مدیرکل بیمه سلامت استان گیلان گفت: طرح تحول نظام سلامت بیش از هر زمان دیگری نیازمند مدیریت منابع مالی، تامین اعتبارات پایدار و توجه ویژه ی نمایندگان مجلس در بودجه ی سال 97 است.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، علی اکبری اظهار کرد: برای استمرار طرح تحول نظام سلامت لازم است از بیمه به عنوان تامین کننده منابع و دیده بان کنترل هزینه های درمانی با ردیف های بودجه ای کافی در لایحه بودجه هر سال حمایت شود.

 اکبری در ارتباط با وضعیت بودجه سازمان بیمه سلامت در سال 97 گفت: بودجه کل کشور در هفته های گذشته توسط ریاست محترم جمهور تقدیم مجلس شد، در لایحه بودجه 97 اعتبارات تخصیص داده شده به جای اینکه افزایش یابد، 3 کاهش پیدا کرده است.

مدیر کل بیمه سلامت گیلان یادآور شد: اگر ردیف بودجه ای که برای این سازمان منظور شده اصلاح نشود در سال 96 با زیان انباشته بیش از 8000 میلیارد تومان مواجه خواهیم بود.

وی بیان کرد:  مهمترین ردیف بودجه سازمان از محل منابع عمومی می باشد که همه ساله توسط دولت به این سازمان تخصیص داده می شود. لذا لازم است تامین منابع مالی پایدار در حوزه سلامت بعنوان یکی از ضروریات اصلی در لایحه بودجه دیده شود

مدیرکل بیمه سلامت گفت: با توجه به اینکه بودجه سازمان در سال 97 کاهش پیدا کرده است و با وجود 4400 میلیارد زیان انباشته سال 95 این عدد به بیش از 8000 میلیارد در پایان سال 96 خواهد رسید که این شرایط کار را برای سازمان سخت تر خواهد کرد.

اکبری افزود: وضعیت منابع درج شده در لایحه بودجه 97 به هیج وجه پاسخگوی نیازهای این سازمان برای استمرار ارائه خدمت بیمه سلامت به تعداد 42 میلیون از بیمه شدگان سازمان نمی باشد.

وی گفت: نیاز است برای بیرون رفت از چالش جدی اولاً در لایحه بودجه 97 اعتبارات این سازمان افزایش یابد. ثانیاً تدابیری اندیشه شود بدهیهای سازمان از محل های ویژه و خاص تماماً پرداخت گردد، ثالثاً برنامه ریزی در جهت تعادل بین منابع و مصارف و کنترل وضعیت سازمان بیمه سلامت در سطح کلان وهم چنین در سطح خرد سازمان بیمه سلامت از جمله بازنگری در کتاب ارزش نسبی خدمات، ایجاد شفافیت در هزینه کرد منابع سلامت، اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواده، اجرای خرید راهبردی خدمات سلامت و اجرای راهنمای بالینی در بیمارستانهای دولتی و خصوصی و سایر مراکز برای کنترل و کاهش هزینه اقدام گردد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج