معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش لرستان از راه‌اندازی 9 کانون حرکات اصلاحی برای جلوگیری از مشکلات قامتی دانش‌آموزان استان خبر داد

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، فرید بهرامی با اعلام این خبر، هدف از راه‌اندازی این کانون‌ها را پیشگیری از شیوع ناهنجاری‌­های اکتسابی دستگاه عصبی، عضلانی و اسکلتی، آموزش به دانش ­آموزان در رابطه با عادات و الگوهای حرکتی صحیح و ارجاع و معرفی دانش ­آموزان دارای ناهنجاری‌­های اسکلتی به مراکز تخصصی عنوان کرد و گفت : در سال تحصیلی جاری 20درصد از دانش آموزان پایه های دوم تا دوازدهم تحت پوشش این طرح قرار می گیرند.

وی خاطر نشان کرد: در جامعه ماشینی امروز فقر حرکتی به همراه عادات حرکتی نادرست در کودکان و نوجوانان، تهدیدی اساسی برای تندرستی حال و آیندۀ آنها به شمار می رود و دانش آموزان را  مستعد ضعف ­های عضلانی و ناهنجاری ­های اسکلتی طی دهه ­های آینده می­کند. بهرامی تاکید کرد:  از آنجا که عادت به کم تحرکی و اتخاذ شیوه ­های نادرست حرکت اعم از نشستن، ایستادن، حمل اشیاء وکوله پشتی مدرسه در سنین پایین شکل می­گیرند و در طول سال­های بعدی عمر پایدار می ­مانند، ضروری است قبل از تثبیت و شکل­ گیری این عادات اقدامات لازم جهت شیوه­ های صحیح حرکت به مورد اجرا درآید، زیرا  تلاش ­های بعدی در جهت تغییر عادت­ های تثبیت شده بسیار مشکل و چه بسا پرهزینه خواهد بود.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش لرستان، تصریح کرد: عدم پیشگیری مناسب و به ­موقع از تثبیت این عادات حرکتی نامناسب از یک سو و فقر حرکتی از سوی دیگر باعث بروز ضعف و ناهنجاری ­هایی در دستگاه استخوانی، عضلانی و مفصلی افراد جامعه می ­شود، که شناسایی زمینه ­های بروز این تغییرات نامطلوب قامتی در افراد و ارائه حرکات جبرانی و اصلاحی برای پیشگیری و رفع آنها، کانون توجه فعالیت ­کانون­های حرکات اصلاحی ساختار قامتی است.

بهرامی، به ارائه آموزش‌های لازم به دانش آموزان و خانواده ها هم اشاره کردو افزود: برنامه اصلاح ساختار قامتی دانش آموزان قصد دارد با آموزش و فرهنگ ­سازی عادات حرکتی صحیح شامل: نشستن، ایستادن، راه رفتن، حمل اشیا و... به دانش آموزان، از بروز تغییرات نامطلوب قامتی آنان جلوگیری کند و از این طریق در راه تحقق حیات طیبه و زندگی سالم برای آینده ­سازان جامعه قدم بردارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج