسی مدیر امور ترویج سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، گفت: این مراسم با همت بخش خصوصی انجام شد، تولیدکنندگانی که هم میزبان و هم برگزیده بودند و افتخارمان این است خراسان رضوی برای سومین سال پیاپی به عنوان برترین استان معرفی شده و در این مراسم از ۱۷ برگزیده ملی و ۱۱۰ برگزیده استانی بخش کشاورزی از خراسان رضوی تقدیر به‌عمل می‌آید.
وی افزود: امسال مشهد ۲ برگزیده ملی و ۱۲ برگزیده استانی دارد و در میان شهرستان‌ها هم چناران با ۳ برگزیده ملی و نیشابور با ۱۳ برگزیده استانی بالاترین آمار بخش‌های ملی و استانی را به خود اختصاص داده‌اند.
عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج