استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: گزارش محرمانه‌ای درباره قطع درختان سیب به روش پنهانی در اطراف شهر سی سخت به استانداری داده‌شده است.

به گزارش خبرگزاری موج از یاسوج، محمدعلی احمدی صبح امروز در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کهگیلویه وبویراحمد، اظهار کرد: مشکلات مالی، مالیاتی، مدیریت و بازار بخش صنعت را فلج کرده است، که باید این بخش را رونق دهیم و مشکلات آن را برطرف کنیم.

احمدی بابیان اینکه گزارش محرمانه‌ای درباره قطع درختان سیب به روش پنهانی در اطراف شهر سی سخت به استانداری داده‌شده است، گفت: عدم سردخانه، عدم صنایع تبدیلی، عدم بازار فروش و حمل‌ونقل نامناسب در استان از انگیزه‌ها قطع درختان در شهر سی سخت است. کشاورزان بافکر اقتصادی توجه‌ای به محیط‌زیست و ویرانی درختان ندارد، باید به دنبال راه‌حلی برای این معضل در این شهر باشیم.

احمدی بابیان اینکه عدم استراتژی در سال‌های گذشته موجب مشکلاتی در بخش صنعت استان کهگیلویه و بویراحمد شده است، گفت: تسهیلات و منابع مالی به افرادی غیرمتخصص اختصاص داده‌شده، و افراد غیر صنعت‌گر وارد این حوزه شده است. بخش صنعت حوصله، کار و بردباری خود را می‌خواهد و کسی که در خانواده صنعتی بزرگ نشده است، فی‌البداهه صنعتی نمی‌شود.

وی با اشاره به اهمیت صنعت و افراد متخصص در این حوزه، افزود: افراد متخصص و صنعت‌گر بافکر و روحیه صنعتی در این حوزه موفق خواهند شد. افراد غیرمتخصص بعد از مدتی انگیزه خود را از دست خواهند داد، و باید تسهیلات بانکی را به افراد متخصص اختصاص دهیم.

احمدی بیان داشت: فردی در شهرستان چرام بازنشسته شده، و مدرن‌ترین ماشین‌آلات را خریداری کرده است، ولی به دلیل اینکه مدیر صنعتی نیست امروز دچار مشکلاتی شده است.

وی تصریح کرد: اینکه روزانه در نشست‌هایی آمارهایی از شهرک‌های صنعتی فعال و غیرفعال ارائه شود، و اتاق بازرگانی یاسوج آمار دهد و سازمان صنعت و معدن و تجارت عصبانی شود، این نشست‌ها ارزش ندارد، ما در اینجا باکسی دعوا نداریم، اگر واحدهای تولیدی غیرفعال هستند همه ما به‌عنوان مسوول استانی که کمبودهای این واحدها را پیگیری نکرده‌ایم مقصر هستیم.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه بخش دولتی توانایی برطرف کردن همه کمبودهای واحدهای تولیدی غیرفعال را ندارد، گفت: با مهلت دادن و تسهیلات بانکی به واحدهای تولیدی چالشی از میان برداشته نخواهد شد، شاید آن واحد تولیدی این تسهیلات را در طرح و استان دیگر هزینه کند، واحدهای تولیدی که مشکل تولید دارند مدیریت را به افراد متخصص واگذار کنند.

احمدی با اشاره به اینکه وضعیت مدیریت صنعتی، تکنولوژی، بانک‌ها بررسی شود، بیان کرد: واحدهای فعال که تولید سودآوری دارند باید شناسایی و حمایت شود تا این واحدها سر پا نگه‌داریم. باید اصولی مسئله و معضلات استان را پیگیری کنیم. اینکه مشکلات واحدهای تولیدی در این نشست‌ها مطرح شود، و احساسی با آن برخورد کنیم صحیح نیست.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه خانه بهداشت و 7 طرح در استان کهگیلویه وبویراحمد، اظهار داشت: قرارداد نوشتن و تفاهم‌نامه منعقد کردن با مؤسسات اقتصادی کارکرد مدیریتی نیست، اگر قرارداد و تفاهم‌نامه پس از یک سال تا جایی که 10 درصد پیشرفت نداشته باشد ارزش عملکردی ندارد.

وی تصریح کرد: مسوولان تکانی به خودتان دهید و به جای مجادله بیهوده، مشکلات مردم را حل کنیم. این کم‌لطفی و کم‌کاری است که در این نشست‌ها با خیال راحت بنشینیم و هیچ اقدامی نکنیم. این که تفاهم‌نامه‌ها را با مؤسسات اقتصادی بدون توجه به تخصص و مدیریت امضاشده همه در کشور و استان مقصر هستیم، اگر 800 میلیارد تومان قرارداد امضا می‌کنیم، حداقل 100 میلیون تومان آن باید اجرایی شود، به‌جای اینکه در این نشست‌ها بنشینیم و میوه‌ای میل کنید از 100 واحد راکد حداقل یک واحد را به چرخه تولید برگردانید.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در خطاب به مسوولان گفت: خواهشمندم که برای انعقاد قرارداد بیشتر دقت کنید و مؤسسات اقتصادی و دستگاه‌ها را پای‌کار بیاورید، سرمایه‌های نظام و مملکت است و باید به درستی در استان کهگیلویه وبویراحمد هزینه شود.

وی افزود: اصل بر این است که مشکلات واحدهای تولیدی را پیگیری و برطرف کنیم، حداقل در ماه یکی از این واحدها را به چرخه تولید برگردانیم، و باافتخار بگوییم که گامی برای مشکلات صنعت برداشتیم. امیدوارم عزم‌مان را جزم کنیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج