معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان گفت: دانشگاهیان، دانشجویان سال 1332 را الگوی خود قرار دهند.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، حبیب‌الله خجسته پور در جمع دانشجویان اظهار داشت: تقارن این روز با میلاد پیامبرگرامی(ص) و امام جعفرصادق(ع) خوش یمن و زیبا است.

وی ضمن تبریک میلاد با سعادت پیامبر اکرم و امام جعفر صادق به همه مسلمانان بیان داشت: خداوند تبارک‌ و تعالی تولد امام جعفر صادق را بعنوان هدیه‌ای زیبا در روز میلاد پیامبرش به ما عطا فرموده‌اند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان با اشاره به اینکه پیام اصلی پیامبراکرم در روز بعثت کمال مکارم اخلاقیست، تصریح کرد:  مکارم اخلاق باید در دو حوزه فردی و اجتماعی سرلوحه زندگی ما قرار بگیرد.

وی ادامه داد: در حوزه فردی باید با منبع اصلی اخلاق و قدرت خداوند باری تعالی ارتباط پیدا کرده و در حوزه اجتماعی متکلف به اخلاقی الهی  و اسلامی باشیم.  

خجسته‌پور با بیان اینکه ابتدا باید ارتباط خود را با ذات باری تعالی برقرار کنیم، خاطرنشان کرد: باید از دانش، منطق و عقل بهره‌جویی کنیم چراکه همه اینها هدایای الهی هستند؛ بنابراین مکلف شدن به اخلاق الهی در گرو دو کلمه خداجویی و دانش جویی است.

 

وی با اشاره به اینکه کشور ما در طول تاریخ با استبداد دست و پنجه نرم کرده است، گفت: همواره دغدغه‌های مردم در طول تاریخ زندگی کردن تحت زعامت حاکمان مستبد و ستمگر بوده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار به دو پدیده شوم استبداد و استعمار در طول دو سده اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: استعمار، نفع و سود خود را در حکومت‌های مستبد و حاکمان خودکامه جستجو می‌کرد اما در مقابل، مردمی که دارای تمدن و فرهنگ هستند همواره با استبداد مبارزه کرده‌اند.

وی نقطه عطف مبارزه مردم با استبداد و حامیان استعمارگر را نهضت و انقلاب مشروطیت دانست و یادآور شد: مردم به دنبال حاکم کردن خود بر سرنوشت خویش و ایجاد جامعه‌ای مدنی در مقابل جامعه‌ی بدوی بودند که توانستند به پیروزی برسند.

خجسته‌پور در ادامه افزود: متاسفانه به دلیل عوامل خارجی و حضور بیگانگان، استعمارگران و عوامل درونی توسط گروهی افراط گر و تفریطی با غلبه بر مشروطیت باعث منزوی کردن این انقلاب شدند و در نهایت از دل آن استبداد رضا خانی پدید آمد.

 

وی با اشاره به اینکه از شهریور 1320 تا مرداد 1332 دوره طلایی ایران بود خاطرنشان کرد: این دوره طلایی دوازده ساله منجر به ملی شدن صنعت نفت شد اما همچنان ضعف تاریخی و اجتماعی و نیز استبداد زدگی مردم ما از یک طرف و  وجود استعمارگران، بیگانگان و عده‌ای غرب زده با کودتای امریکایی مرداد 32 از طرف دیگر، دوران طلایی و دولت ملی برچیده و منجر به ایجاد فضای سرکوب، خفقان و تاریکی بر ایران شد.

معاون استاندار گفت: در دل این فضا حرکت و جنبش دانشجویی پدید آمد که نشان داد مردم ما مانند گذشته با استبداد و استعمار مبارزه خواهند کرد.

وی با بیان اینکه اگر حرکتی مردمی نبوده و مردم در بطن آن حضور نداشته باشند موفق نخواهد شد، اظهار داشت: اگر آزادی خواهی‌، پیشرفت و توسعه به صورت اتفاقی و بدون حضور مردم اتفاق بیفتد راهی جز شکست نخواهد داشت.

خجسته‌پور در توصیه به دانشجویان و نسل دانشگاهی گفت: امروزه دانشگاهیان ما باید دانشجویان سال 32 را الگو و سرلوحه خود قرار دهند و در مسیر آرمان‌های خود و جمهوری اسلامی ایران تلاش کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج