رئیس کل دادگستری لرستان از بی‌اعتنایی مقامات و وزاتخانه‌ها به این استان انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، جعفر بدری در جلسه شورای اداری پل‌دختر در سخنانی با بیان اینکه باید تلاش و برنامه‌ریزی کنیم تا مشکلات مردم حل شود اظهار داشت: ما در شرایط سختی کار می‌کنیم و شاهد قوانین کهنه و ناکارآمد، کمبود امکانات، نیروی انسانی، منابع مالی و ... هستیم و دستگاه‌های اجرایی در این شرایط در حال فعالیت هستند.

لرستان و کشور هنوز الگوی توسعه ندارد
وی با اشاره به فعالیت محیط‌بانان، مأموران جنگل‌داری، مأموران حوزه آب و... گفت: مردم توقع‌هایی دارند و ما نیز وظایفی داریم و باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که به مردم آسیبی وارد نشود.

رئیس کل دادگستری لرستان با تأکید بر اینکه ما برای مقابله با تصرف ارضی ملی جدی هستیم گفت: قالب پرونده‌های در دادگستری‌ها کسانی هستند که از سر ناچاری دست‌به‌کاری زده‌اند.

وی با بیان اینکه هنوز الگوی توسعه در استان و کشور تعریف نشده است گفت: باید با برنامه‌ریزی لازم و شناخت شرایط کشور را به سمت ظرفیت‌های حوزه کشاورزی سوق دهیم.

بدری با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در کشور کار ساده‌ای نیست و از هر طرف به سمت سرمایه‌گذار هجمه وارد می‌شود گفت: سرمایه‌گذار در شرایط ناپایدار اقتصادی سرمایه‌گذاری نمی‌کند و محاسبات دقیق دارد و می‌داند وقتی سرمایه‌گذاری که می‌کند باید نفعی عاید او شود.

وی با اشاره به اینکه اگر سرمایه‌گذار ببیند تصمیمات دولت ثبات ندارد و هرروز قیمت دلار، برنامه مالیاتی، امتیازات دولت و ... تغییر می‌کند سرمایه‌گذاری نمی‌کند گفت: این عوامل موجب می‌شود که جوانان جویای کار به سراغ کاری برود که برایش حداقل درآمد را دارد و آن‌هم کار در بخش کشاورزی است و این در حالی است که این حوزه نیز دارای مشکلات فراوانی است.

مجازات‌ها تنها برای بیچاره‌های پابرهنه نیست
رئیس کل دادگستری لرستان، گفت: سرمایه گذاری در بخش صنعت نیز مطلوب نیست و از طرف دیگر شاهد وضع نابسامان بانک‌ها نیز هستیم، در این شرایط جوان بیکار که می‌خواهد زندگی تشکیل بدهد و ازدواج کند باید چه‌کاری انجام دهد؟

 وی با تأکید بر اینکه ما در مقابل این جوانان مسئولیت داریم گفت: جوانان ما به‌واسطه سوء مدیریت برخی از قسمت‌ها در دولت قربانی می‌شود و حدود ۸۰ درصد زندانیان ما همین جوانان هستند که برایشان برنامه نداشتیم و آن‌ها شغل نداشتند.

بدری افزود، در این شرایط باید جلوی دست‌اندازی سودجویان به بیت‌المال را باید بگیریم و پرونده‌های خرد را نیز بررسی می‌کنیم اما نباید انتظار داشت که ما همه این‌ها را تشدید کنیم و همه را به زندان بفرستیم.

 وی بیان کرد، ما برای این پرونده‌های خرد هزینه ایجاد می‌کنیم که فرد متخلف بداند از تصرف به اراضی دولتی نفعی عایدش نمی‌شود، اما اینکه به خانواده‌ای از راه مجازات آسیب وارد کنیم مطلوب نیست و باید در این زمینه برای جوانان تدبیری کنیم.

رئیس کل دادگستری لرستان، با اشاره به تغییر کاربری اراضی ملی بیان داشت: مجازات‌ها تنها برای بیچاره‌های پابرهنه نیست که از سر ناچاری اقدام به این کار می‌کنند و مبارزه با قاچاق فقط برای کول برها نیست و باید قاچاقچیان عمده را شناسایی کنیم.
 
بی‌اعتنایی مقامات ملی به لرستان
 وی افزود باید با آن‌هایی که برای خوش‌گذرانی و ثروت‌اندوزی زمین‌های ملی را تصرف می‌کنند برخورد صورت گیرد و همچنین باید تلاش کنیم که با حداقل آسیب‌رسانی به مردم از اموال عمومی و محیط زیست دفاع و حفاظت کنیم.

بدری با تأکید بر اینکه آسان‌ترین راه برای بهبود شرایط اقتصادی استان تقویت صنعت گردشگری است گفت: با این اقدام جرایم خودبه‌خود کاهش پیدا می‌کند.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به بی‌اعتنایی برخی از مقامات و وزارتخانه‌ها به استان لرستان بیان داشت: در این راستا به دادستان دستور می‌دهیم که به این موارد وارد شود و معقول نیست و معنا ندارد که بر اساس فشارهای سیاسی به‌جایی توجه صورت گیرد و به‌جای دیگر بی‌اعتنایی شود.

رئیس کل دادگستری لرستان گفت: در بعضی استان‌ها واقعاً تحول صورت می‌گیرد و آن‌ها توسعه پیدا می‌کنند اما استان لرستان همین‌طور مانده و نمی‌دانیم دلیل این موضوع چیست؟

وی با بیان اینکه ما اعلام کردیم که خط راه‌آهن دورود - اندیمشک فرسوده است و هر روز به محیط زیست خسارت وارد می‌کند گفت: استاندار قبل و همه پیگیری کردند اما معاون وزیر جواب درستی به ما نداد که به دادستان اعلام کردیم که وارد موضوع شوند به معاون وزیر را بیاورد که شما به‌واسطه کوتاهی در انجام وظایف خود به محیط زیست خسارت وارد می‌کنید و ماهیان زیادی به‌واسطه فرسود بودن خطوط راه‌آهن ریلی استان تلف شدند.
 
کشف سه شبکه سلاح، مواد مخدر و فساد توسط مأموران اطلاعات
بدری با بیان اینکه فشار دادستان موجب شد که اعتبار لازم اختصاص پیدا کرد و خط راه‌آهن استان ترمیم شد گفت: ائمه جمعه، دستگاه‌های امنیتی و اطلاعات کارهای فراوانی برای رفع مشکلات انجام دادند و اخیر نیز مأموران اطلاعات سه پرونده و کار مهم کشف سلاح، مواد مخدر و شبکه فساد را انجام دادند که جای تقدیر دارد و باید این اقدامات را حمایت کرد.

وی با تأکید بر ضرورت اصلاح قوانین بیان کرد: امنیت که در استان برقرار شد به‌واسطه احساس مسئولیت مسئولان استانی و نیروی انتظامی با کمترین امکانات است.

رئیس‌کل دادگستری لرستان، با تأکید بر ضرورت رفع مشکلات اقتصادی جوانان گفت: به‌طور حتم نمی‌توانیم با مجازات جلوی تصرف اراضی ملی را بگیریم.
عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج