معاون سوادآموزی اداره کل آموزش وپرورش کردستان گفت: سنندج با 84 درصد بیشترین درصد باسوادی و سروآباد با 70.5درصد کمترین سطح باسوادی استان را داراست اما از لحاظ عدد بیشترین بی‌سواد با توجه به تعداد جمعیت در سنندج و کمترین جمعیت بی‌سواد در سروآباد هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، رمضان یوسفی امروز در جمع خبرنگاران خبرگزاری‌های کردستان اظهار کرد: دوم تا هشتم دیماه به نام هفته سوادآموزی نامگذاری شده و این نشست در راستای ارائه برنامه‌های این هفته برگزار شده است.

وی با اشاره به اینکه در هفتم دیماه 58 حضرت امام راحل پیامی تاریخی را برای تشکیل نهضت سوادآموزی صادر کردند، افزود: امام با درایت و تبیین موضوع، فرمان تشکیل این نهضت را دادند تا همه آحاد ملت بعنوان تکلیفی شرعی به سواداموزی روی آورند.

وی خاطرنشان کرد: در آخر دهه چهارم انقلاب استان ما شاهد باسوادی بیش از هشتاد درصد افراد جامعه است و این بیانگر رشد وضعیت سواد در کشور به ویژه کردستان است.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش وپرورش کردستان یادآور شد: دغدغه همه مسوولان نظام ریشه‌کنی بی‌سوادی است چرا که بی‌سوادی برای رشد و تعالی کشور آسیب محسوب می‌شود و رسانه‌ها می‌توانند در راستای اطلاع‌رسانی و آگاهسازی مردم تلاش کنند.

یوسفی با اشاره به سرشماری سال 95 بیان کرد: کردستان در بحث سواد وضعیت مطلوبی داشته و این بیانگر توجه مسوولان و آموزش و پرورش به این مقوله است چراکه سواد مانند آب و برق و گاز در یک خانه اهمیت دارد و نباید اجازه داد سواد کمرنگ شود

وی خاطرنشان کرد: در دو سال گذشته در انسداد مبادی بی‌سوادی رتبه برتر کشور را داشتیم و در هیچ جا به اندازه ایران اسلامی به بحث سواد اهمیت داده نمی‌شود.

وی اضافه کرد: از 6 سال تا 30 سال بالاتر از میانگین کشوری هستیم و 30 تا 39 سال در حد میانگین کشوری هستیم و از 39 سال به بالاتر دچار چالش هستیم که در این رده سنی نیاز به توجه و اطلاع‌رسانی بیشتر است.

معاون سواد آموزی کردستان با اشاره به اینکه سوادآموز به دوشیوه حضوری و غیرحضوری می‌تواند آموزش ببیند، گفت: در هر دو حالت سوادآموز بعد از گذراندن دوره خود پاداش دریافت خواهد کرد.
یوسفی عنوان کرد: متاسفانه خانم‌ها بیشترین جمعیت بی‌سوادی را دارند و باید رابطه سواد با مسائل زندگی از طریق رسانه‌های جمعی برای بانوان خانه‌دار بی‌سواد تبیین شود تا به اهمیت موضوع سواد پی ببرند.
وی اظهار کرد: راه‌اندازی مراکز یادگیری محلی که از اسفند سال 93 به تصویب رسید یکی از اقدامات مهم برای سوادآموزی است که شش برنامه ویژه را داراست.

وی این شش برنامه را شامل آموزش سواد، آموزش تحکیم سواد، آموزش مهارت‌های اجتماعی، آموزش حقوق شهروندی، حرفه‌آموزی و ورود افراد به فعالیت‌های اجتماعی برشمرد.

یوسفی بیان کرد: در حال حاضر هشت مرکز یادگیری در سطح استان کردستان دایر است که در بحث حرفه‌آموزی نیز سواد‌آموزان با یک حرفه آشنا می‌شوند.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش کردستان بیان کرد: شورای سوادآموزی روستایی بعنوان یکی دیگر از اقدامات آموزش و پرورش کردستان در روستاهای بیشتر از 20 خانوار تشکیل شد که ترکیبی از مدیر روستا، بهیار و رییس شورای روستا و دو نفر معتمد است که رسالت آنها شناسایی افراد بی‌سواد و جذب آنها به کلاس‌های سوادآموزی و نظارت بر آموزش کلا‌سها را برعهده دارند.

وی با اشاره به اینکه2هزار و 204 آموزش دهنده در استان داریم، گفت: این افراد باید دوره‌ای126ساعته را با 18 منبع آموزش ببینند تا بتوانند به آموزش سوادآموزان بپردازند.

وی گفت: در راستای بروز بودن سوادآموزی برنامه آموزش ICDL به سوادآموزان دوره انتقال را انجام دادیم که استان رتبه برتر کشور را داشت و گواهینامه بین‌المللی 60 ساعته به آنها تعلق می‌گیرد.

معاون سوادآموزی استان کردستان خاطر نشان کرد: امسال نیز سهمیه 200 نفری را برای آموزش این مهارت داشتیم که با استقبال سوادآموزان روبرو شد.

یوسفی بیان کرد: آموزش از طریق تبلت به سوادآموزان از دیگر اقدامات حوزه سوادآموزی استان است که امسال برای اولین بار در زیویه انجام می‌شود.
وی اضافه کرد: آموزش و پرورش از طریق این تبلت‌ها نوع فعالیت سوادآموزان دوره انتقال را زیرنظر دارد.
وی ضمن اشاره به عناوین روزهای هفته سوادآموزی افزود: امیدواریم جشن ریشه‌کنی بی‌سوادی را در استان کردستان برگزار کنیم.
معاون سوادآموزی کردستان نرخ باسوادی در کردستان را 81.5درصد عنوان کرد و بیان داشت: 18.5 درصد جمعیت کردستان بی‌سواد هستند.
یوسفی گفت: سنندج با 84 درصد بیشترین درصد باسوادی و سروآباد با 70.5 درصد کمترین سطح باسوادی استان را داراست اما از لحاظ عدد بیشترین بی‌سواد باتوجه به تعداد جمعیت در سنندج و کمترین جمعیت بی‌سواد در سروآباد هستند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج