مدیرکل امور مراکز توان‌بخشی روزانه و توان پزشکی بهزیستی کشور گفت: هنر نیازی است که احتیاج به هیچ دلیل و برهانی ندارد و بهزیستی هنر درمانی را در کنار توان‌بخشی و با هدف توانمندسازی مورد توجه قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، افروز صفاری فرد در اختتامیه پنجمین جشنواره منطقه‌ای تئاتر معلولان زاگرس، افزود: درواقع از زمانی که زندگی‌ها ماشینی شده و برای رفاه و آسایش از ماشین استفاده می‌کنیم، زندگی‌ها خشن، سرد، بی‌روح و بدون عواطف و احساسات شده است.

این مسوول بابیان اینکه چیزی که در این زمان می‌تواند به ما کمک کند هنر است، گفت: هنر است که می‌تواند این وضعیت را تلطیف کند و نقش بسزایی در زندگی بشر داشته باشد.

مدیرکل امور مراکز توان‌بخشی روزانه و توان پزشکی بهزیستی کشور افزود: هنر درواقع نتیجه کوشش انسان برای ایجاد زیبایی است و موسیقی، پیکرتراشی، تئاتر و... همه از فنون هنر هستند که نقش بسزایی در زندگی بشر دارند.

صفاری فرد هنر را وسیله انتقال احساسات زیبا از روح دانست که نه تابع شعور و نه خارج از حیطه عقل و شعور است، خاطرنشان ساخت: هنر تئاتر می‌تواند یک ارتباط بسیار خوب رابین افراد برای انتقال احساسشان ایجاد کند.

این مسوول پیشینه هنر تئاتر را در نمایش‌های سنتی و انتقال آداب‌ورسوم عنوان کرد و گفت: اکنون وسیله‌ای برای آموزش، روان‌درمانی و... است و نقش مهمی را در این زمینه اجرا می‌کند.

وی رکن اصلی تئاتر معلولان را توانمندی بازیگران معلول در اجرای نقش‌های محوله دانست و افزود: در اجرای این نقش‌ها می‌توانند به خودباوری برسند و تخلیه بروز احساساتشان را داشته باشند.

صفاری فرد گفت: به خاطر دلایل فوق، بهزیستی هنر درمانی را در کنار توان‌بخشی و باهدف توانمندسازی موردتوجه قرار داده است.

مدیرکل امور مراکز توان‌بخشی روزانه و توان پزشکی بهزیستی کشور افزود: وظیفه سازمان بهزیستی بسترسازی برای انعکاس توانمندی‌های افراد است و اینکه قابلیت‌های افراد معلول به جامعه شناسانده شود و بتوانیم تغییر نگرش ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: همچنین اجتماع بداند که همه عزیزان معلول علی‌رغم محدودیت‌هایی که دارند، می‌تواند در عرصه فرهنگ و هنر مثل سایر عرصه‌های زندگی‌شان فعال و مثمر ثمر باشند.

صفاری فرد تصریح کرد: بهزیستی برای کاربردی کردن هنر فقط به تئاتر بسنده نکرده و در سایر هنرها نیز فعالیت دارد اما تئاتر نقش مؤثری داشته و بیشتر از همه فنون هنر، توانسته مثمر ثمر باشد.

وی گفت: شاید معلولان ما به دلیل محدودیت‌هایی که دارند، نتوانند برخی از حالات نمایشی را اجرا کنند اما با توجه به اینکه احساساتشان را خیلی بهتر از افراد دیگر می‌توانند منتقل کنند، پیام‌های نقششان را خیلی بهتر و واضح‌تر می‌توانند به افراد انتقال دهند.

این مسوول گفت: سازمان بهزیستی نهایت تلاشش را می‌کند که با استفاده از مربیان، مدرسان و اساتید، استعدادهای افراد را درزمینهٔ تئاتر شناسایی کند و بیشتر به این عرصه بپردازد تا ما بتوانیم شاهد جشنواره‌ها و فستیوال‌های هنری بهتر و مؤثرتری باشیم.

وی تأکید کرد: ما معتقد هستیم انسان‌ها بهترین و مهم‌ترین سرمایه هر جامعه هستند و برای رشد آن‌ها باید برنامه‌های کاربردی داشته باشیم.

صفاری فرد افزود: معلولین هم از این جوامع بوده و سازمان بهزیستی باید نهایت تلاشش را بکند که با استفاده از برنامه‌های کاربردی در رشد و تعالی این قشر مؤثر باشد.

وی ادامه داد: هدف ما این است که این افراد به خودباوری برسند و بتوانند سهم خودشان را از زندگی بگیرند.

مدیرکل امور مراکز توان‌بخشی روزانه و توان پزشکی بهزیستی کشور در پایان گفت: دفتر توان‌بخشی روزانه بهزیستی نهایت تلاشش را برای توأم و گسترش این هنر دارد و امیدوارم بتوانیم شاهد موفقیت‌های بیشتر این عزیزان در عرصه هنر باشیم و موفقیت این عزیزان باعث افتخار است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج