موج

با هدف معرفی و شناخت هرچه بیشتر استان؛

با هدف معرفی و شناخت جنبه‌های مختلف فرهنگی استان، جشنواره فرهنگ و ادبیات بومی مردم لرستان در روستای طالقان منطقه زاغه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، در این جشنواره که به همت انجمن علمی ادبیات فارسی  و امور بانوان و خانواده آموزش و پرورش منطقه زاغه برگزار شد، عموم مردم با بازخوانی و اجرای آیین‌ها و سنت‌هایی همچون سوگ و سور، جشن‌ها و خواندن اشعار زمان تولد، خواستگاری و عروسی، شیردوشی، مراسم شب یلدا "شو چله"، و پخت و تهیه غذاهای سنتی مانند ( آش رشته ، ترخینه(کشکینه)، چورک یا چزنک رغو، برساق، زیره جوش و شام عروس) در فضایی صمیمی و مفرح، فرهنگ، آئین، رسوم و ادبیات بومی لرستان به  نمایش گذاشته شد.

در همین رابطه، رئیس آموزش و پرورش منطقه زاغه پیشرفت جوامع و پایداری آن را در گرو حفظ هویت و شخصیت آن جامعه دانست و یادآور شد: در این جشنواره ها  تلاش می‌شود که به ابعاد مثبت فرهنگ توجه شده و در راستای  مرفی و تقویت آن گام‌های موثری برداشته شود .

دالوند، تصریح کرد : مردم لرستان گنجینه ای از آئین و سنن را در تار و پود تاریخ این سرزمین تنیده اند که برشمردن و تشریح  مواریث معنوی و فرهنگی  این قوم نه فقط در این جشنواره بلکه در ده ها کتاب قطور هم به طور کامل نمی گنجد.

وی در پایان با تقدیر از برگزار کنندگان این جشنواره ابراز امیدواری کرد که این اقدامات گامی مثبت در جهت احیا و معرفی آئین‌های کهن مردم لرستان باشد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها