بارگیری سکوی گازی فاز ۱۴ پارس جنوبی در مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) آغاز شد

به گزارش خبرگزاری موج، مجری طرح‌های توسعه فاز‌های ۱۴ و ۱۹ پارس جنوبی گفت: با بارگیری و نصب این سکو برداشت گاز ایران از میدان مشترک گازی از قطری‌ها پیشی میگیرد.

حمیدرضا مسعودی افزود: این سکو ۲ هزار و ۵۳۰ تن وزن دارد و در مدت ۹۹ ماه به دست متخصصان داخلی ساخته شده است.

وی گفت: سکوی فاز ۱۴ پارس جنوبی با ابعاد ۳۵ در ۲۵ و ۱۸ متر ارتفاع با صرف ۱۰ میلیون نفر ساعت زمان ساخته شده است.

مسعودی افزود: با ساخت این سکو ۱۴ متر مکعب گاز ترش و ۱۲ و نیم میلیون گاز شیرین از میدان مشترک گازی با قطر استخراج می‌شود که سالانه یک میلیارد دلار برای کشور درآمد دارد.

مدیرعامل شرکت مبین گستر و مدیر طرح هم گفت: بارگیری این سازه گازی تا عصر امروز ادامه دارد و با پیمودن ۴۰۰ کیلومتر تا ۱۰ روز آینده در میدان مشترک گازی نصب می‌شود.

عباس پور افزود: ساخت سکوی فاز B۱۴ پارس جنوبی هم پس از عملیات حفاری تا ۲ ماه دیگر از مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران به سمت میدان گازی پارس جنوبی ارسال می‌شود.

فریدون همتی استاندار هرمزگان گفت: عملیات بارگیری و به آب اندازی این سکو یک چهارم قیمت تمام شده خارجی است

رضائیان مدیر مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران گفت: این سکو ساخته شده به دست متخصصان داخلی و نشان دهنده اعتماد و باور به صنعت دریایی کشور است.

هاشمی تختی نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان در کمیته بنادر و صنایع دریایی در مجلس شورای اسلامی به دنبال وضع قانونی برای حمایت از صنعتگران دریایی هستند که اجازه تردد شناور‌های ساخت خارج را ندهند.

مرادی نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی هم گفت: این دست آور مهم نتیجه تلاش صنعتگران داخلی است و مجلس به دنبال واگذاری ساخت سازه‌های دریایی و شناور‌ها به متخصصان داخلی است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج