رییس شورای شهر مشهد گفت: مهم‌ترین انگیزه سفر بیش از 25 میلیون گردشگر ایرانی و 2 میلیون گردشگر خارجی، وجود حرم حضرت علی‌ابن موسی‌الرضا(ع) است.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، محمدرضا حیدری در همایش بین‌المللی شهر ایده‌آل ابتدا به ذکر شاخص‌های یک شهر ایده‌آل در حوزه‌های کیفیت زندگی، محیط زیست شهری، دسترسی‌ها، تعاملات، مباحث فرهنگی، گردشگری تحقیق و توسعه و... پرداخت.

وی در ادامه قابلیت‌های شهر مشهد برای تبدیل شدن به یک شهر ایده‌آل را مطرح کرد و مسیر این کار را حوزه اقتصاد گردشگری دانست.

حیدری گفت: خراسان رضوی به لحاظ جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی در شمار 3 استان برتر کشور است اما مهم‌ترین انگیزه سفر بیش از 25 میلیون گردشگر ایرانی و 2 میلیون گردشگر خارجی، وجود حرم حضرت علی‌ابن موسی‌الرضا(ع) است.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس ادامه داد: حرم رضوی یکی از باشکوه ترین بناهای آرامگاهی سراسر جهان اسلام به شمار می‌رود و علاوه بر آن وجود 2 هزار و 500 جاذبه گردشگری، 273 اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی، آرامگاه مشاهیری چون فردوسی، خیام و عطار، 10 درصد موزه‌ها و 50 درصد مراکز اقامتی کشور، 70 رشته صنایع دستی، 20 مرکز درمانی فعال در حوزه گردشگری سلامت، نشانه‌هایی از وجود قابلیت‌های فراوان سرمایه‌گذاری در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خراسان رضوی است.

وی به چالش‌های سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری اشاره و عنوان کرد: رقابت بخش دولتی و شبه دولتی در احداث مراکز اقامتی با بخش خصوصی، طولانی بودن فرآیند اخذ مجوز در حوزه‌های گردشگری، تعدد نهادهای متولی این حوزه در شهر که شامل سازمان میراث فرهنگی، آستان قدس، شهرداری، اتحادیه‌ها و... از جمله این چالش‌ها است که رفع آنها رونق اقتصاد شهر و در نتیجه نزدیک شدن به تحقق شاخص‌های شهر ایده‌آل را نتیجه خواهد داد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج