تصاویر و فیلم خرس قهوه ای در منطقه حفاظت شده گشت رودخان و سیاهمزگی شهرستان شفت ثبت شد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، رضا زمانی با اعلام این خبر اظهار کرد:  در پی گزارش دامداران منطقه خرمکش مبنی بر حمله وحوش به دامهای اهلی و تلفات یک راس گاو، کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شفت پس از حضور در منطقه و بررسی مسیرهای گذار و آثار ردپای حیات وحش، نسبت به نصب دوربین تله ای (camera trape) در منطقه حفاظت شده گشت رودخان و سیاهمزگی نمودند.

وی افزود: پس از 10 روز جمع آوری و بازبینی دوربین ها ، تصاویر و فیلم یک قلاده خرس قهوه ای ، 4 قلاده شغال و یک راس گراز وحشی به ثبت رسیده بود.

 رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شفت گفت:   ثبت فعالیت های شبانه خرس قهوه ای با نام علمی ursus arctus  یکی از بزرگترین گوشتخواران ایران می باشد وزن آنها به حدود 500 کیلوگرم هم می رسد خرس ها از غذاهای مختلف گیاهی و حیوانی تغذیه می کنند و به لانه های زنبور عسل وکندوهای آنها دستبرد زده و عسل آنها را می خورند.         

وی افزود:  خرس قهوه ای یکی از گونه های شاخص جنگلهای هیرکانی می باشد و با توجه به ثبت تصویر و فیلم خرس قهوه ای برای خسارت دیدگان ناشی از حمله این گونه در منطقه تشکیل پرونده و به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال گردید.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شفت خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه خرس قهوه ای جز گونه های حمایت شده کشور میباشد شکار آن ممنوع می باشد و جریمه هر قلاده خرس پانصد میلیون ریال می باشد.

   زمانی گفت:  از آنجایی که قبل از شروع فصل زمستان، خرس ها به شدت تغذیه می کنند از عموم دامداران تقاضا داریم که دامهای خود را در هنگام شب به نزدیک روستا و دامداریهای خود انتقال دهند و از رها کردن  دام بدون چوپان در مناطق جنگلی خودداری نمایند .

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شفت تصریح کرد: از آنجاییکه حفاظت از گونه های تنوع زیستی استان وظیفه همگان می باشد، از عموم مردم خصوصأ ساکنین حاشیه جنگل و جنگل نشینان تقاضا داریم تا هرگونه مشاهده وحوش را به اداره حفاظت محیط زیست شفت اطلاع رسانی نمایند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج