رایزن بازرگانی بنگلادش گفت: از بازدید رشت مقالاتی تهیه و به بازرگانان بنگلادش ارائه می شود و طبق برنامه ریزی های انجام شده هیات هایی از بنگلادش برای بازدید از رشت و انزلی به گیلان سفر خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، محمد صبور حسین در دیدار با مدیران شهرداری رشت ضمن معرفی جنبه های مختلف تولیدی، اقتصادی و فرهنگی کشور بنگلادش گفت: این کشور با دارا بودن ۲۳۵ رودخانه پرآب و زمین حاصلخیز دارای صیفی جات و میوه جات متنوعی است و از این بابت شباهت های فراوانی با رشت دارد.

به گفته وی درآمد خالص سالانه بنگلادش در ۱۰ سال گذشته حدود ۶ درصد بود که این میزان در سه سال پیش به بیش از ۱۰ درصد رسیده است.

رایزن بازرگانی بنگلادش با بیان اینکه این‌کشور پس از چین دارای مقام دوم صادرات هوشمند در جهان است خاطرنشان کرد: درآمد حاصل از صادرات بنگلادش در سال گذشته برابر با ۳۵ میلیون دلار بود.

صبور حسین گفت: عمده ترین فعالیت های این کشور کشاورزی است و درآمد حاصل از سرمایه گذاری انجام شده در صنعت بنگلادش روز به روز در حال افزایش است.

وی با اشاره به گسترش روابط دو کشور در سال ۱۹۹۵ میلادی تصریح کرد: این سفر موجب شد تا ارتباط تجاری گسترده ای بین دو کشور به وجود آید.

رایزن بازرگانی بنگلادش همچنین با اشاره به استفاده از لغات فارسی در اشعار شعرایی همچون نظیر الاسلام و وجود حدود ۷ هزار کلمه فارسی در زبان بنگال ادامه داد: این‌مسائل بیانگر ارتباط قوی و تشابهات فراوان میان‌دو کشور است.

صبور حسین بیان داشت: دانش آموزان بنگال در دروس تحصیلی خود با نام آوران ایرانی همچون سعدی، حافظ و ابن سینا آشنا می شوند و کمتر کسی در این کشور وجود دارد که داستان لیلی و مجنون و شیرین‌ و فرهاد را نشنیده باشد و این نیز بیانگر این ‌مهم است که هر دو کشور ارتباطات فرهنگی مطلوبی نیز دارند.

وی همچنین با اشاره به صادرات نخ کناف به ایران گفت: این‌ محصول بیشتر در کارخانجات فرش ماشینی کاشان به فروش می رسد.

رایزن بازرگانی بنگلادش با اشاره به قدمت رشت تصریح کرد: این شهر با توجه به ویژگی های خود می تواند از کشورهایی همچون بنگلادش به جذب سرمایه گذار بپردازد.

صبور حسین گفت: از بازدید رشت مقالاتی تهیه و به بازرگانان بنگلادش ارائه می شود و طبق برنامه ریزی های انجام شده هییت هایی از بنگلادش برای بازدید از رشت و انزلی به گیلان سفر خواهند کرد.

وی با بیان اینکه در ۱۰ سال گذشته در زمینه های مدیریت پسماند، اقدامات خوبی در مرکز بنگلادش انجام شده است، افزود: این مرکز، با کمک ژاپن و کشورهای اروپایی، شرکت های همکاری تاسیس و به مشکل پسماند فائق آمده است.

رایزن بازرگانی بنگلادش افزود: تبدیل پسماند به کود و ایجاد کارخانجات کود آلی از جمله نتایج همکاری با این کشورها بود.

صبور حسین پیشنهاد کرد که کشور بنگلادش نقش رابط میان ایران با شرکت های همکار با کشورهای اروپایی را ایفا کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج