دبیر کنگره شهدای روحانی کشور گفت: چهار هزار و 300 روحانی در دوران دفاع مقدس به شهادت رسیدند و تعداد شهدای روحانی نسبت به اقشار دیگر بیشتر است.

حجت‌ الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنور امروز در گفت‌وگو با خبرنگارموج در قم با اشاره به حضور روحانیون در دوران دفاع مقدس اظهار کرد: روحانیون در آن دوران نقش‌های مختلفی را بر عهده داشتند، حتی در آن دوران فرماندهان نظامی روحانی نیز داشتیم و روحانیون در سطوح مختلف فرماندهی جنگ، روحانیون حضور داشتند.

وی ادامه داد: طلاب فراوانی در رشته های تخصصی مختلف در جنگ تحمیلی نقش ایفا کردند، در آن دوران، روحانیون تخریبچی، غواص، خلبان بالگرد و راننده تانک در  عرصه‌های مختلف رزمی داشتیم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: روحانیون فراوانی در دوران جنگ تحمیلی به صورت گمنام بدون عنوان کردن شغل خود در قالب بسیج به جبهه اعزام شدند و تیپ مستقل امام جعفر صادق(ع) در دوران دفاع مقدس برای زیرپوشش قرار دادن روحانیون رزمی تبلیغی شکل گرفت.

ذوالنور با اشاره به حضور روحانیون برجسته در دوران دفاع مقدس اظهار کرد: مراجع عظام تقلید و نمایندگان ولی فقیه در دوران جنگ تحمیلی در مناطق عملیاتی حضور پیدا کردند و حضور این روحانیون برجسته به رزمندگان اسلام روحیه داد.

وی ادامه داد: اعزام طلاب به جبهه جنگ در دوران جنگ تحمیلی از طریق نهادهای مختلفی همچون سازمان تبلیغات، دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم و دفاتر نمایندگان ولی فقیه بود و چهار هزار و 300 روحانی در دوران دفاع مقدس به شهادت رسیدند.

دبیر کنگره شهدای روحانی کشور افزود: تعداد شهدای روحانی در دوران جنگ تحمیلی نسبت به اقشار دیگر بیشتر است. در عملیات بدر، 313 طلبه به شهادت رسیدند و در ایام پذیرش قطعنامه 598، حدود 6 هزار طلبه در مناطق عملیات جنوب و غرب حضور داشتند، البته تعداد طلاب در دوران جنگ تحمیلی در مناطق عملیاتی در ایام مختلف، متفاوت بود.

وی در پایان با اشاره به تعداد روحانیون جانباز در دوران دفاع مقدس خاطرنشان کرد: بیش از پنج هزار روحانی جانباز و 400 روحانی آزاده داریم و فرزندان تعدادی از روحانیون نیز در دوران جنگ تحمیلی به شهادت رسیدند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج