مسوول فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مشهد قطب پیوند اعضای شرق و شمال شرق کشور به شمار می رود و در حال حاضر تمامی عمل های پیوند ارگان های حیاتی در این دانشگاه قابل انجام است.

به گزارش خبرگزاری موج، ابراهیم خالقی در حاشیه برگزاری همایش بیماران کلیوی که در تالار ابن سینا با شعار "کسب زندگی سالم برای بیماران کلیوی" برگزار شد خاطر نشان کرد: در حال حاضر تمام عمل های پیوند قابل انجام در کشور از جمله قلب، کلیه، کبد، ریه، پانکراس، قرنیه و پوست در مراکز درمانی زیر پوشش دانشگاه انجام می شود و تا کنون ۷۰۶ عمل پیوند از اهدا کننده مرگ مغزی در مشهد انجام شده است.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ردیف دانشگاه های برتر کشور در زمینه پیوند عضو از اهدا کننده مرگ مغزی به شمار می رود اظهار داشت: با وجود تمام تلاش هایی که انجام شده است در حال حاضر تنها ۶۰ درصد از خانواده های بیماران مرگ مغزی به عمل اهدای عضو رضایت می دهند و ۴۰ درصد دیگر نسبت به این امر رضایت نمی دهند.

مسوول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه بیماران نیازمند به پیوند در لیست انتظار قرار می گیرند و در صورت اهدا کننده مناسب عمل پیوند به صورت رایگان انجام می شود خاطر نشان کرد: با وجود فرهنگ سازی های مناسبی که در راستای اهدای عضو از اهدا کننده مرگ مغزی در کشور صورت گرفته است هنوز تناسب مناسبی میان بیماران نیازمند به دریافت عضو و اهدا کنندگان وجود ندارد و هر ۷ تا ۱۰ روز  شاهد فوت بیماران در انتظار پیوند هستیم.

خالقی با اشاره به رشد پیوند کلیه از اهدا کننده مرگ مغزی اظهار داشت: در سال ۸۰ بیش از نود درصد پیوند کلیه از افراد زنده بود و این رقم در حال حاضر به ۱۸ درصد رسیده است و ۸۲ درصد اهدا کنندگان کلیه از بیماران مرگ مغزی هستند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج