نماینده ولی فقیه در گیلان گفت: گیلان دارای علمای بزرگی از گذشته است و باید کتاب‌های این بزرگان به عنوان سند افتخار فرهنگی در کتابخانه‌های استان حفظ شود.

به گزارش خبرگزاری موج از رشت، آیت‌الله زین‌العابدین قربانی امروز در دیدار با مدیرکل و جمعی از مدیران کتابخانه‌های عمومی استان به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی با اشاره به ایجاد کتابخانه حوزه علمیه امیرالمؤمنین علی(ع) در رشت اظهار کرد: به‌زودی فراخوان جمع‌آوری کتاب برای این کتابخانه انجام می‌شود.

وی، بر جمع‌آوری کتاب‌های ارزشمند تأکید کرد و افزود: کتاب‌های ارزشمند جزو سرمایه ملی محسوب می‌شوند و با جمع‌آوری نسخه‌های خطی می‌توان تلاش مؤلفان در گذشته را حفظ کرد.

امام جمعه رشت، خواستار جمع‌آوری کتاب علمای گیلان در کتابخانه‌های این استان شد و بیان کرد: گیلان دارای علمای بزرگی از گذشته است و باید کتاب‌های این بزرگان به عنوان سند افتخار فرهنگی استان حفظ شود.

آیت‌الله قربانی با بیان اینکه گیلان در فرهنگ، علم و کتاب از گذشته پیشگام بوده است، تصریح کرد: گیلان مفاخر بسیاری دارد و کتاب‌های آنها قرن‌ها در حوزه‌های علمیه تدریس شده است.

وی، بهره‌گیری از کتاب بزرگان در رسانه‌ها را حائز اهمیت دانست و گفت: ترجمه کتاب‌های دانشمندان آگاه دارای اهمیت است اما اگر مردم با شخصیت‌های فرهیخته خود آشنایی داشته باشند به هویت خود می‌بالند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به وجود علمای برجسته‌ای مانند آیت‌الله بهجت، خاطرنشان کرد: جامعه باید از کتاب‌های شخصیت‌هایی مانند آیت‌الله بهجت، علامه طباطبایی و ... بهره‌ممند شود.

آیت‌الله قربانی بر استفاده از کتابخانه کانون‌های مساجد گیلان تأکید کرد و یادآور شد: با استفاده از تمام ظرفیت‌ها باید تلاش شود فرهنگ مطالعه در جامعه رونق پیدا کند.

وی با بیان اینکه گسترش فضای مجازی سبب کاهش فرهنگ کتابخوانی در جامعه شده است، اظهار کرد: ترویج فرهنگ کتابخوانی با استفاده از کتاب‌های پر محتوا موجب ارتقای آگاهی مردم می‌شود.

وجود یک‌میلیون و 130 هزار کتاب در کتابخانه‌های عمومی گیلان

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان نیز در دیدار مذکور گفت: 20 آبان‌ماه تا یکم آذرماه، ایام بزرگداشت علامه طباطبایی به عنوان هفته کتاب و کتابخوانی نامگذاری شده است.

هادی نوری به وجود 107 کتابخانه عمومی در گیلان اشاره کرد و افزود: تعداد 84 کتابخانه نهادی، 22 کتابخانه مشارکتی و یک کتابخانه مستقل حوزه علمیه امیرالمؤمنین علی(ع) در رشت است.

وی با اشاره به اینکه 540 هزار نفر عضو فعال کتابخانه‌های عمومی گیلان هستند، بیان کرد: بیش از یک‌میلیون و 130 هزار جلد کتاب در کتابخانه‌های استان وجود دارد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان، فضای کتابخانه‌ای استان را 27 هزار متر مربع خواند و تصریح کرد: کمبود فضای کتابخانه‌ای در گیلان داریم و پنج شهرستان به‌ویژه رشت از نبود کتابخانه مرکزی رنج می‌برند و برطرف کردن این مسأله نیازمند عنایت ویژه مسؤولان است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج