امروز در جلسه مشترک کمیسیون های برنامه و بودجه و عمران و توسعه شهری شورا، دیگر مفاد اصلاح تعرفه عوارض بررسی شد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، در این جلسه، پیرامون افزایش ضرایب بناهایی که قرار است مجوز ساخت بگیرند و با توجه به مساحت هر طبقات بررسی گردید.

رضا رسولی گفت: عصر امروز با حضور شهردار و مدیران مناطق، طرح تفصیلی شهرداری نیز بررسی می شود.

وی از همراهی مدیران مالی و درآمد شهرداری تقدیر نمود و ابراز کرد: به دلیل اهمیت موضوع تعرفه عوارض، جلسات پی در پی و فشرده ای در شورا برگزار شد و امیدوارم بتوانیم تا پایان فردا با برگزاری دو جلسه دیگر، این لایحه را بررسی نهایی نموده و برای تصویب نهایی به جلسه آتی صحن شورا برسانیم.

تجددی، مدیر درآمدهای شهرداری، در مورد دیگر مفاد باقیمانده این لایحه توضیحاتی ارایه داد.

در ادامه جلسه، مفاد مربوط به ساخت و ساز مسکن صحبت شد و پیرامون تعداد طبقات، افزایش بنا و میزان افزایش ضرایب محاسبه، بحث و بررسی گردید.

رئیس شورا نیز در این جلسه گفت: همه ساله در این لایحه بحث متراژ لحاظ می شد. باید بررسی گردد که سطح تقاضا با توجه به متراژ چگونه است و رویکرد کلی ساخت و ساز، با چه متراژهایی باید محاسبه شود.

رئیس کمیسیون عمران نیز تاکید کرد: احصا و بررسی امار متراژ و مساحت بناهای در حال ساخت و مورد تقاضا آن هم به تفکیک مناطق، برای تصمیم گیری در مورد ضرایب این لایحه کمک بیشتری می کند.

رسولی ابراز کرد: نوسازی هم مورد تقاضای مردم است ولی نمی توان گفت به ازای افزایش واحد، عوارض شهرداری افزایش می یابد. سال گذشته نوع نگاه برای تنظیم این لایحه به گونه ای بود که بیشتر به نفع انبوه سازان تنظیم گردید.

مشاور کمیسیون هم درباره این بند از لایحه توضیح داد: متراژ واحدهای تولید شده باید بر اساس قدرت خرید مردم باشد. اکنون در شهر تهران، بیش از ۲میلیون و نیم واحد ساخته شده خالی وجود دارد.

برزگر افزود: باید بررسی کرد که با این فرمول جدید، در رشت هم دچار این مشکل نمی شویم و در آینده شاهد واحدهای خالی نمی شویم؟! ضمن اینکه طرح تفصیلی جدید هم طبق قانون به سازندگان اجازه نمی دهد که واحدهایی با متراژ پایین بسازند.

وی تصریح کرد: بررسی ها نشان می دهد، اکنون در شهر رشت، واحدهایی با متراژ ۷۰ تا ۸۰ متر مربع بیشترین متقاضی را دارد و قدرت خرید عمده، در این حد است.

در ادامه جلسه، پیرامون ضرایب افزایش تعرفه عوارض برای حوزه ساخت و ساز، با تفاوت در کاربری های متفاوت و متراژ متفاوت، بررسی گردید.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج