مدیر عامل آب منطقه ای هرمزگان گفت: تصرف حریم رودخانه ها و کمبود آب های زیر زمینی چالش های اصلی مدیریت آب در استان است.

به گزارش خبرگزاری موج، ملائی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای هرمزگان در همایش بحران آب؛ جرایم و آسیب ها که  در سالن جلسات اداره کل دادگستری استان هرمزگان برگزار شد، گفت: کشور ایران از لحاظ بارش نسبت به متوسط جهانی ریک سوم و نسبت به متوسط آسیا یک چهارم میزان بارش دارد که و وضعیت نا مناسب و بحرانی ای است.

وی ادامه داد: طی دو دهه ی اخیر میزان بارندگی از 250 میلی متر به کمتر از 240میلی متر کاهش یافته است و ما در استان هرمزگان نسبت به متوسط کشوری 70 میلی متر از بارندگی کمتری برخوردار هستیم.

ملائی ابراز داشت: استان هرمزگان دارای 71 هزار کیلومتر مساحت می باشد که  در دو محدوده ی مهران و سدیج تقسیم بندی می شود و بخش کوچکی هم مشترک بین استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان قرار دارد ؛ همچنین از بین 74 دشت موجود در استان امروز حدود بیش از 40 دشت به دشت ممنوعه تبدیل شده است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای هرمزگان تصریح کرد: امروز ما در استان 23هزار حلقه چاه داریم که به همراه قنات ها منابع آب زیر زمینی مارا تشکیل می دهند و در کشور امروز 55 درصد از نیازهای آبی چه در شرب چه در صنعت و چه در کشاورزی از طریق منابع آب زیر زمینی  تامین می شود اما این آمار در استان هرمزگان به کلی متفاوت است و ما 85 درصد از نیاز های آبی مان را از منابع زیر زمینی برداشت می کنیم و در این بین سهم آب های سطحی 10 درصد و سهم شیرین سازی آب دریا 5 درصد می باشد.

وی خاطر نشان کرد:89 درصد از منابع آبی در کشاورزی 11درصد در شرب و نیم درصد در صنعت به کار می رود که با افزایش سهم صنعت می توانیم توسعه ی پایدار در کشور ایجاد کنیم.

رئیس هیئت مدیره آب منطقه ای هرمزگان یادآور شد: در سال 51 تعدادچاه های ما کمتر از 5 هزار حلقه چاه بود اما امروز تعداد این چاه ها افزایش پیدا کرده و  ما در استان 23هزار حلقه چاه داریم که باعث از بین رفتن و تخلیه ی منابع آب زیر زمینی شده اند.

ملایی گفت: امروز علاوه بر تغییر کمی میزان آب شاهد تغییرات کیفی در آب نیز هستیم و برخی بی توجهی ها باعث تغییر رنگ و بو و طعم کیفیت آب  در برخی مناطق شده است که بسیار خطر ساز است زیرا آب ناسالم ناشی تمام بیماری ها و امراض است.

مدیر عامل آب منطقه ای هرمزگان اظهار داشت: توسعه ی آب شیرین کن های کشاورزی از دیگر مسائل و مشکلاتی است که امروزه ما با آن روبرو شدیم و مشکل ساز شده است.

وی خاطرنشان کرد: در استان هرمزگان حدود 20هزار کیلومتر رودخانه و مسیل داریم ولی متاسفانه به دلیل حاصلخیزی مورد تعرض و تصرف  قرار می گیرد و در مخاطرات طبیعی خسارات بسیاری را وارد می کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج