مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه گفت: با تمام توان و تلاش خدمات‌رسانی در شهرهای زلزله را ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، علیرضا تخت شاهی گفت: خدمات‌رسانی در مناطق زلزله‌زده به‌طور مستمر ادامه دارد تا مردم درزمینهٔ خدمات آب و فاضلاب با مشکل مواجه نشوند.

 تخت شاهی افزود: در همه شهرستان‌های استان به‌جز سه شهر سنقر، کنگاور و صحنه مابقی متأثر از زلزله بودند و مشکلاتی را برای تأسیسات توزیع آب در شهرها به وجود آورد که با تلاش شبانه‌روزی همه همکاران دلسوز بیشتر این شهرها در همان روز اول و روز دوم به حالت عادی برگشت ولی شهرستان‌های هرسین، دالاهو، سرپل ذهاب، قصرشیرین و گیلانغرب با توجه به‌شدت زلزله و تأثیرپذیری این تأسیسات مشکلات مضاعف بود.

وی تصریح کرد: که شهرستان‌های که بیشترین تخریب را داشتند و منابع تأمین آن‌ها از منابع زیرزمینی مانند چشمه بود به دلیل رانش و فعل‌وانفعالاتی در زمین اتفاق افتاده است و این منابع را به‌طورکلی گل‌آلود نمود که با تلاش فراوان و کمک استان‌های معین و سایر استان‌های کشور با اقدامات پیش‌تصفیه برای جلوگیری از کدورت آب در شبکه‌های توزیع به‌موقع وارد عمل شدیم و توانستیم کدورت را در خروجی شبکه‌های توزیع کنترل کنیم و آب شفاف وارد مدار شود.

 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه افزود: چون تأسیسات شرکت آب و فاضلاب ازجمله خطوط توزیع و خط ول انتقال در اثر زلزله و رانش زمینه دچار حادثه شده‌اند شاهد شکستگی‌های فراوانی در این زمینه هستیم که بالغ‌بر بیست اکیپ حوادث و اتفاق در تمام این شهرستان‌ها با پیمایش محله به محله نسبت به رفع حادثه اقدام کردند.

وی اظهار داشت: خط انتقال آب شرب قصرشیرین که بیش از ۳۰ کیلومتر و با گنجایش ۶۰۰ میلی‌متری در اثر زلزله دچار حادثه گردیده است که از ابتدای این زلزله تاکنون بالغ‌بر ۱۲ نقطه از آن رفع حادثه شده است که این شکستگی‌ها بعضی‌اوقات سبب قطع آب به‌صورت مقطعی می‌گردد. اما با تلاش و کوشش فروان سعی بر این داریم که برای شهروندان این شهرستان مشکلی درزمینهٔ آب پیش نیاید.

مدیرعامل شرکت آبفا استان افزود: در شهر گیلانغرب هم به دلیل رانش زمین آب شرب چشمه سراب دچار کدورت شده بود که با اقدام به‌موقع و نصب فیلترهای پیش‌تصفیه هم‌اکنون آب این شهر شفاف و در شبکه جاری است.

تخت شاهی اظهار داشت: در اولین روز حادثه تأسیسات سراب گرم ازجمله تأسیسات برقی، ابنیه دچار آسیب و چشمه آب کدر شده بود، که با اقدامات اولیه و پیگیرهای انجام‌شده. سیستم برق درهمان روز اول وصل گردید. وبری رفع کدورت آب با تمام تجهیزات کامل و استفاده ازنظر کارشناسان و همکاران در این زمینه با استقرار سیستم‌های پیش‌تصفیه کدورت به حداقل رسیده و آب شفاف وارد شبکه توزیع می‌شود.

علیرضا تخت شاهی افزود: علاوه بر پیگیری برای رفع مشکل آب در شهرهای هرسین، تازه‌آباد، گیلان غرب و دالاهو، قصرشیرین و سرپل ذهاب به‌موقع اقدام شده است و هم‌اکنون تمام شهرهای مناطق زلزله‌زده از آب پایدار در شبکه برخوردار هستند.

مدیرعامل آبفا استان اشاره کرد: علیرغم اینکه آب شرب در شبکه‌های شهری جاری است. تاکنون بالغ‌بر ۲ میلیون بطری آب بسته‌بندی در شهرهای زلزله‌زده توزیع و هم‌اکنون نیز علیرغم اینکه آب در شبکه وجود دارد روزانه بین ۶۰ هزارتا ۷۰ هزار بطری آب بسته‌بندی و همچنین ۵۰۰ هزارتا ۶۰۰ هزار آب تانکری هم توزیع می‌گردد. و این روند هم ادامه دارد چرا چون بعضی از مردم در مکان‌های استقرار دارند دسترسی به آب شبکه ممکن است نداشته باشند.

تخت شاهی اظهار داشت: ۱۰۰ دوش حمام صحرایی در ۶ نقطه از شهر سرپل ذهاب برای زلزله‌زدگان نصب‌شده و این تعداد دوش‌های حمام تا عدد ۵۰۰ برسد و در کنار این نقاط تانکرهای ثابت با علمک های برداشت آب به‌منظور شستشو نصب‌شده است.

مدیرعامل آبفا استان گفت: تعداد ۵۰ چشمه سرویس بهداشتی نیز هماهنگ کردیم تعدادی نصب‌شده و مابقی نیز در حال نصب است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه تصریح کرد: علاوه بر اقدامات لازم درزمینهٔ خدمات‌رسانی به شهرها این شرکت کمک شایانی هم به روستاها نموده است. که در این زمینه نیز با ارسال تانکرهای آب‌رسانی سیار، آب بسته‌بندی و اکیپ‌های اجرایی ازجمله اقداماتی بوده است که برای روستاها بکار بردیم و در حد توان شرکت آب و فاضلاب روستایی را یاری دادیم.

مهندس تخت شاهی اشاره کرد: در روز اول زلزله بسیاری از منابع آب که منابع زیرزمینی هستند، به دلیل شدت زلزله و رانش زمین گل‌آلود شدند و این قضیه در برخی شهرستان‌ها درهمان روز اول کاملاً برطرف گردید. تعدادی از شهرستان‌ها چند روزی باقی ماند اما با تلاش شبانه‌روزی مجموعه همکاران سیستم‌های پیش‌تصفیه و راهکارهای برای جلوگیری کدورت آب انجام گردیده است و این موضوع کاملاً کنترل شد است و آب شرب سالم و فاقد هر نوع آلودگی میکروبی در شبکه‌های توزیع جاری است.

وی اظهار داشت: تصاویری در فضای مجازی منتشر می‌شود مربوط به همان لحظات اولیه زلزله است و این امری طبیعی بوده است. اما هم‌اکنون این موضوع کاملاً کنترل‌شده است هرچند به دلیل پس‌لرزه‌ها به‌طور موقت آب در سرچشمه اصلی کدر می‌شود اما قبل از ورود به شبکه به‌طور کامل کنترل خواهد شد و کیفیت آب نیز مرتب نظارت می‌شود بنابراین به شایعات در فضای مجازی توجه نکنند.

مدیرعامل شرکت آبفا استان افزود: شهروندان با هر مشکلی مواجه شدند سریعاً با مرکز ارتباطات مردمی به شماره ۱۲۲ در تماس باشند، خدمتگزاران آن‌ها در شرکت آب و فاضلاب در اسرع وقت مشکلات آن‌ها را پیگیری خواهند کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج