استاندار کرمانشاه گفت: 94 درصد مصوبات مربوط به زلزله توسط دستگاه های اداری اجرایی شده که این موضوع نشان دهنده پیگیر بودن دبیرخانه مدیریت بحران و تلاش ویژه دستگاه های اجرایی استان است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، هوشنگ بازوند در نشست مشترک شورای هماهنگی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل، افزود: صمیمانه از تلاش ها و زحمات مدیریت بحران استان در خصوص بحث زلزله تشکر می کنم .

وی بیان داشت: از 384 مصوبه در خصوص حل مشکلات مربوط به زلزله 94 درصد آن اجرایی شده است که این موضوع نشان دهنده هم فعال بودن دبیرخانه و هم تلاش های انجام شده از سوی دستگاه های اجرایی ذیربط است.

بازوند در ادامه با اشاره به ساختمان های تخریب شده در زلزله گفت: در سفر رییس جمهوری به مناطق زلزله زده استان اعلام کردیم که دلایل و مشکلات ساختمان های تخریب شده را بیان می کنیم و هم اکنون این گزارش باید توسط ما به عنوان خط مقدم تهیه شود.

وی تصریح کرد: تصورم این است که نباید تقصیرها بر گردن آیین نامه انداخته شود و این اظهارنظرات برای ما کافی نیست لذا ضروری است این گزارش از سوی مدیر نظام مهندسی ساختمان با همکاری اداره راه و شهرسازی و با نظارت معاونت عمرانی استانداری و سایر ارگان های مربوطه تهیه شود که اگر مقصر آیین نامه است از نگارنده و وضع کننده شکایت کنیم.

وی بیان داشت: نمی توان قبول کرد بیمارستانی که به تازگی افتتاح شده در اثر زلزله از بین برود و تنها بگوییم که آیین نامه مقصر این تخریب بوده است.

بازوند همچنین بر بازسازی واحدهای مسکونی سرپل ذهاب تاکید کرد و افزود: در خصوص شناسایی نوع تخریب یا بازسازی مناطق زلزله زده از سوی کرشناسان ذیربط باید با برنامه ریزی خاصی صورت گیرد تا همه مردم به این اقدامات و برنامه ها راضی باشند.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: بانک ها نباید هیچ گونه تعطیلی در روزهای کاری داشته باشند و همپای بنیاد مسکن به امور زلزله زدگان بپردازند و حتی در روزهای تعطیل پای کار باشند و از سوی دیگر راه اندازی سه شعبه سیار ضرورت دارد.

استاندار کرمانشاه گفت: کمک های بلاعوض به واحدهای دامپروری سنتی و پرورش ماهی در اسرع وقت باید انجام شود که براساس مصوبه دولت حدود 26 میلیارد تومان است و باید به ازای هر واحد سه میلیون تومان تومان و ساخت 10 میلیون تومان پرداخت شود و در این بین با تعیین برنامه باید عدالت رعایت گردد.

بازوند با بیان اینکه برای بازسازی 39 هزار واحد تخریب شده و 55 هزار واحد نیاز به تعمیر در مناطق زلزله زده، 4850 میلیارد تومان اعتبار لازم است گفت: باید مشوق هایی برای ایجاد همکاری و تشویق مردم در امر بازسازی واحدهای مسکونی خود در نظر گرفته شود، لذا  به 500 خانواری که زودتر از سایرین خانه های خود را بازسازی کنند500  تخته فرش 9 متری هدیه داده می شود.

وی در ادامه با اشاره به نقش مهم و تاثیرگذار پدافند غیر عامل و با بیان اینکه پدافندغیرعامل در کشور آنطور که شایسته است مورد توجه قرار نمی گیرد، ادامه داد: زلزله آزمایش خوبی بود تا نقاط ضعفی که در ارتباط با پدافندغیرعامل وجود دارد شناخته شود و اکنون این نقاط ضعف به خوبی مشهود است.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه پدافند غیرعامل یکی از شوراهای حساسی است که با توجه به مرزی بودن استان کرمانشاه باید نگاه ویژه ای به آن داشته باشیم گفت: اگر همه ادارات و دستگاه های دولتی دارای مولد و ژانراتور برق بودند امروز شاهد نگرانی ها پس از این بحران نبودیم چرا که این دستگاه ها می توانستند از مولد خود استفاده کنند.

بازوند تصریح کرد: شرکت توزیع برق و برق منطقه ای در جریان خدمات رسانی به زلزله زدگان عملکرد خوبی داشتند هرچند مشکلات فراوان و وسعت کار بسیار بود ولی اگرهمه ادارات مولد داشتند کم تر شاهد فشارها می شدیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج