اولین جشنواره معرفی گاو سیمنتال با حضور پرشور دامداران و گاوداران فعال شهرستان دیواندره در سالن المپیک این شهرستان برگزار شد .

به گزارش خبرنگارخبرگزاری موج،خالدجعفری در اولین جشنواره گاو سمینتال که با حضور معاونین، مدیران بخش کشاورزی استان  روحانیون معززو جمع زیادی از دامداران در شهرستان دیواندره برگزار شد اظهار کرد: گاو سمینتال به عنوان یک نژاد شاخص در تولید گوشت و شیر با کیفیت به عنوان یک اولویت مهم در افزایش تولید گوشت قرمز در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی کردستان قرار گرفته است.

وی افزود:آشنایی دامداران با نژاد گاو سمینتال،معرفی مزیت ها و قابلیت های گاو سیمنتال در مقایسه با سایر نژادها از اهداف برگزاری این جشنواره است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت:نقش گاو سیمنتال در افزایش بهره وری و اقتصادی فعالیت در زمینه پرورش گاو در واحدهای روستایی بسیار پر اهمیت است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه اکثر جمعیت روستایی شهرستان دیواندره به امر دامپروری اشتغال دارند، این شهرستان قطب دامپروری استان کردستان می‌باشد.

خالد جعفری تاکید کرد:گاو سیمنتال یکی از نژادهایی است که با شرایط اقلیمی استان سازگار است و پرورش دهندگان آن در شهرستان دیواندره رضایت کامل از بهره‌وری اقتصادی این دام را دارند.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان در ادامه  با اشاره به رسالت سازمان جهاد کشاورزی استان در افزایش تولید و ایجاد اشتغال در بخش کشاورزی و همچنین تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گفت: تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر مبنای تکیه بر ظرفیت داخلی در کشور و حمایت از تولید ملی و درون زایی بودن اقتصاد با لحاظ کردن رویکرد مدیریت جهاد کشاورزی با اولویت مردم محوری و امنیت اقلام راهبردی و اساسی به منظور افزایش کمی و کیفی تولیدات و همچنین بهره وری در واحدهای روستایی طرح توسعه پرورش گاو سیمنتال توسط سازمان جهاد کشاورزی استان تدوین و در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان مورد حمایت قرار گرفت.

جشنواره گاوسیمینتال

وی در ادامه اظهار داشت: گاو سیمنتال به دلیل تطابق پذیری و سازگاری کامل با شرایط اقلیمی استان و رشد سریع ،طول عمر اقتصادی بالا و کاهش هزینه تولید و همچنین تولید مناسب شیر با درصد چربی و پروتئین بالا میتواند نقش موثری در اقزایش تولید گوشت قرمز  داشته باشد.

وی ضمن تاکید به پتاسیل استان کردستان در زمینه افزایش تولید گوشت قرمز و مزایای نژاد سیمنتال افزود: توجه به اقتصاد روستاها باعث تثبیت شغل، کمک به افزایش تولید، کاهش مهاجرت و افزایش مهاجرت معکوس از شهر به روستا خواهد شد.

در ادامه این جشنواره، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دیواندره نیزضمن  تشریح فعالیت‌های جهاد کشاورزی شهرستان دیواندره اظهارداشت: اقدامات انجام شده در رابطه با توسعه گاو دو منظوره سیمنتال در شهرستان دیواندره در قالب برگزاری این  جشنواره یکی از بسترهای لازم به منظور آشنایی با نوآوری‌های جدید در میان دامداران برای اعمال روش ها و مهارت های صحیح علمی دامپروری در سطح منطقه و افزایش بهره وری در فعالیت‌های کشاورزی و دامی است.

حمیدرضاوزیری ضمن تقدیر از  حمایت‌ها و پشتیبانی‌های بی‌دریغ ریاست اسبق  سازمان جهاد کشاورزی استان، معاونت بهبود تولیدات دامی یاداورشد: این جشنواره با همت و حمایت فرمانداری شهرستان دیواندره، کارکنان جهاد کشاورزی شهرستان دیواندره، مدیریت امور دام، مدیریت هماهنگی ترویج، اتحادیه دامداران استان، کارخانه خوراک دام سارال، کارخانه خوراک دام و طیور آغه جری، کارخانه سپهر لبن سارال و تعاونی گاوداران دیواندره برگزار گردید.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج