فرماندار ویژه زابل گفت: شن‌های روان در کشور افغانستان کانون بحران ریزگردها در سیستان محسوب می شود که این مشکل باید از ولایت نیمروز افغانستان که منشا آن است مهار شود.

به گزارش خبرگزاری موج، هوشنگ ناظری اظهار داشت: سالانه قسمت زیادی از آب چاه نیمه‌ها تبخیر می‌شود که باید برای برطرف کردن این مشکل چاره‌اندیشی شود که طرح آب‌رسانی با لوله در سیستان تا حدودی از این مشکل جلوگیری می‌کند.

فرماندار ویژه زابل با اشاره به وجود ریزگردها در منطقه سیستان و خشک شدن تالاب هامون گفت: اجرایی شدن طرح آب‌رسانی با لوله به 46 هزار هکتار از اراضی دشت سیستان تا حدودی از تبخیر قسمتی از آب چاه‌نیمه‌ها جلوگیری می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: وجود شن‌های روان و ریزگردها در منطقه سیستان به زیرساخت‌ها نیز خسارت وارد می‌کند که نیاز است برای برطرف کردن این مشکل اقدامات اساسی انجام شود.

ناظری بیان کرد: در سه سال گذشته برنامه‌های خوب و جامعی با عنوان مدیریت جامع تالاب هامون انجام شده است و سند آن نیز تدوین شده است.

شن‌های روان و وجود ریزگرد و گرد و خاک در منطقه سیستان مشکلات معیشتی زیادی را برای مردم این منطقه به وجود آورده و سالیانه جمع زیادی از مردم منطقه دچار بیماری‌های تنفسی و ریوی می‌شوند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج