در نشست فرصت‌های تجاری اصفهان و اتریش بر آغاز همکاری‌های نزدیک ایران و اتریش در محور انرژی‌های تجدید پذیر تأکید شد.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان در نشست بررسی فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری در زمینه صنایع انرژی در اصفهان و اتریش اظهار داشت: بر اساس مطالعات آمایش سرزمین، آب‌وهوا و وسعت جغرافیای ایران فرصت بسیار مناسبی برای استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر است و استان اصفهان در مرکز ایران دارای مزیت برای سرمایه‌گذاری تولید این نوع انرژی است.

سید رسول رنجبران خواستار مذاکره بخش خصوصی استان اصفهان با همتای اتریشی شد و گفت: روابط بخش خصوصی طولانی‌تر و منسجم‌تر از روابط بروکراتیک و دشوار دولتی است.

وی تأکید کرد: استان اصفهان آماده جذب سرمایه‌گذاری شرکت‌های اتریشی در زمینه‌های مختلف است و بستر مناسب برای انتقال تکنولوژی در واحدهای صنعتی این استان فراهم است.

مدیر بخش سیاست گذاری انرژی اتحادیه اروپا در این نشست گفت: نقشه راه بین ایران و اتریش در زمینه اقتصادی طراحی و تدوین‌ شده است و معاون صدراعظم اتریش و وزیر نفت ایران با تشکیل کارگروه تخصصی انرژی گام مؤثری در راستای این نقشه راه برداشتند.

یوخن پنکر افزود: شرکت‌های دولتی ایران و اتریش در بخش انرژی همکاری خود را آغاز کردند.

وی ظرفیت انرژی‌های تجدید پذیر در ایران را بسیار بالا و قابل‌توجه دانست و گفت: شرکت‌های اتریشی آماده برقراری ارتباط با بخش خصوصی ایران در زمینه تولید این قبیل انرژی‌ها هستند.

مدیر بین‌الملل وزارت علوم، تحقیقات و اقتصاد اتریش اضافه کرد:70 درصد انرژی مورد نیاز کشور اتریش از انرژی‌های تجدید پذیر تأمین می‌شود و 2 هزار شرکت در این زمینه مشغول فعالیت‌اند.رایزن بازرگانی سفارت اتریش در ایران در این نشست گفت: 500 شرکت اتریشی در حال همکاری با ایران در زمینه‌های مختلف‌اند که 60 شرکت نمایندگی رسمی در ایران دارند.

یوهانا برینزبرگر یکی از مزایای همکاری شرکت‌های ایرانی با شرکت‌های اتریشی را فایناس و تأمین مالی پروژه‌ها از سوی بانک‌های اتریشی دانست و گفت: تا 50 درصد مبلغ قرارداد بین شرکت‌های ایرانی و اتریشی تحت فایناس بانک‌های اتریش قرار می‌گیرد.

علی شمس اردکانی رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران در این نشست از آمادگی بخش خصوصی برای همکاری نزدیک با شرکت‌های اتریشی در تولید انرژی‌های نو خبر داد و گفت: ایران دارای اقلیم چهارفصل است که همزمان می‌تواند از آن باد، خورشید و دمای زمین برای تولید انرژی استفاده کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج