استاندار فارس گفت: کتاب نقش مهمی در تحول فکری مردم دارد و انس با آن باعث اقتدار ملی در صحنه جهانی است.

به گزارش خبرگزاری موج از شیراز، اسماعیل تبادار با تأکید بر اینکه کتاب نقش مهمی در تحول فکری مردم دارد و انس با آن باعث اقتدار ملی در صحنه جهانی است، خاطر نشان ساخت: سرانه مطالعه یک ملت تأثیر عمیقی بر روند توسعه آنان دارد و کشورهایی که سرانه بالایی در امر کتابخوانی دارند همواره موفق تر بوده اند.

تبادار در ادامه به توصیف جایگاه کتاب در حیات آدمی پرداخت و افزود: در پناه کتاب است که بشر از بلای جهل به سعادت دانش و معرفت می رسد و سیاهی بی خبری را به نور دانایی بدل می کند.

وی تأکید کرد: کتابخانه ها، باب های دانایی هستند و دانایی، توانایی است، توانایی نیز برای کسب افتخار.

مقام عالی دولت در فارس با بیان اینکه کتاب یکی از زیباترین و شاخص ترین جلوه های فرهنگی است، افزود: صلابت و عظمت و ارزش وجودی کتاب را در عبارت «الذی علم بالقلم» می توان دید.

استاندار فارس کتاب و کتابخوانی را حسن مطلع دفتر دانایی انسان دانست  و خاطر نشان ساخت: کتاب در متن زندگی ایرانیان بوده و هربرگ آن به منزله بالیست که روح را به سمت عالم نور و روشنی پرواز می دهد.

تبادار همچنین با بیان اینکه ارزش والای کتاب و کتابت در تفکر اندیشه اسلامی بسیار است، افزود: اندیشمندان مسلمان از دریای پرگهر کتاب صیدها کرده و بهره ها برده اند.

وی کتاب را از عناصر اصلی یک جامعه فرهنگی دانست و با اشاره به اینکه فرهنگ نیز مقدم بر اقتصاد است و زیربنای آن به شمار می رود، گفت:توجه عمومی به اقتصاد فرهنگ یک ضرورت بدیهی است فرهنگ نشر و صنایع وابسته نیروی محرکه تولید و اقتصاد است و نمایشگاه کتاب مکان مناسبی برای تعامل و تبادل فکری و فرهنگی است.

مهندس تبادار معتقد است فرهنگ و هنر خلاق می تواند اشتغال ایجاد کرده و تولید را به حرکت در آورد و اقتصاد را بسازد.

وی با اشاره به اینکه امروز در تمامی جهان، ملت ایران را با آثار و کتاب های علماء و فیلسوفان و ادیبانش به ویژه حافظ و سعدی می شناسند، ادامه داد: ما باید بدانیم که کتابخانه، جغرافیای حضور و تجمیع آگاهی ها و روشنگری های خردمندان هر عصری است و کتابخوانی تبلور و تجسم عینی و علمی تربیت و تأدیب بر خاسته از قلم صاحبان قلم است و کتاب نمایانگر نظر و آرا انسان هایی است که روزها و سال ها حیات خویش را به تحقیق و تفحص و جستجو پرداختند و از رهگذر کتاب به چنان فراغتی رسیدند.

استاندار فارس همچنین از برپایی نمایشگاه کتاب به عنوان رویداد بزرگ فرهنگی یاد کرد و آن را مدیون زحمات همه کسانی دانست که شانه به شانه و دست به دست یار مهربان داده اند که گلستان کتاب، همیشه بهار باشد.

نماینده عالی دولت در فارس در پایان سخنانش از مقام و جایگاه یکی از مردان بزرگ عرصه کتاب جناب آقای داریوش نویدگویی تقدیر کرد و گفت: ایشان سال های بهاری عمر خود را صرف گسترش دانش، علم و فرهنگ کشور به ویژه دیار فارس نموده است.

تبادارهمچنین ضمن یادآوری چهره ملی این ناشر برجسته، خاطر نشان کرد: نویدگویی در دوره های متمادی عنوان ناشر برتر کشور را به خود اختصاص داده و در چاپ و انتشار عناوین گسترده ای در زمینه های فرهنگی، علمی، هنری، فارس شناسی و ایرانشناسی سهمی بسزا داشته است.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج